Karol a Dagmar si v pralese postavili vily, ktoré pripomínajú raj na zemi. Sú prvé svojho druhu, nechýba výhľad na oceán

  • Kostarika je krajinou, ktorá láka čoraz viac Slovákov
  • Teraz tu vznikli vôbec prvé takzvané „rammed earth“ vily
Dagmar Stěpánová, BoysPlayNice
  • Kostarika je krajinou, ktorá láka čoraz viac Slovákov
  • Teraz tu vznikli vôbec prvé takzvané „rammed earth“ vily

Dagmar Stěpánová a Karel Vančura na pozemku s rozlohou 11 000 metrov štvorcových vo výške 300 metrov nad morom postavili unikát. Nachádza sa v kopci uprostred zarastenej džungle neďaleko Uvity. Ide o dve menšie vily, ktoré čiastočne levitujú nad príkrym južným svahom. Obe vily sú určené na krátkodobé rekreačné prenájmy. Zastavaná plocha každej z nich je 90 metrov štvorcových.

„Mojím zámerom bolo navrhnúť udržateľné domy s biofilnými interiérmi, ktoré budú sofistikovane premyslené, a zároveň ich tvarovanie bude silne minimalistické a čisté. Žiadny zbytočný prvok navyše, ale aj nič, čo by chýbalo,“ vysvetľuje Dagmar.

Architektúra víl je zámerne svojimi štíhlymi a ostrými linkami v kontraste s bujnou tropickou vegetáciou. Zvolené materiály a farebnosť, naopak, s okolím dokonale splývajú.

„Obe vily sú po architektonickej stránke rovnaké. Totožné sú aj materiály, dispozičné riešenie alebo orientácia voči svetovým stranám. Líšia sa ale v interiéri, a to predovšetkým svojím farebným konceptom, ktorý sa prepisuje čiastočne aj do exteriérov.“

zdroj: BoysPlayNice

Architektonický návrh vychádza z genia loci, orientácie stavebnej parcely voči nekonečnému výhľadu na oceán, a z morfológie terénu.

„Farebný koncept interiérov reaguje na energie, ktoré boli navnímateľné v miestach víl ešte pred ich stavbou. Napriek tomu, že sú vily od seba vzdialené iba 12 metrov, v každej sú zreteľné iné vibrácie, ktoré som nechala prepísať do interiérov.“

Takzvaná Jaspis (svetlá) vila je odrazom JIN-ovej energie. Je prepojená s oceánom a s nebom, nielen vizuálne, ale podľa Dagmar aj svojimi vibráciami. Na toto prepojenie reaguje aj farebným konceptom v pieskových odtieňoch.

Vily na Kostarike ponúkajú dokonalý únik z reality

Nefrit vila (tmavá) je odrazom JANG-ových energií. Vo vile Nefrit je cítiť spojenie so Zemou a džungľou.

„Aj tu je zvolený farebný koncept reakcií na tieto energie a červeno-terakotová farba betónovej podlahovej dosky prepúšťa odtieň miestnej pôdy až do interiéru domu.“

Od príchodu sú obe vily veľmi nenápadné a pôsobia skromne. Z bočných strán sú lemované novovysadenými tropickými rastlinami.

Hneď ako prejdeš cez vilu ďalej smerom k levitujúcim terasám, už po pár krokoch sa začína otvárať výhľad na oceán a ocitneš sa vo veľkorysom priestore hlavnej spálne s nadväzujúcimi terasami a priľahlým infinity ochladzovacím bazénom.

zdroj: BoysPlayNice

„Akoby ste sa lusknutím prsta zrazu ocitli v inej vile, než do ktorej ste vstúpili. Extrémny dôraz som kládla na všetky stavebno-architektonické detaily a ich vzájomné nadväznosti.“

Surové pohľadové materiály hlinených stien a betónu dopĺňajú priznané oceľové HEB profily, ktorými je podopretá betónová monolitická stropná doska.

Všetky fasády orientované k nekonečnému výhľadu na oceán sú navrhnuté z bezrámových skiel. Profily posuvných aj pevných častí presklených fasád sú zapustené do drážok v betónovej doske stropu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá