„Kašlete na ľudí,“ vravel Fico na pumpe. Teraz, keď ceny benzínu lámu rekordy, kompetentní mlčia

  • Fico ako opozičný politik natočil video, kde hovorí, že vláda musí konať
  • Vtedy bol benzín lacnejší ako v súčasnosti
  • Kompetentní však mlčia
fico, kalinak, tankovanie
Robert Fico a Erik Kaliňák Reprofoto: FB/Robert Fico
  • Fico ako opozičný politik natočil video, kde hovorí, že vláda musí konať
  • Vtedy bol benzín lacnejší ako v súčasnosti
  • Kompetentní však mlčia

Ceny benzínu sa počas posledných týždňov šplhajú nahor a slovenskí vodiči tankujú najdrahší benzín spomedzi všetkých susedov. Slovenská vláda s najväčšou pravdepodobnosťou neplánuje žiadne kroky, ktoré by korigovali ceny benzínov a motorovej nafty na slovenských čerpacích staniciach.

Ruky preč od tohto rozhodnutia dáva Úrad vlády SR aj ministerstvo hospodárstva. SITA píše, že rezort financií takisto zaujal v otázke drahých pohonných látok pozíciu mŕtveho chrobáka.

„Vaše otázky, prosím, adresujte na kompetenčne príslušné rezorty financií a hospodárstva,“ reagoval pre agentúru SITA tlačový odbor úradu vlády na otázky ohľadom prípravy možných opatrení na zníženie cien benzínov či nafty.

Vysoké ceny nikoho nezaujímajú

Ministerstvo hospodárstva sa vyjadrilo, že nemá kompetencie pri tejto otázke konať. Ministerstvo financií zas na otázky vôbec nereagovalo, a to ani po opakovanom dopytovaní sa odpovedí. Všetky tri štátne inštitúcie pritom boli oslovené s rovnakou otázkou, či plánujú niečo robiť s vysokými cenami pohonných látok. 

„Na Slovensku je momentálne najdrahší benzín 95 spomedzi susediacich krajín EÚ. Zároveň zaznamenali domáce palivá najvyšší medzitýždenný percentuálny skok v strednej Európe. Cena 95-oktánového benzínu je v porovnaní s Českom a Poľskom o +7,3 % vyššia. Ceny sú vyššie aj v porovnaní s Maďarskom (o +4,5 %) a Rakúskom (o +1,6 %),“ zhodnotil koncom minulého mesiaca analytik ČSOB Marek Gábriš Gábriš. Odvtedy sa ceny benzínu na Slovensku ešte zvýšili.  

V súčasnosti tankujú slovenskí motoristi benzín 95 za priemernú cenu 1,7 eur za liter a naftu za 1,57 eura za liter.

Vláda sa podľa Fica mala zobudiť

Vtedajší opozičný politik Robert Fico (Smer-SD) vo februári v roku 2022 zverejnil na sociálnej sieti video, v ktorom kritizoval vtedajšiu vládu za príliš vysoké ceny benzínu. Porovnával ceny na slovenských čerpacích staniciach s oveľa nižšími cenami za hranicami. Kritizoval vládu za to, že „kašle na ľudí“. Vtedy bola cena benzínu 1,53 eura za liter.

premiér SR
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

„Chcem naozaj vyzvať vládu nech sa preboha prebudí a začne pre ľudí na Slovensku konečne niečo robiť,“ povedal vtedy Fico vo videu. „Pán predseda, tu im trošku krivdíte. Veď naša vláda vyrokovala tak úžasnú zmluvu pre amerických vojakov a amerických dodávateľov, že oni si za benzín nezaplatia ani spotrebnú daň, ani DPH, to znamená, že samotný benzín budú mať za veľmi príjemných 70 centov,“ dodal vo videu ironicky podpredseda strany Smer-SD Erik Kaliňák.

Karta sa obrátila

Keď Fico kritizoval vtedajšiu vládu za „nečinnosť pri pohonných látkach“, sedela v nej SaS. Tá je v súčasnosti v opozícii. Navrhla vláde Fica riešenia, ktorými by mohli byť ceny v regióne najnižšie. Strana SaS už aj predložila do parlamentu dva návrhy zákonov.

Podľa liberálov nimi ceny za benzín znížia takmer o 20 centov na liter. Ide o návrh zákona na zníženie spotrebnej dane z benzínu a nafty a návrh zákona na zníženie DPH z benzínu a nafty.

Situácia na Slovensku nie je podľa poslanca NR SR za SaS Mariána Viskupiča taká, aby sme si mohli dovoliť mať najdrahší benzín v okolí. Veľa Slovákov preto tankuje v zahraničí.

„V našom prvom návrhu znižujeme sadzbu spotrebnej dane na najnižšiu možnú hodnotu schválenú Európskou úniou, čo zabezpečí zníženie cien benzínu približne o 20 centov na liter a vieme tak byť najlacnejšou krajinou v rámci V4,“ povedal Viskupič.

Druhým návrhom je zníženie DPH z benzínu a nafty z 20 na 8 percent, na čo síce treba schvaľovanie Úniou, no dočasne to vie podľa neho urobiť vláda aj schválením zákona. „Ide o dočasné riešenia,“ poznamenal.

Zdroje: SITA, TASR, FB/Robert Fico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá