pandémia koronavírus covid slovensko
Rok po potvrdení prvého prípadu Covid-19, TASR/Martin Baumann, Ján Krošlák
koronavírus testovanie covid pandémia slovensko
Rok po potvrdení prvého prípadu Covid-19, TASR/Martin Baumann, Ján Krošlák

Katastrofa a odstrašujúci príklad. Prvý prípad koronavírusu sa objavil na Slovensku pred rokom, situáciu nezvládame

  • Na Slovensku sa koronavírus po prvýkrát objavil v marci
  • Prešiel jeden rok a síce sme na jar boli ukážkovou krajinou, situácia je v našej krajine zlá
  • Prinášame zhrnutie jedného roka nášho boja s koronavírusom
  • Na Slovensku sa koronavírus po prvýkrát objavil v marci
  • Prešiel jeden rok a síce sme na jar boli ukážkovou krajinou, situácia je v našej krajine zlá
  • Prinášame zhrnutie jedného roka nášho boja s koronavírusom

Slovensko prežilo v poslednom roku množstvo udalostí. Najprv sa stalo štátom, ktorý zvládol prvú vlnu koronavírusu ako jeden z najlepších. Netrvalo to však dlho a po roku od prvého potvrdeného prípadu je naša krajina skôr odstrašujúcim príkladom. 

Podľa webu korona.gov.sk bolo do dnešného dňa PCR testami testovaných 2 116 195 osôb, pričom 322 104 osôb bolo pozitívnych. Antigénovými testami si prešlo 14 897 896 ľudí. Celkovo však bolo pozitívnych 299 242 osôb. Na následky COVID-19 doposiaľ zomrelo 7 739 ľudí. 

Rýchly spád udalostí 

Strach, ktorý vládol už v mnohých iných krajinách, zavládol aj na Slovensku práve 6. marca v dedinke Kostolište pri Malackách. Bol tu potvrdený prvý prípad ochorenia u jednej osoby. 52-ročný muž nemal cestovateľskú anamnézu, avšak jeho syn bol v polovici februára v Benátkach v Taliansku, informoval denník SME.

Následne sa konalo zasadnutie krízového štábu, kde boli prijaté opatrenia, ktoré zakazovali návštevy v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb a väzniciach. Taktiež boli zrušené všetky školské zahraničné exkurzie. 

koronavírus covid slovensko testovanie opatrenia
zdroj: SITA/Peter Rusko

Pozitívne testovaní ľudia začali pribúdať. Takmer v polovici marca boli zatvorené školy, voľnočasové zariadenia, zastavila sa medzinárodná doprava a krízový štáb okrem všetkého zaviedol povinnú karanténu pre všetkých, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Slovensko vstúpilo do núdzového stavu.

Ľudia sa báli a strach, ktorý ovládol celé Slovensko, nás prinútil plne rešpektovať nariadenia. Vďaka tomu sa naša krajina stala jednou z tých, ktorá ešte vtedy nový vírus dostala rýchlo pod kontrolu.

Prvou obeťou pozitívne testovanou na koronavírus bola seniorka, ktorá zomrela 18. marca 2020. Podľa pitvy bol príčinou úmrtia infarkt. Ďalší pacient s koronavírusom zomrel na zápal pľúc 31. marca doma potom, ako ho prepustili z bojnickej nemocnice. Obe úmrtia oficiálne potvrdil 6. apríla minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Slovensko zvládlo prvú vlnu ukážkovo

S nástupom novej vlády terajšieho premiéra Igora Matoviča sa sprísňovali aj opatrenia. Medzi ne patrilo aj povinné nosenie rúška, zakázaný maloobchodný predaj či predaj služieb vo všetkých prevádzkach okrem predajní potravín, lekární a drogérií.

Rýchly nástup ochorenia vytvoril kritický nedostatok ochranných pomôcok a testovacích súprav, ktorých bolo aj na Slovensku začiatkom pandémie nedostatok. Slovensko malo v skladoch Štátnych hmotných rezerv nedostatok spoľahlivých testov a nemalo žiadne ochranné pomôcky. 

zdroj: Pekné rúška

V predajniach tiež bolo nedostatkové množstvo dezinfekčných prostriedkov a rúšok. Ľudia si začali navzájom pomáhať – šitím rúšok pre nemocnice, pre rôzne organizácie a pre seba.

Zvládnutie prvej vlny pandémie bolo niečím, na čo môže byť slovenská spoločnosť určite hrdá. „Národ ukázal, že sa vie zomknúť pre dobrú vec – ochranu najohrozenejších, prijať na určitý čas aj tvrdé obmedzenia. Áno, mali sme aj kopec šťastia, čo však neznižuje úspech prekonania prvej vlny,“ povedal Martin Kultan pre TASR.

Striktné pravidlá a opatrenia, ktoré boli prijaté na začiatku pandémie, udržali počet infikovaných osôb od jari do leta pod kontrolou. Slovensko tak išlo príkladom celej Európe a považovalo sa za krajinu, ktorá vďaka opatreniam a zodpovednosti ľudí zvládla pandémiu ukážkovo. 

5 fáz uvoľňovania opatrení

Na konci apríla sa začala prvá fáza uvoľňovania opatrení, ktoré v apríli minulého roka predstavil premiér Igor Matovič. Otvorili sa maloobchodné prevádzky a služby. O dva týždne sa začala druhá a zároveň tretia fáza uvoľňovania.

Život na Slovensku sa začal vracať do normálu. S príchodom štvrtej fázy uvoľňovania opatrení sa obnovili kultúrne podujatia, interiéry reštaurácií a barov. Rúška neboli povinné vo vzdialenosti viac ako 5 metrov.

Po piatej fáze sa žiaci aspoň na pár dní vrátili do škôl, i keď dochádzka nebola povinná. Zdalo sa, že Slovensko podchytilo vírus včas a ľudia sa môžu vrátiť ku svojim bežným životom.

Leto a cestovanie zmenili pokojnú situáciu

S príchodom leta sa napätie uvoľnilo aj v ľuďoch a množstvo Slovákov išlo na dovolenky. Pokojná situácia sa zmenila v auguste, kedy množstvo nakazených začalo pribúdať. Od 1. do 11. augusta pribudlo na Slovensku 353 nových prípadov ochorenia, kĺzavý medián stúpol na hodnotu 43.

Ochorenie sa rozšírilo aj do viacerých firiem a fabrík. 11. augusta zasadala Pandemická komisia SR a minister zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil druhú vlnu pandémie. Komisia na zasadnutí schválila Pandemický plán.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Neskôr prišla Pandemická komisia vlády SR so semaforom okresov po vzore bezpečných a nebezpečných krajín pre vycestovanie do zahraničia. Prvými rizikovými červenými okresmi boli Bratislava a Michalovce.

Na konci septembra pribudol nový rekord v dennom prírastku nakazených, kedy počet nových prípadov prvýkrát prekročil 300 nakazených ľudí.

1. októbra 2020 bol vládou Igora Matoviča vyhlásený druhý núdzový stav od začiatku pandémie, ktorý mal trvať 45 dní – do 14. novembra.

Zároveň vstúpili do platnosti nové opatrenia týkajúce sa cestovania, nosenia rúšok a hygienických opatrení pre prevádzky. Vyučovanie v školách bolo opäť prerušené a študenti zostali doma na dištančnom vyučovaní. 

Zlá situácia priniesla celoplošné testovanie 

Situácia začala mať omnoho rýchlejší spád ako na jar. Po prvýkrát bola prekonaná hranica tisíc nových nakazených za jeden deň, kedy bolo pri 9 518 testoch odhalených 1 037 pozitívnych prípadov.

O pár dní pribudlo vyše 2 000 nových zistených nakazených za jeden deň a začali narastať aj úmrtia. Zároveň sa konal prvý deň pilotného testovania Oravy a okresu Bardejov.

24. októbra začal na celom území Slovenska platiť zákaz vychádzania s výnimkou cestovania do práce, na testovanie a zabezpečenie nevyhnutných potrieb či pobytu v prírode v okrese bydliska. Zákaz platil do 1. novembra. 

testovanie
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Posledný októbrový deň sa konal prvý deň celoplošného testovania, ktoré množstvo ľudí považovalo za nerealizovateľné. Aj napriek dlhým radám na niektorých odberných miestach sa testovanie zvládlo. O Slovensku písali zahraničné médiá ako o krajine, ktorá sa touto cestou vydala úspešne.

Denník The Guardian informoval, že hromadné testovanie, ktoré sa konalo na Slovensku, pomohlo znížiť šírenie nákazy o 60 percent.

„Existujú pomerne presvedčivé dôkazy, že lockdown v kombinácii s hromadným testovaním viedli na Slovensku k veľmi výraznému obmedzeniu záťaže infekciou COVID-19,“ uviedol docent Stefan Flasche pre denník.

Slovensko ako riziková krajina

Aj napriek tomu, že celoplošné testovanie sa javilo ako pozitívny krok k udržaniu šírenia koronavírusu pod kontrolou, pozitívne prípady stále pribúdali vo veľkom množstve.

testovanie bratislava odberové miesta
zdroj: Lucia Jesenská

11. novembra bol vládou SR predĺžený núdzový stav z 1. októbra o ďalších 45 dní. Okrem veľkého množstva nakazených ľudí pribúdali aj úmrtia, kedy v priebehu jedného novembrového dňa podľahlo ochoreniu 50 ľudí.

S narastajúcimi nakazenými pribúdala aj únava Slovákov, ktorých práca bola vzhľadom na situáciu zastavená alebo obmedzená. Aj napriek tomu, že na jar ľudia dodržiavali opatrenia, ich frustrácia sa preukázala na nerešpektovaní pravidiel a taktiež na protestoch, ktoré sa konali najmä v Bratislave. 

V decembri vláda predstavila COVID automat, podľa ktorého ministerstvo zdravotníctva informuje o aktuálnej epidemiologickej situácii a o rizikovosti regiónov a celého Slovenska.

Posledný mesiac v roku 2020 prinášal rekord za rekordom 

17. decembra na Slovensku pribudlo 69 úmrtí na COVID-19, čo bol do 19. decembra najväčší denný nárast od začiatku pandémie. O deň neskôr bolo pozitívne testovaných 3 991 pozitívnych prípadov COVID-19, čím bol prekonaný rekordný denný prírastok.

Množstvo úmrtí opäť prekonalo predošlý nárast a vyšplhalo sa až na 70 osôb s koronavírusom za jeden deň. Na sociálnych sieťach začali pribúdať statusy a príspevky od unavených lekárov, ktorí situáciu pozorovali priamo. 

„Situácia s pandémiou COVID-19 všetko zmenila. Väčšina akútne odoperovaných pacientov po odoperovaní zomrie na COVID-19. Umierajú na oddeleniach, urgentných príjmoch, doma, ale aj v čakárňach pri kontrolách. Odchádzajú kolegovia, zdravotné sestry ale aj pomocný zdravotnícky personál aj kvôli ľudskej nezodpovednosti,“ napísal na Facebooku lekár Vladimír Popelka.

Pracujem piatym rokom ako lekár. Nechcel som sa pôvodne nikdy vyjadrovať k situacií s pandémiou Covid 19 a hrať sa na…

Uverejnil používateľ Vladimír Popelka Nedeľa 13. decembra 2020

Spolu s vakcináciou prišlo šírenie hoaxov

26. decembra prišlo na Slovensko do Fakultnej nemocnice v Nitre prvých 10-tisíc dávok vakcíny proti chorobe COVID-19. Ako prvý bol proti koronavírusu zaočkovaný Vladimír Krčméry, ktorý prvú dávku vakcíny dostal vo večerných hodinách pred médiami vo Fakultnej nemocnici v Nitre. 

V janurái sa spustil registračný web na očkovanie proti koronavírusu. Oznámil to na tlačovej besede minister zdravotníctva Marek Krajčí. Upozornil však, že najskôr bude určený primárne pre zdravotníkov, a ľudia by sa nemali hneď vo veľkom prihlasovať.

Spolu s vakcináciou sa Slovenskom začali šíriť hoaxy. Proti očkovaniu sa tak rozbehla dezinformačná kampaň.  Antivaxeri už v minulosti šírili dezinformácie na sociálnych sieťach. Dokonca začiatkom septembra spísali aj petíciu, aby bolo očkovanie proti COVID-19 dobrovoľné.

Infektológ Vladimír Krčméry sa po tom, ako bol ako prvý Slovák zaočkovaný v nitrianskej fakultnej nemocnici proti…

Uverejnil používateľ TASR Sobota 26. decembra 2020

Slovensko sa stalo odstrašujúcim príkladom

Nákaza a počet pozitívnych prípadov stúpal zo dňa na deň vo veľkých číslach. Preplnené nemocnice a unavený personál sa stali pre našu krajinu realitou. 

Situácia v nemocniciach je katastrofálna. Nie sú voľné lôžka, nemocnice sú pred kolapsom, zdravotníci sú vyčerpaní a niektorí COVID pacienti už musia zostať doma. A vyhliadky sú ešte horšie,“ varoval známy biochemik Pavol Čekan.

Je ťažké konkretizovať, čo danú situáciu spôsobilo. Ľudia stratili trpezlivosť, ostražitosť, a únava z pandemických opatrení vo veľkom doľahla aj na našu krajinu.

„Najväčšou chybou (nielen) slovenskej reakcie na druhú vlnu pandémie bola neskorá a nedostatočná reakcia na nárast nakazených koncom augusta a začiatkom septembra,“ skonštatoval Ivan Mikloš, ekonóm a bývalý minister financií pre Denník N.

Akú vakcínu by si si vybral/a, ak by si mal/a výber?

Deutsche Welle: Ako Matovič zaviedol Slovensko do katastrofy

Mnoho ľudí čakalo, že sa situácia po lockdowne zlepší. Nič také sa však nestalo a po ďalšom sprísnení opatrení sa na Slovensku objavil nový variant kmeňa koronavírusu z Anglicka. V januári bola najviac skúšaná Nitra, kde bola potvrdená aj mutácia koronavírusu.

11. januára prekročil celkový počet obetí koronavírusu číslo 3 000, informoval Denník N. Koncom januára sa konalo skríningové plošné testovanie na celom území Slovenska. Počas deviatich dní sa dalo otestovať 2 949 017 ľudí. Pozitívny výsledok malo 36 547 z nich, čo predstavovalo pozitivitu 1,24 %.

Spolu s februárom prišlo sprísnenie covidového automatu, o ktorom sa dlho rozprávalo, no do platnosti vstúpil až 8. februára. Núdzový stav sa opäť predĺžil a Slovensko sa podľa covid automatu zahalilo do čiernej farby.

covid automat
zdroj: health.gov.sk/printscreen

 

Tak, ako sme pre okolité krajiny boli pred rokom príkladom, už niekoľko mesiacov je Slovensko odstrašujúcim príkladom. Kritický článok o vláde Igora Matoviča zverejnil aj portál Deutsche Welle.

Autor sa vyjadruje k vláde, na ktorej čele je Matovič. „Matovič je excentrická nevypočítateľná osobnosť, často riadi krajinu cez Facebook, na ktorý umiestňuje kontroverzné a polarizujúce vyhlásenia,“ konštatuje nemecký portál.

Sputnik a politická kríza

Na začiatku marca médiá na základe aplikácie Flightradar informovali, že do Ruska mieri slovenské vojenské lietadlo. O 17:30 Matovič na košickom letisku v pozadí s krabicami s nápisom Sputnik V informoval, že ministerstvo zdravotníctva kúpilo vakcíny Sputnik V.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok následne kritizoval premiéra Matoviča za nákup vakcíny. Prostredníctvom Facebooku uviedol, že premiér podľa neho obišiel európskych partnerov. Po zasadnutí strán SaS a Za ľudí začali zaznievať informácie o výmene premiéra.

PONUKA, KTORÁ SA NEODMIETA Včera neskoro večer som dostal od výrobcu vakcíny Sputnik V oficiálnu ponuku, že v situácii,…

Uverejnil používateľ Igor Matovic Štvrtok 4. marca 2021

Vakcína Sputnik V a dlhodobé nepokoje spôsobené nezvládnutím pandémie spôsobili, že sa hovorí o rekonštrukcii vlády. Za najväčšie zlyhanie sa považuje to, že štát neriešil pandémiu skôr. Väčšina opatrení bola zavedená neskoro, keď sa situácia na Slovensku rapídne zhoršila. Dnes je to presne rok, odkedy sa na Slovensku objavil prvý prípad nákazy koronavírusom.

Slovensko za ten čas dostalo niekoľko prívlastkov. Najskôr sme boli krajinou, ktorá mohla ísť príkladom ostatným. Neskôr sa o nás písalo ako o krajine, ktorá dokázala otestovať väčšinu svojej populácie.

Dnes sme pre ostatné štáty odstrašujúci príklad, kde vládne zmätok a politická kríza. Vládna koalícia je v kríze a menší partneri žiadajú výmenu premiéra.

V iných štátoch sa začína hovoriť o uvoľňovaní opatrení a o návrate do normálneho života, za čo vďačia najmä očkovaniu. Na Slovensku sa opatrenia sprísňujú, verejnosť je vyčerpaná psychicky, morálne a ekonomicky.

Už niekoľko týždňov sme krajinou s najvyšším počtom úmrtí na milión obyvateľov za týždeň. V dôsledku nezlepšujúcej sa situácie sa u nás neustále sprísňujú opatrenia, pričom nám od 21.marca hrozí úplný lockdown.

Zajtra uplynie rok, odkedy sa na Slovensku objavil prvý človek infikovaný novým koronavírusom. V predvečer tohto…

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 5. marca 2021

Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová si včera uctila pamiatku slovenských obetí koronavírusu, informoval TASR. Pietna spomienka sa uskutočnila v Prezidentskom paláci za účasti vojakov Čestnej stráže prezidenta SR a Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR.

„V predvečer tohto smutného výročia som si chcela pripomenúť všetky obete, ktoré na Slovensku zomreli v dôsledku tohto ochorenia,“ uviedla hlava štátu s tým, že chce všetkým pozostalým vyjadriť úprimnú sústrasť. Na Slovensku dodnes zomrelo v dôsledku koronavírusu 7 739 ľudí, informuje o tom NCZI.

Zdroje: Health.gov, Startitup, SME, The Guardian, Denník N, Deutsche Welle, NCZI, TASR

Najnovšie