Katastrofa obrovských rozmerov: Vrakunská skládka môže spustošiť Žitný ostrov, situácia je kritická

  • Vrakunská skládka trápi Bratislavčanov už roky
  • Aktuálne sa však situácia skutočne vyhrotila
  • Toxické látky kontaminovali vodu smerujúcu na Žitný ostrov
rameno Dunaja
Dunaj, TASR/Jaroslav Novák
  • Vrakunská skládka trápi Bratislavčanov už roky
  • Aktuálne sa však situácia skutočne vyhrotila
  • Toxické látky kontaminovali vodu smerujúcu na Žitný ostrov

Katastrofa nevídaných rozmerov ohrozuje Žitný ostrov. Za všetkým stojí dlhotrvajúci problém spojený so skládkou v mestskej časti Vrakuňa, informuje portál tvnoviny.sk.

Toxické látky z tejto skládky sa totiž nekontrolovateľne šíria do podzemnej vody a tá kontamináciu šíri ďalej. Tento komplexný problém pretrváva už roky, ale jeho riešenie nie je také jednoduché.

Problém enormných rozmerov

O vrakunskej skládke počul už asi každý, kto býva v Bratislave. Skládka sa spája s chemickým závodom Istrochem, kedysi známym aj pod názvom Dynamitka.

Tento komplexný chemický závod v priebehu rokov vyrábal širokú paletu produktov, od dynamitu cez hnojivá a pesticídy až po polypropylénové vlákna. Celá táto chemická výroba však so sebou prinášala aj problémy v oblasti nakladania s odpadom.

Podľa Aleny Trančíkovej, vedúcej sekcie kvality, ochrany vôd a životného prostredia v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, bolo vyvážanie odpadu z Istrochemu v minulosti legálne povolené, ako uviedla pre portál.

Odpad sa tak dostával do suchého ramena Dunaja, kde skládku následne vytvorili. Táto skládka sa však dlhé roky zdala neškodnou, až do momentu, keď vodné dielo v Gabčíkove zvýšilo hladinu podzemnej vody.

„Tie látky robili problém už predtým, lebo do skládky pršalo. Avšak keď sa skládka zospodu zatopila podzemnou vodou, dostali masívny zásah. Tie jedy sa tam začali rozpúšťať ešte viac a prúdiť smerom na Žitný ostrov,“ ozrejmila pre tvnoviny.sk Trančíková.

Komplikácie už v minulosti

Problémy s touto skládkou nezačali a neskončili len pri nelegálnom odhadzovaní odpadu. Na pozadí sa objavili aj ďalšie závažné problémy, ktoré následne vyplávali na povrch.

Jedným z nich je privatizácia závodov Juraja Dimitrova firmou Andreja Babiša, ktorá sa udiala bez ustanovení o zodpovednosti za skládku v privatizačnej zmluve. „V plnom rozsahu to zostalo na pleciach štátu,“ povedala pre portál Trančíková.

Dlhé roky predstavovalo kľúčový problém aj určenie zodpovednej osoby za sanáciu skládky. Bez tohto kroku sa však kontaminácia nevyrieši. Podzemná voda tam stále prúdi rýchlosťou 3 až 5 metrov za deň, čím sa nebezpečné látky stále viac koncentrujú.

Až v roku 2015 sa podarilo vykonať komplexný hydrogeologický prieskum, ktorý odhalil hrozivé výsledky. Táto záverečná správa je verejne dostupná na stránke ministerstva, no napriek tomu sa sanácia nezačala včas.

Projekt sanácie sa následne ocitol v slepej uličke. Z rôznych možných variant sanácie vybrali tú najlacnejšiu. Sanácia sa tak obmedzila na „zapuzdrovanie“ existujúcej kontaminácie, čím sa podľa slov Trančíkovej nezaručilo úplné odstránenie jedovatých látok.

Ministerstvo životného prostredia podľa Trančíkovej musí podniknúť kroky na novelizáciu Budajovho zákona o envirozáťažiach, ktorý bránil sanácii envirozáťaží.

Ohrozené sú aj okolité obce

Kontaminácia podzemnej vody postupne ohrozuje aj iné obce v okolí, ako napríklad Rovinku, ktorá už nemôže používať podzemnú vodu na pitie a polievanie.

Kvalita podzemnej vody je taká kritická, že nemôže slúžiť ani na polievanie trávnika, pretože prúdi koncentrovaný kokteil chemických látok. Toto nebezpečenstvo si nie všetci obyvatelia uvedomujú, a niektorí používajú túto vodu aj napriek rizikám, ktoré s tým súvisia.

Znečistenie vody z vrakunskej skládky je zložité a závažné. Chemické látky, ktoré sa v nej nachádzajú, vytvárajú komplexný problém, ktorý sa nedá riešiť bežným štandardným rozborom vody. Štandardné testy sledujú len bežné parametre pitnej vody a nedokážu odhaliť konkrétne chemické znečistenie.

Rozbor vody, ktorý by dokázal identifikovať všetky prítomné látky, je nákladný a nevykonáva sa pravidelne. Ľudia by podľa Trančíkovej mali byť informovaní o tejto situácii a mali by sa venovať bezpečnosti vody, ktorú používajú.

Pesticídy vo vode

Celá táto problematika neobchádza ani oblasť Istrochemu, kde sa tiež objavili vážne problémy s kontaminovanou pôdou a vodou. Správa o rozsahu znečistenia sa dlho utajovala a až Tamara Stohlová, poslankyňa NR SR, odhalila jej skutočný rozsah.

Testy vody v okolí Istrochemu ukázali vysoké hladiny pesticídov a ďalších nebezpečných látok. Dokonca aj na kúpalisku Zlaté Piesky sa objavil pesticíd, ktorý sa našiel aj vo vzorkách z Istrochemu.

Zdroj: tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá