Veľké spojenie starostov proti „skládke“: Ľudia majú strach, má byť kúsok od rodinných domov

  • Obec Kráľová pri Senci plánuje výstavbu Centra mechanicko-biologickej úpravy odpadu
  • Háčik je však v umiestnení tejto skládky
  • Ľudia sa búria
skládka odpadu pri Senci
Pri Senci má vzniknúť skládka odpadu, TASR/Peter Hudec, Kataster nehnuteľností
  • Obec Kráľová pri Senci plánuje výstavbu Centra mechanicko-biologickej úpravy odpadu
  • Háčik je však v umiestnení tejto skládky
  • Ľudia sa búria

Už niekoľko týždňov obyvatelia obcí v okolí Senca čoraz aktívnejšie protestujú a založili dokonca aj petičný výbor. Problémom je plánovaná výstavba Centra mechanicko-biologickej úpravy Kráľová pri Senci, teda miesto spracovania odpadov.

Tento odpad býva však pred spracovaním na mieste istú dobu uložený, preto možno v tejto súvislosti hovoriť o skladovaní odpadu. Ľudia však majú strach z toho, že skládka môže kontaminovať vodu, ktorú pijú, strach majú aj zo zápachu či poklesu ceny nehnuteľností.

Zástupcovia obce Kráľová pri Senci vybrali pre skládku odpadu pozemky, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti niekoľkých okolitých dedín, ako Tureň, Kostolná pri Dunaji, Bodov, Hrubý Šúr či mesta Senec.

„Obec tam má v zmysle Územného plánu lokalitu, ktorá bola odsúhlasená v roku 2018 ako priemyselná zóna, kde je možná úprava odpadov. Nejde v žiadnom prípade o skládkovanie, ale úpravu zmesového a komunálneho odpadu,“ povedal pre Startitup starosta Kráľovej pri Senci Dušan Šebok.

Komu patria pozemky, kde sa má skládka postaviť?

Zaujímavosťou je aj fakt, na ktorý v roku 2015 upozornili Aktuality. Tie napísali o skupine podnikateľov, konkrétne o Petrovi Sýkorovi a jeho ľuďoch, ktorí sa cez reštitúcie dostali k rozsiahlym parcelám v Bratislave a okolí Senca.

Spomínané pozemky im poskytol Slovenský pozemkový fond, vtedy riadený nominantom strany Smer – Ľubomírom Jahnátkom, niekdajším ministrom pôdohospodárstva.

V článku sa spomína aj Róbert Dičér, spojený s Peterom Sýkorom. Róbert Dičer získal cez reštituentov viacero pozemkov v rôznych lokalitách. Medzi týmito pozemkami sú doteraz v jeho vlastníctve aj parcely, kde plánujú výstavbu odpadovej skládky.

fotka katastra
zdroj: Kataster nehnuteľností

Ako sa vyjadrili k výstavbe starostovia dotknutých obcí

V súvislosti so zámerom umiestniť centrum v oblasti Žitného ostrova a jeho vplyvom na životné prostredie zástupcovia dotknutých obcí nesúhlasia s hodnotením viacerých aspektov navrhovateľa projektu košickej spoločnosti KOSIT WEST s.r.o.

„Poškodenie zdravia obyvateľov v okolí posudzovanej činnosti ,Centrum MBÚ Kráľová pre Senci‘ kontamináciou vody nie je reálne,“ píše navrhovateľ projektu, no zástupcovia dotknutých obcí považujú toto tvrdenie za subjektívne.

Starosta obce Hrubý Šúr Adrián Takács pomenoval, z čoho majú ľudia najväčší strach. „Ľudia sa najviac obávajú znečistenia pitnej vody, keďže ležíme na Chránenej vodohospodárskej oblasti – Žitný ostrov, ďalej zápachu, hlodavcov, zaťaženia dopravy na ceste II. triedy E 503. Ja osobne si myslím, že takéto centrá majú budúcnosť a mali by sa stavať, ale určite nie v takejto lokalite.“

vizualizácia projektu Centra na spracovanie odpadu
zdroj: Oficiálna stránka obce Kráľová pri Senci

„Obec Hrubý Šúr sa len dňa 07.06.2023 stala dotknutou obcou, v termíne do 21. júna pošleme svoje stanovisko na Okresný úrad Senec – odbor starostlivosti o životné prostredie – úsek posudzovania vplyvov na životné prostredie, koordinované spolu s obcami Tureň a Kostolná pri Dunaji. Písomné stanovisko sme ešte nezverejnili, pretože ešte čakáme na vyjadrenie jedného odborníka,“ dodal.

Zástupca starostu Kostolnej pri Dunaji Ján Miško pre Startitup povedal: „Kostolná pri Dunaji sama podala žiadosť, aby sa stala dotknutou obcou, lebo sme sa všetci dozvedeli o projekte z médií, a nie od zástupcov Kráľovej pri Senci.

„Tureň už vydala vlastné stanovisko minulý týždeň, lebo bola dotknutou obcou od samého začiatku,“ povedal starosta Turne Dominik Cisár, pričom sa úplne stotožnil s obavami, o ktorých hovoria ostatní starostovia.

Čo o projekte povedal starosta Kráľovej pri Senci

Starosta Kráľovej pri Senci upresnil, že celý projekt na výstavbu Centra mechanicko-biologickej úpravy je „v posudzovaní vplyvu na životné prostredie na Okresnom úrade Senec – odbor starostlivosti o životné prostredie“.

„Úrad teraz posudzuje navrhovaný zámer a dáva odborný podklad na vyjadrenia štátnych orgánov, aby sa ukázalo, aký vplyv má projekt na životné prostredie, podzemné vody a aký to je projekt. Ja nie som na toto odborník,“ povedal.

Hovorca Ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák upozornil na to, že: „Ministerstvo životného prostredia SR do tohto procesu nevstupuje, má k dispozícii iba informácie, ktoré sú zverejnené na Enviroportáli. Ministerstvo nemôže konanie komentovať, keďže by v budúcnosti mohlo byť odvolacou inštanciou.“

haly na spracovanieodpadu
zdroj: Oficiálna stránka obce Kráľová pri Senci

Všetkých fáz procesu sa účastní aj verejnosť, ktorá má možnosť vyjadriť svoje stanovisko a pripomienky k zámeru projektu. Ľudia z dedín, ktoré sú v blízkosti pozemku, na ktorom je plánovaná výstavba projektu, hromadne podpisujú petície na jeho zastavenie.

Vyjadrenie zástupkyne obyvateľov okolitých dedín Jany Karolíny Bartalovej si môžeš prečítať na druhej strane. >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Aktuality, Hrubý Šúr, Tureň, Facebook/SKLÁDKA=Centrum mechanicko-biologickej úpravy Kráľová pri Senci

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá