Mladí majú silný strach o budúcnosť planéty. Novodobá „eko tieseň“ ovplyvní rozhodnutie splodiť dieťa

  • Klimatická kríza ovplyvňuje nás všetkých
  • Spája sa s ňou aj tzv. ekologická tieseň
  • Ekologická tieseň má dopady na psychické a fyzické zdravie
Ekologická tieseň zasahuje najmä mladých ľudí
Ekologická tieseň zasahuje najmä mladých ľudí Freepik/freepik
  • Klimatická kríza ovplyvňuje nás všetkých
  • Spája sa s ňou aj tzv. ekologická tieseň
  • Ekologická tieseň má dopady na psychické a fyzické zdravie

Klimatická kríza so sebou prináša mnoho veľkých zmien, ako napríklad náhle zmeny počasia, požiare a záplavy. Každý deň sa ľudia dostávajú k novým znepokojujúcim informáciám zo životného prostredia.

Tieseň, o ktorej sme sa rozprávali s odborníčkou Mgr. Henrietou Čechovičovou, má negatívny vplyv na duševné zdravie a pohodu ľudí. Neustále obavy z environmentálnych problémov môžu viesť k stresu, depresii, úzkostným poruchám a v extrémnych prípadoch dokonca k posttraumatickej stresovej poruche. Môže tiež zhoršiť každodenné fungovanie, vzťahy a celkovú kvalitu života.

Ekologickou tiesňou trpí mnoho Slovákov

Sú ľudia, ktorí trpia úzkosťou spôsobenou práve spomínanou ekologickou krízou a zmenami v klíme. Ekologická tieseň, známa aj ako klimatická úzkosť, je psychologický jav charakterizovaný pocitmi obáv, stresu, strachu alebo bezmocnosti v súvislosti so súčasným a budúcim stavom životného prostredia, najmä v reakcii na zmenu klímy a ekologickú degradáciu.

Jednotlivci, ktorí zažívajú ekologickú tieseň, sa môžu cítiť ohromení rozsahom environmentálnych výziev a vnímaným nedostatkom účinných opatrení na ich riešenie. Strach o budúcnosť ústi do eko tiesne, ktorú sprevádzajú nepríjemné fyzické príznaky.

„Samotná tieseň je stav, kedy ľudia pociťujú napätie, obavu a vnútorný nepokoj. Prejavuje sa tachykardiou, zrýchleným dychom, potením, vysokým krvným tlakom či bolesťami žalúdka. Rovnako to platí aj v prípade eko tiesne, ktorá sa prejavuje typickým nutkavým myslením na obavy o budúcnosť a budúcu existenciu,“ vysvetľuje terapeutka Mgr. Henrieta Čechovičová z online terapeutickej platformy Hedepy.

V podstate ide o silný strach z environmentálnych problémov a budúcnosti ľudstva na planéte.

Čo je najčastejším spúšťačom?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroj: Slovenská klíma

Najnovšie videá

Trendové videá