Katka a Petra premenili historický byt na nepoznanie. Pochádza z doby, keď bolo bývanie veľkorysé a pôvabné

  • Dve skúsené architektky sa postarali o realizáciu nie jedného dizajnovo vyladeného bytu
  • My sme sa pozreli na dva z ich projektov, ktoré stoja za pozornosť
Kateřina Průchová a Petra Ciencialová
Radek Úlehla/radekulehla.com
  • Dve skúsené architektky sa postarali o realizáciu nie jedného dizajnovo vyladeného bytu
  • My sme sa pozreli na dva z ich projektov, ktoré stoja za pozornosť

Dnes sa pozrieme na ukážkovú premenu bytu, ktorá môže inšpirovať nielen tých ľudí, ktorí sa púšťajú do rekonštrukcie svojho bývania.

V tomto prípade pôjde o byt, ktorý sa nachádza v Karlových Varoch, v blízkosti kolonády, s výhľadom do svahu plného zelene, v historickej zástavbe s niekoľkými zachovalými prvkami z doby, keď boli byty veľkorysé a pôvabné.

Hlavné bolo odstrániť nánosy podivných konštrukcií, obkladov, podhľadov, dispozičných zmien, očistiť priechody a znovu im dať pôvodné rozmery.

„Vďaka maximálnej dôvere a vzájomnému rešpektu s investorom sme si mohli dovoliť vo veľkej miere prebúrať otvory, zrušiť dvere a, naopak, pridať sklenené svetlíky. Zrušili sme priechodné izby a navrhli súčasnejšiu dispozíciu s dvoma samostatnými spálňami a prepojeným obytným jadrom,“ objasňujú autorky projektu z architektonického štúdia Plus One Architects.

zdroj: Radek Úlehla/radekulehla.com

V obytných miestnostiach sa sústredili na presvetlenie dispozície a otvorenosť priestoru. Kuchynskú linku vstavali do novo vzniknutého priestoru medzi kuchyňou a obývacou izbou.

Obe miestnosti prepája výdajné okienko, ktoré bolo v takto veľkorysých bytoch často vidieť. V spálňach zachovali pôvodné drevené podlahy a iba ich repasovali. Kúpeľni dominuje veľkorysý sprchovací kút nepravidelného tvaru, umývadlo a toaleta.

Byt Karlove Vary

Minimum materiálov a zjednocujúci dizajn prechádzajú cez celý priestor a podporujú pokojnú atmosféru bytu. Prestupujúcou linkou je odhalená pôvodná výmaľba na stropoch aj stenách. Toto odkrytie zároveň vytvára nosné, výrazné a jemne zafarbené obrazy v každej z miestností.

zdroj: Radek Úlehla/radekulehla.com

Byt je v poslednej fáze vybavený minimalistickým nábytkom od dizajnového štúdia Janský & Dunder a firmy Todus.

Plus One Architects

Ateliér založili v roku 2019 architektky Kateřina Průchová a Petra Ciencialová. Architektonické štúdio Plus One Architects sídli v Prahe.

zdroj: Radek Úlehla/radekulehla.com

Ich zadanie a skúsenosti sa postupne rozrastajú od detailov v interiéri pre súkromných klientov až po verejné stavby a väčších investorov. 

Byt zo 70. rokov

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: Plus One Architects

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá