Marian Kotleba dostal trest viac ako štyri roky v ústave s minimálnym stupňom stráženia

  • Súd dnes vyniesol rozsudok v kauze šekov na 1488 eur
  • Marián Kotleba je vinný
  • Číslo 1488 na darovaných šekoch má podľa obžaloby nacistickú symboliku
  • Kotleba dostal trest štyri roky a štyri mesiace, a to v ústave s minimálnym stupňom stráženia
20202109_sts_mariank_05728703
TASR/Jaroslav Novák
  • Súd dnes vyniesol rozsudok v kauze šekov na 1488 eur
  • Marián Kotleba je vinný
  • Číslo 1488 na darovaných šekoch má podľa obžaloby nacistickú symboliku
  • Kotleba dostal trest štyri roky a štyri mesiace, a to v ústave s minimálnym stupňom stráženia

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová dnes v kauze šekov s extrémistickou symbolikou uznala predsedu politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a poslanca parlamentu Mariana K. za vinného. Informuje SITA.

Podľa verdiktu sa dopustil trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Za to mu uložila trest väzenia v dĺžke štyri roky a štyri mesiace. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.

Súdny proces pre šeky s údajnou extrémistickou tematikou je podľa obžalovaného predsedu politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu vykonštruovaný. Uviedol to dnes v rámci svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Zároveň povedal, že v rámci vyšetrovania celej veci boli orgánmi činnými v trestnom konaní „umelo zháňané dôkazy a splietané rôzne pavučiny”.

Kotleba požiadal sudkyňu o dlhšiu prestávku, nakoľko mal mať  zvýšenú teplotu. Sudkyňa Sabová dlhú prestávku nedovolila. Predseda ĽSNS sa vrátil k prednesu záverečnej reči, pričom jeho zámerom bolo zrekapitulovať témy svojich vystúpení v parlamente. Zámerom bolo podľa neho vyvrátiť, že je extrémista, ako to tvrdí prokuratúra.

Kotleba
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Sudkyňa ho však opätovne zastavila s tým, že sa odkláňa od rámca prejednávanej veci. V tejto súvislosti obžalovanému pripomenula možnosť stíhania za trestný čin pohŕdania súdom. Kotleba tak následne začal s rekapituláciami výsluchov svedkov a znalcov, pričom sa k nim tiež vyjadroval. Jeho záverečná reč tak s krátkymi prestávkami trvá približne od 11:00. 

Predseda ĽSNS tiež zdôraznil, že doteraz nerozumie, akým konaním naplnil skutkovú podstatu trestného činu prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Trvá totiž na tom, že zámerom podujatia, na ktorom v roku 2017 odovzdával šeky na sumu 1 488 eur „bolo pomôcť tým, ktorým nepomáha štát”. Takýto skutok pritom podľa Kotlebu žiadny zákon nepostihuje.

Zároveň obžalovaný skonštatoval, že prokuratúra účelovo rozdelila sumu 1 488, ktorá bola na šekoch na 14 a 88. Z tohto dôvody nemal podľa neho súd podanú obžalobu vôbec prijať. „Ja odmietam, aby zo strany prokurátora mi bolo prikazované, že takúto sumu môžeme odovzdať a takúto už nie,” vyhlásil Kotleba.

Sudkyni tiež povedal, že zvýšenú teplotu mal aj ráno a cíti, že sa mu opäť zvyšuje. Jeho reč trvala 5 hodín. Vyhlásená…

Gepostet von STOP ĽSNS am Montag, 12. Oktober 2020

V rámci záverečných rečí obžalovaný takisto napríklad čítal rôzne zmluvy, ktoré štátne orgány uzavreli na sumu 1 488 eur. Tiež mal v úmysle oboznámiť súd so všetkými poslaneckými návrhmi, ktoré jeho strana predložila vo volebnom období 2016 až 2020. Sudkyňa tento postup označila za zdržiavanie, obžalovaný však trval na svojom a postup súdu označil za obmedzovanie svojho práva na obhajobu. Z dôvodu opakovaného vybočovania z rámca prejednávanej veci nakoniec sudkyňa uložila Marianovi K. poriadkovú pokutu vo výške 500 eur.

Presvedčila ťa argumentácia Mariana Kotlebu?

Predseda ĽSNS Marian Kotleba čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Aj kvôli Kotlebovi si predlžujeme epidémiu. Slovensko je mimoriadne zakonšpirovaná krajina

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž predstavuje vetu „We must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech