Aj kvôli Kotlebovi si predlžujeme epidémiu. Slovensko je mimoriadne zakonšpirovaná krajina

  • Kotleba odmieta nosiť rúško a pomáha šíriť konšpiračné teórie
  • Opýtali sme sociológa a politológa, čo si o Kotlebovom konaní myslia
  • Podľa nich je Kotlebovo správanie nebezpečné a môže zvýšiť riziko šírenia vírusu
kotleba
TASR/Martin Baumann
  • Kotleba odmieta nosiť rúško a pomáha šíriť konšpiračné teórie
  • Opýtali sme sociológa a politológa, čo si o Kotlebovom konaní myslia
  • Podľa nich je Kotlebovo správanie nebezpečné a môže zvýšiť riziko šírenia vírusu

„To, že koronavírus bol umelo vytvorený v laboratóriách je už dnes asi každému jasné. Sú na to rôzne dôkazy,“ povedal líder ĽSNS Marián Kotleba vo videu, ktoré zdielal na Facebooku. Takýchto vyjadrení sme z jeho úst mali možnosť počuť viackrát.

Počas nedeľnej debaty  v relácii RTVS O päť minút 12 si odmietol nasadiť rúško a opäť celú pandémiu zľahčoval. Vírus COVID-19 prirovnával ku chrípke. Okrem toho rozprával, že človek by sa mal možnosť sám rozhodnúť, či príjme vládou stanovené opatrenia. Podľa sociológa a politológa je takéto správanie mimoriadne nebezpečné.

Bojovník proti rúšku

RTVS sa od konania poslanca dištancovala a Polícia SR sa vyjadrila, že nie je oprávnená riešiť porušenie interných predpisov pri nakrúcaní audiovizuálnych diel. Uviedol to prezident Policajného zboru Peter Kovařík.

Kotleba a aj poslanci z jeho poslaneckého klubu odmietajú nosiť rúško aj v Národnej rade Slovenskej republiky. Za čo ich predseda NR SR Boris Kollár chcel vykázať zo sály. Portál Aktuality.sk zachytil aj v utorok poslancov ĽSNS, ktorí opäť nemali v parlamente rúško.

 V tomto prípade tiež polícia nezasahuje, pretože by ich najskôr musel niekto zavolať do pléna.

Ako môže vplývať Kotlebovo odmietanie rúšok na občanov sme sa spýtali sociológa Michala Vašečku a politológa Branislava Dolného.

kotleba lsns
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Ľudia napodobňujú Kotlebu

Vašečka si myslí, že Kotlebovo konanie môže byť nebezpečné a vplývať aj na dôveru ľudí v samotné nariadenia. „V  čase, kedy sa o nosení rúšok hovorí na každom kroku, kedy je vyžadované prakticky v akomkoľvek interiéri a čochvíľa aj v exteriéri, je flagrantne porušovanie predpisov, nariadení a zákonov – nech sa ho dopúšťa ktokoľvek – deštruktívne pre vieru ľudí, že opatrenia majú zmysel a každý by ich mal dodržiavať, bez ohľadu na pozíciu v spoločnosti.

Ľudia prítomní vo verejnom priestore, ktorí sú pod drobnohľadom médií, sú vždy sledovaní obyvateľstvom a ľudia ich napodobujú. Ak Mariana Kotlebu budú napodobovať, čo i len voliči ĽSNS, môže to znamenať zvýšenie možnosti šírenia COVID-19, to je zrejmé,“ uviedol sociológ.

Zlý vzor pre všetkých

Občania navyše môžu citlivo vnímať fakt, že poslanec NR SR nenosí rúško, aj keď by mal. Popritom spochybňuje pandémiu a doposiaľ nedostal žiadnu pokutu, ani trest. Zatiaľ čo množstvo občanov bolo pokutovaných. Nehovoriac o tom, že sú známe aj prípady, keď boli pokutované aj predavačky, ktoré rúško mali, ale obslúžili zákazníkov, ktorí ho nemali.

„Dvojité štandardy, teda jedny, ktoré platia pre „mocných“ a druhé pre tých „obyčajných“ ľudí, bývajú veľmi citlivo vnímané obyvateľstvom a prehlbujú stále viac to, čo sa v mnohých moderných spoločnostiach i tak deje – pocity nedôvery, anómie a odcudzenia. Je symptomatické, že politici to zvyknú malo vnímať a idú si svoje. Keď ľudia ako Marian Kotleba poukazujú na nezodpovednosť politických lídrov, zvyknú nevidieť svoje vlastne prešľapy,“ vysvetlil Vašečka.   

Pandemický prieskum: Väčšina Slovákov zrušila zahraničné dovolenky, s letom sú aj tak spokojní

Podľa politológa Branislava Dolného je problém v systémovom riešení, ktoré nie je dostatočné.

„V prípade otázky na nosenie, či nenosenie rúšok poslancami ĽSNS a Marianom Kotlebom to poukazuje na problém vynucovania prijatých opatrení, ktorý sa zatiaľ nepodarilo systematicky vyriešiť a kapacity jednotlivých orgánov štátnej a verejnej moci na toto neboli a stále nie sú dostatočné,“ uviedol Dolný.

kotleba
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Konšpirácie oddeľujú krajinu od pozitívnych riešení

Nedávny prieskum, o ktorom informovali Hospodárske noviny ukázal, že Slováci veria konšpiráciám najviac z celej strednej a východnej Európy. Ústrednou postavou konšpirátorov je práve Marián Kotleba a neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin. Podľa Vašečku sa to môže prejaviť na dĺžke pandémie.

„Slovensko je, bohužiaľ, mimoriadne zakonšpirovaná krajina, kde rôznym typom konšpiračných bludov verí nadkritické množstvo ľudí. Akékoľvek správanie, ktoré tieto nezmysly podporuje, je nebezpečné a odďaľuje krajinu od pozitívnych riešení pandémie,“ vysvetlil sociológ.

Politológ Branislav Dolný zas uvádza, že v Kotlebovom prípade môže ísť o cielené správanie, ktoré mieri na skupiny obľubujúce konšpirácie.

„Dojem, že celá pandémia je podvod, respektíve prostriedok, ktorým je realizovaný nejaký širší plán obmedzovania práv a slobôd je systematicky rozvíjaný tzv. „alternatívnymi“ médiami už niekoľko mesiacov a toto správanie Mariána Kotlebu mieri jednoznačne na skupinu voličov, ktorí takéto naratívy prijímajú,“ uviedol politológ.

zdroj: TASR/Ján Krošlák

Šeliga podáva trestné oznámenie

Správanie Kotlebovcov prekáža aj mnohým poslancom NR SR.  Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva v súvislosti so šírením dezinformácií opozičného poslanca Mariana Kotlebu (ĽSNS) a jeho strany o novom koronavíruse trestné oznámenie.

„Na všetkých ľudí musí platiť rovnaký meter. Je tu právny predpoklad na to, aby bol Kotleba riešený v priestupkovom konaní,“ povedal Šeliga v súvislosti s podnetom.

 Dodal, že Kotleba a ĽSNS dlhodobo šíria konšpirácie, nepravdy a hoaxy o novom koronavíruse. Preto Šeliga podá trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. „Existuje dôvodné podozrenie, že Kotleba šíri poplašné správy. Má právo na vlastný názor, ale nie na vlastné fakty,“ zdôraznil Šeliga.

Okrem relácie RTVS a svojich videí, šíril Kotleba dezinformácie a informácie, ktoré zľahčovali ochorenie COVID-19 už v minulosti na Markíze. V relácii Na telo uviedol, že cieľom očkovania proti COVID-19 je vstreknúť ľudom do tiel nanočipy, prostredníctvom ktorých budú ovládaní. Podľa Kotlebu existuje o takomto pláne zmienka v Biblii, konkrétne v kapitole Zjavenie Jána, v ktorej sa hovorí o tom, že kto neprijme čip, nebude môcť robiť. Ani nakupovať, ani obchodovať a v podstate vôbec nič.

„Pán redaktor, pozrite si to, naštudujte si to, a budete vedieť ,“ reagoval na prosbu redaktora o vysvetlenie, ako to celé funguje, Kotleba.

S podobnými tvrdeniami pred pár rokmi prišla aj sekta Vesmírni ľudia, ktorá tvrdila, že sa nás snažia začipovať jaštery z pekiel.  

Zdroje: TASR, Hospodárske noviny, Aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK