Pandemický prieskum: Väčšina Slovákov zrušila zahraničné dovolenky, s letom sú aj tak spokojní

  • Koronakríza prekazila plány obyvateľov Slovenska najmä pri cestách do zahraničia
  • Až 83 percent spomedzi opýtaných, ktorí plánovali dovolenku v zahraničí, ju pre pandémiu zrušilo
dovolenka
TASR/AP-Vadim Ghirda
  • Koronakríza prekazila plány obyvateľov Slovenska najmä pri cestách do zahraničia
  • Až 83 percent spomedzi opýtaných, ktorí plánovali dovolenku v zahraničí, ju pre pandémiu zrušilo

Ochorenie COVID-19 výrazne zmenilo spôsob, akým obyvatelia Slovenska prežívali tohtoročné letné mesiace. Až 80 percent ľudí toto leto strávilo inak, ako to bolo počas predchádzajúcich rokov. Tesná polovica respondentov, a to 51 percent, však prázdninové mesiace hodnotí pozitívne.

Vyplýva to z prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci tohto roku.

Pandémia ovplyvňuje spôsob trávenia leta

Ako informovala Michaela Lukovičová z komunikačnej agentúry Seesame, ktorá prieskumy realizovala v septembri v spolupráci so spoločnosťou MNFORCE, Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV, až pre 27,6 percenta opýtaných výrazne ovplyvnila pandémia spôsob strávenia leta.

dochodcovia, pandemia, ruska, spolocnost
zdroj: TASR/AP-Vadim Ghirda An electoral staff member checks the temperature of a woman, wearing a face mask for protection against the COVID-19 infection, before allowing her in a voting station in Bucharest, Romania, Sunday, Sept. 27, 2020. Some 19 million registered voters are choosing local officials, council presidents and mayors to fill more than 43,000 pos

Ďalších 52,6 percenta respondentov tvrdí, že koronavírus ovplyvnil ich leto čiastočne. V prípade 19,8 percenta opýtaných nemal koronavírus žiaden vplyv na spôsob, ako strávili letné mesiace.

Koronakríza prekazila plány respondentov najmä pri cestách do zahraničia. Až 83 percent spomedzi opýtaných, ktorí dovolenku v zahraničí plánovali, ju pre koronavírus zrušilo. Naopak, len osem percent opýtaných ju aj napriek pandémii zrealizovalo.

Dovolenku plánovanú na Slovensku zrušilo iba 36 percent respondentov, celkovo 38 percent opýtaných ju absolvovalo. Rodinné stretnutia patrili k aktivitám, ktoré respondenti vo väčšej miere absolvovali. Plánované významné rodinné udalosti zrušilo len 37 percent opýtaných, zatiaľ čo 44 percent ich uskutočnilo.

dochodcovia, pandemia, ruska, spolocnost, ludia, kultura
zdroj: Rusínsky festival vo Svidníku sa mal pôvodne kona koncom apríla 2020, no kvôli pandémii nového koronavírusu ho preložili na 14. – 20. septembra 2020. Na snímke diváci poèas vystúpenia Poddukelského umeleckého ¾udového súboru (PU¼S). Svidník, 19. septembra 2020. FOTO TASR – Milan Kapusta

Polovica ľudí bola s letom spokojná

K aktivitám, ktoré respondenti počas leta rušili, patrila aj účasť na letných festivaloch (80 percent) a koncertoch a divadelných predstaveniach (74 percent). Približne každý druhý respondent si tiež rozmyslel návštevu kúpaliska či aquaparku (54 percent).

Koronakríza podľa prieskumu nezanechala zlý pocit z tradičných dovolenkových mesiacov. Až 51 percent opýtaných bolo so svojím letom spokojných. Naopak, vyslovene nespokojných s prázdninovými mesiacmi bolo len 14 percent opýtaných.

Spätný pohľad na to, ako sme trávili leto, ukazuje, aký mimoriadny zásah do spôsobu ako trávime voľný čas v lete predstavovala koronakríza. V lete 2020 ľudia zrušili veľkú väčšinu plánovaných dovoleniek v zahraničí a vo väčšine prípadov nenavštívili ani letné festivaly a iné kultúrne podujatia, ktoré navštíviť plánovali. Ukazuje to, že ani v čase, keď počet pozitívne testovaných nebol veľký, nebrala hrozbu epidémie koronavírusu slovenská verejnosť na ľahkú váhu,“ hovorí Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

Omše aj zápasy majú zelenú, ale len do 50 osôb. Slovenské nemocnice sa pripravujú na kolaps

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK