Káva, ktorá ti nezafarbí zuby ani košeľu. Slovák s priehľadnou kávou boduje vo svete!

  • Jeden z najpopulárnejších nápojov na svete nemusí byť len čierny alebo hnedý. Teraz môže byť vďaka Clear Coffee aj bezfarebný.
collageedsefw
fb/Clear Coffee, unsplash.com
  • Jeden z najpopulárnejších nápojov na svete nemusí byť len čierny alebo hnedý. Teraz môže byť vďaka Clear Coffee aj bezfarebný.

Možno to poznáš. Miluješ povzbudivé účinky kofeínu aj chuť kávových nápojov. Ich pitie však pre teba môže byť riskantné. Pred poradou to totiž občas schytá tvoja košeľa či blúzka a tvoj zubár ti vytýka zafarbenú sklovinu. Slovák a našený „kávopič“ Dávid Nagy problém vyriešil za teba a premenil 100% arabiku na niečo totálne nečakané.

Rozhodol sa totiž, že odstráni negatívne vlastnosti kávy, najmä jej schopnosť zafarbiť zuby. Zistil, že na trhu nič podobné nie je a podarilo sa mu ako prvému človeku na svete vytvoriť kompletne bezfarebnú kávu. Pri prvom pohľade na dizajnové balenie ti zrejme pripomenie štýlovú balenú vodu alebo produkt z lekárne. Málokomu hneď napadne, že ide o kávu, ktorá ťa nakopne rovnako, ako tá čierna.

Produktu predchádzali asi tri mesiace experimentovania s receptúrou, kým bol výsledok uspokojivý. Káva z čerstvej arabiky, ideálna pre ľudí s hektickým životným štýlom, ktorí ju chcú mať kedykoľvek po ruke, bola na svete. Dôležité je, že proces výroby neobsahuje žiadne chemikálie a teda nepredstavuje riziko pre ľudské zdravie. Aj vďaka tomu chcú, aby bol ich nápoj konkurenciou nielen káve, ale najmä energetickým drinkom, ktoré sú nadupané cukrom, sladidlami a množstvom umelých látok.

Jediný zádrhel predstavoval fakt, že pri výrobe priehľadnej kávy sa z nej stráca kofeín, ktorý potom nahrádzajú pridaním prírodného kávového kofeínu. Pre mnohých nelogické, ale bohužiaľ nevyhnutné, ak má mať nápoj rovnaké účinky ako bežná káva. Jeho chuť je však vďaka unikátnemu technologickému postupu jedinečná.

Dávid svoj revolučný produkt nazval príznačne Clear Coffee alebo v skratke clrcff a okamžite s ním išiel na trh. Priehľadná káva na začiatku zaujala, pretože išlo o niečo, čo ľudia doteraz nevideli, no zároveň jej ani veľmi nedôverovali. Kávu chcel ochutnať len málokto a aj tí, ktorí skúsili, neprejavili ohromné nadšenie. Objavili sa poznámky, že nápoj chutí podivne a že okolo kávy len išiel. Iným naopak jemnejšia chuť pripomínajúca populárne cold brew celkom ulahodila.

Niektorí kávoví nadšenci a priaznivci výberovej kávy touto novinkou úprimne veľmi nadšení neboli a mnohým to prišlo ako zbytočná námaha – odfarbovať kávu a robiť z nej tekutinu podobnú vode. Rozpačitému štartu Dávidovho projektu nepomohli ani problémy s nedostatkom finančných zdrojov. Autor si tak povedal, že Slováci zrejme na tento trend nie sú pripravení. Veď mnohí ešte stále nedokázali presedlať zo zalievaného turka na kvalitnejšiu kávu.

Dávid sa tak spolu s bratom aj projektom Clear Coffee presťahoval do Londýna a skúsil šťastie na tomto väčšom a trendovejšom trhu. Podarilo sa im zaujať známe londýnske médium Evening Standard a následne aj niekoľko ďalších. Povedomie o ich značke tak okamžite narástlo a zákazky sa začali sypať. „Počas jedného týždňa sme mali vyše 10-tisíc objednávok, no nemali sme ani toľko fliaš na sklade, ani pražiareň nebola na takýto záujem pripravená,“ povedal Dávid Nagy pre portál HN Online.

Záujem o priehľadnú kávu zaznemanali aj na ázijskom kontinente, napríklad v Japonsku, ktoré je známe otvorenosťou bláznivým novinkám. Práve sem, spolu s Južnou Kóreou, majú začať čoskoro pravidelne zasielať svoje nápoje vo veľkom. Pomerne malá produkcia však nestačí pokrývať celkový záujem z ázijského trhu. Benefity Clear Coffee sú okrem zaujímavej „nefarby“ aj v tom, že káva sa dá podobne ako už známe cold brew piť studená, takzvane „on the go“, no dá sa použiť aj v kokteiloch.

Je očividné, že Clear Coffee vo svete zaujala a má našliapnuté na veľký úspech. Už teraz je možné tento nápoj kúpiť v niekoľkých londýnskych obchodoch a samozrejme online. Na Slovensku sa predáva len v potravinách Yeme. Svedčí nezáujem Slovákov o tento produkt o našej konzervatívnosti? Alebo len o tom, že si radi vychutnáme klasickú kávu s priateľmi v kaviarni? Kto vie. Každopádne to stojí za vyskúšanie, ak rád skúšaš netradičné veci. Daj nám vedieť, ako ti chutilo. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech