Kaviarne na východnom Slovensku sa vo veľkom vzdávajú jednorazových pohárov

 • Niekoľko kaviarní na východnom Slovensku dalo definitívnu stopku na prvý pohľad neškodným, jednorazovým pohárom na kávu
 • Namiesto nich ponúkajú bambusovú alternatívu
balottt
unsplash.com
 • Niekoľko kaviarní na východnom Slovensku dalo definitívnu stopku na prvý pohľad neškodným, jednorazovým pohárom na kávu
 • Namiesto nich ponúkajú bambusovú alternatívu

Najlepší odpad je ten, ktorý nikdy nevznikne. Všetko, čo má len jedno využitie, okamžite končí ako odpad. Ide aj o jednorazové poháriky na kávu, či iné nápoje. Tieto poháre majú aj papierovú zložku, avšak ich vnútro je v mnohých prípadoch potiahnuté plastovou fóliou. „Papierový“ pohár sa napokon uzavrie plastovým viečkom a „ekologická“ alternatíva je fuč.

Najnovšie sa so zbytočnou produkciou odpadu z kávového biznisu rozhodli skoncovať prešovské kaviarne, na čele s Dublin Cafe. Prevádzka spojila sily s miestnymi kaviarňami a v týchto dňoch spoločne spúšťajú kampaň s názvom Vráť ma!

„Záleží nám na našej planéte a preto sme spolu s ďalšími dobrými podnikmi spustili systém vrátnych pohárikov na kávu so sebou. Za malú zálohu si u nás môžete požičať bambusový pohár na akúkoľvek kávu so sebou. Systém je veľmi jednoduchý – vrátite nám pohár, vrátime vám zálohu,” oznámila kaviareň svoj zámer.

Gepostet von Dublin Cafe am Mittwoch, 16. Mai 2018

Pohár môžeš vrátiť v ktorejkoľvek prevádzke, ktorá je do tohto projektu zapojená. A čo tým získaš? „V prvom rade dobrý pocit, že sme spolu vyprodukovali menej odpadu. To je pre nás to najpodstatnejšie. V tom druhom – odteraz budete piť svoju kávu so sebou z pekného bambusového pohára, ktorého väčšia časť je recyklovateľná,” objasňuje tím kaviarne.

Toto sme my.A sme radi, že vás máme :)

Gepostet von Dublin Cafe am Dienstag, 3. Mai 2016

„Ďakujeme, že tento náš počin chápete a podporíte nás. Vieme, že týmto malým krokom svet nezachránime, ale radi urobíme, čo je v našim silách. Ďakujeme aj naším kolegom z Libresso books&coffee, Nico caffé, Christiania, Gottwaldka a Zwicker, ktorí sa v tom vezú s nami. Veríme, že čoskoro pribudnú ďalší,” dodávajú.

Gepostet von Dublin Cafe am Montag, 17. Juni 2019

Iniciatívni Banskobystričania

„Antiplastové“ zmýšľanie je blízke aj niekoľkým prevádzkovateľom kaviarní a reštaurácií v Banskej Bystrici. Tí rozbehli iniciatívu – „Nie jednorazovým pohárom na kávu so sebou“.

„Posledné roky vidíme na Slovensku obrovský nárast predaja kávy so sebou. Na jednej strane nás to veľmi teší, na druhej strane nám robia vrásky milióny pohárov, ktoré sú potiahnuté plastom a plastové vrchnáky z nich. Tie každoročne končia na skládkach, kde zároveň končí aj mnoho kompostovateľných alternatív, keďže na Slovensku nie je dostatok zariadení, ktoré by ich vedeli recyklovať. Preto podľa nás existuje len jedna alternatíva: prestať ich používať,” vyjadrili sa tvorcovia iniciatívy.

Keď káva dokáže spievať…#sasova #sasovskafajnotka #brewhouseleroy #banskabystrica

Gepostet von Brewhouse Leroy am Mittwoch, 18. Oktober 2017

Úplný stop dostanú jednorazové poháriky v týchto prevádzkach:

 • Bottova • Coffee • Brunch • Gineria
 • Brewhouse Leroy
 • Caffe Beer & Wine Bar U Kemov
 • Impresso coffee
 • Leroy Bar & Café
 • MAYA raňajkáreň
 • U Fuggera

Keď sem prídeš po kávu so sebou , máš na výber z troch možností:

Prines si svoj vlastný pohár

Je jedno ako vyzerá a z čoho je vyrobený. Prines si ho a v jednej z týchto prevádzok ti ho s úsmevom naplnia.

Kúp si pohár

Bystričania zároveň nadviazali spoluprácu so značkou Mabets, ktorý je oficiálnym distribútorom Keepcupu na Slovensku. V spomínaných kaviarniach si môžeš vybrať hneď z niekoľkých dizajnových alternatív Keepcupu.

Požičaj si pohár

Samozrejme môže sa stať, že si svoj pohár jednoducho zabudneš a keď ťa prepadne chuť na kávu, nemáš ho pri sebe. V takomto prípade ti pohár v banskobystrických prevádzkach za zálohu požičajú. Ak ho vrátiš v niektorom zúčastnenom podniku, zálohu ti bez problémov dajú späť.

zdroj: unsplash.com

„Sme hrdí, že sme prišli s touto iniciatívou ako prví na Slovensku a ostatní sa k nám postupne pridávajú. Rozumieme, že z krátkodobého hľadiska to môže byť malá nepríjemnosť, ale veríme, že s nami súhlasíte, že ide o správnu vec. Odozva, ktorú od vás dostávame, je naozaj úžasná. Ďakujeme,“ uzatvárajú.

zdroj: Dublin Cafe

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech