Kávu tu dostaneš len za 1 euro. Vallo ohlásil spustenie nového bistra so zafixovanými cenami

  • Priestory bývalého e*otického salónu v Sade Janka Kráľa prešli rekonštrukciou
  • Vznikne tu gastroprevádzka Ferdinand
Matúš Vallo, nové bistro
TASR/Jakub Kotian, Wirtshaus s.r.o, GRAU architects
  • Priestory bývalého e*otického salónu v Sade Janka Kráľa prešli rekonštrukciou
  • Vznikne tu gastroprevádzka Ferdinand

Vyplýva to z výsledkov verejnej obchodnej súťaže na prenájom priestorov. Jej víťazom sa stala spoločnosť Wirtshaus, ktorá ich bude mať v prenájme štyri roky s možnosťou predĺženia o ďalšie tri.

„Víťazný návrh získal od odbornej výberovej komisie najväčší počet bodov v kombinácii kritérií, ktoré boli rozdelené medzi ponúkanú výšku nájomného a kvalitatívne aspekty. Spoločnosť Wirtshaus by chcela s otvorením prevádzky stihnúť ešte letnú sezónu,“ uviedol pre TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Bistro Ferdinand by malo oživiť Sad Janka Kráľa od rána do večera, čo znamená, že prevádzka sa má prispôsobovať dennému a večernému režimu. V pláne je podávanie raňajok i obedov s mäsovou, vegetariánskou i vegánskou ponukou. Súčasťou bistra má byť tiež kaviarenská ponuka nápojov a koláčov. Vo večerných hodinách by sa mal koncept prevádzky zmeniť z bistra na reštauráciu.

Pomenovanie prevádzky Ferdinand má podľa spoločnosti viacero dôvodov. Okrem toho, že je ako názov gastroprevádzky originálny či zapamätateľný, avšak zároveň úzko spojený s Bratislavou a Katedrálou sv. Martina. Práve na ňu sa návštevníci Sadu Janka Kráľa pozerajú, a zároveň bola miestom korunovácii uhorských panovníkov.

„Najfrekventovanejšie meno korunovácií v Bratislave bolo práve Ferdinand. Konkrétne Ferdinand II., Ferdinand IV. a Ferdinand V., ktorý bol aj posledným korunovaným panovníkom v Bratislave,“ vysvetľuje spoločnosť vo svojej prezentácii.

Zároveň však názov vníma aj ako poctu autorovi budovy, architektovi Ferdinandovi Končekovi.

Stavba od tímu architektov pod vedením Ferdinanda Končeka z roku 1982 pôvodne slúžila všetkým návštevníkom parku. Bola tam prevádzka s občerstvením i zázemie pre pracovníkov údržby a správy parku.

V roku 1995 sa objekt dostal do súkromného vlastníctva. Kúpu budovy schválili v marci 2021 bratislavskí poslanci, radnica sa s majiteľmi dohodla na cene 1,4 milióna eur bez DPH. K prevodu prišlo počas leta. Rekonštrukcia zanedbanej budovy sa začala v roku 2022.

Na prehliadke priestorov, ktorá bola povinná pre pripustenie záujemcu do súťaže, sa zúčastnilo 15 subjektov. Podklady do súťaže nakoniec poslali dvaja z nich.

„Národná kultúrna pamiatka, najstarší verejný park, obľúbené zelené miesto pre rodiny s deťmi a uprostred čo? E*otický masážny salón. V Sade Janka Kráľa to bol prinajmenšom poriadny bizár. Preto sme to zmenili a čoskoro tu začne s prevádzkou kvalitné a hlavne dostupné bistro fakt pre všetkých. Skrátka také, aké si Sad Janka Kráľa a hlavne všetci, ktorí ho navštevujú, zaslúžia.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš Vallo (@matus.vallo)

Hovorí, že cieľ bol jasný, už keď magistrát budovu nočného klubu v Sade Janka Kráľa získal do vlastníctva – vrátiť jej funkciu a dôstojnosť, vrátiť ju ľuďom.

„Komplexne sme preto obnovili modernistický exteriér, na ktorom v 80. rokoch pracoval aj architekt Ferdinand Konček – od pôvodnej presklenej fasády s výhľadom na park až po fontánu, ktorá bude opäť funkčná. A potom sme v transparentnej súťaži vybrali nájomcu.“

Vallo vysvetľuje, že keďže ide o Sad Janka Kráľa, v rámci súťaže sa, pochopiteľne, nesústredili len na výšku nájmu, ale kľúčovou pri rozhodovaní bola kvalita a tiež to, aby si tu skutočne každý, či už sú to rodiny s deťmi, seniorky a seniori, jednoducho každý mohol dovoliť dať si niečo dobré.

„Od rána až do večera tu preto budú okrem štandardnej ponuky aj cenovo zvýhodnené produkty s fixnutými cenami, napríklad espresso za 1 euro alebo bábovka za 1,90 eur.“

A kedy sa bistro s názvom Ferdinand otvorí? Primátor verí, že už v máji.

Nájomca aktuálne pracuje na interiéri prevádzky od kuchyne až po lampy.

„Keď v roku 1774 začali s budovaním Sadu Janka Kráľa, išlo o niečo výnimočné. Nielenže tvorili park, ktorý bol unikátny exotickými stromami (nevysadili tu len lipky, aj keď mohli a bolo by to jednoduchšie a lacnejšie), ale hlavne vytvorili vôbec prvý verejný park v Strednej Európe. Výnimočný priestor pre všetkých.“

„Je našou zodpovednosťou v tejto myšlienke pokračovať. Preto uprostred Sadu Janka Kráľa nebude viac e*otický salón a preto nám záleží na tom, aby gastroprevádzka, ktorá tu bude fungovať, bola kvalitná a pre všetkých.“

Zdroje: TASR, Facebook/Matúš Vallo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá