„Každá tlačovka Smeru je jeden veľký hoax.“ Politici prehovorili o dezinformáciách

  • Slovensko je rajom konšpirácií, hoaxov a dezinformácií
  • Poslanci prehovorili o tom, ako bludy a hoaxy vyvolávajú chaos v našej spoločnosti
Juraj Krúpa, Peter Pellegrini
Juraj Krúpa, Peter Pellegrini, Startitup/Matej Hlbočan
  • Slovensko je rajom konšpirácií, hoaxov a dezinformácií
  • Poslanci prehovorili o tom, ako bludy a hoaxy vyvolávajú chaos v našej spoločnosti

Patríme k najhorším na svete. Pokiaľ ide o hoaxy, konšpirácie a bludy, Slovensko je rajom pre pôsobenie manipulátorov. Potvrdzuje to aj viacero prieskumov. Napríklad z minuloročného prieskumu Globsecu vychádza, že až 52 percent Slovákov verí, že svetové dianie neurčujú volení zástupcovia, ale tajné skupiny.

Aktuálny prieskum mimovládky zase ukázal, že iba 40 percent Slovákov si myslí, že za vojnu na Ukrajine môže Rusko. Konšpirácie okrem iného výrazne ovplyvňujú aj bezpečnosť našej krajiny. Startitup na bezpečnostnej konferencii Globsec 2023 Forum zisťoval, ako konšpirácie a hoaxy vyvolávajú zmätok a chaos v našej spoločnosti.

Klus: „Mali by sme sa zamyslieť, čo s tým robiť. Má to zásadný dosah na demokraciu“

„Ja som za svoju politickú kariéru zažil veľa klamstiev, aj o mne osobne. Deepfake je permanentne prítomný, s tým sa jednoducho musíme vysporiadať. Taká je digitálna doba a súčasťou sociálnych sietí sú aj ľudia, ktorí sa snažia šíriť nielen klamstvá, ale aj nenávisť,“ hovorí nezaradený poslanec Martin Klus.

„Mali by sme sa zamyslieť, čo s tým robiť, pretože to má zásadný dosah na našu demokraciu,“ myslí si Klus.

Eduard Heger, Martin Klus
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Podobný názor na hoaxy a dezinformácie má aj expremiér Eduard Heger (Demokrati), ktorý upozorňuje, že obdobné problémy majú aj iné krajiny. „Práve skončila diskusia s Emanuelom Macronom, ktorý poukázal na to, že tak ako my na Slovensku čelíme veľkej ruskej propagande a dezinformáciám, tak Francúzsko jej čelí tiež,“ tvrdí Heger.

„V krajinách Afriky či Južnej Ameriky sa ruská propaganda snaží očierniť Francúzsko aj Európu. Cieľom týchto dezinformácií je zmiesť a oklamať ľudí a poprieť pravdu,“ hovorí expremiér.

„Každá tlačovka Smeru je jeden veľký hoax,“ udrel Krúpa

Poslanec Sas Juraj Krúpa má ohľadom ľudí, ktorí veria na konšpirácie jasný názor. „Ak si niekto myslí, že niekto riadi svet z úzadia, nejaká vyvolená skupina, tak asi ešte neorganizoval ani školský zájazd,“ hovorí poslanec SaS Juraj Krúpa. Tvrdý odkaz adresoval aj strane Smer SD „Každá tlačovka Smeru je jeden veľký hoax,“ odkázal saskár.

Juraj Krúpa, Martin Poliačik
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Bývalý poslanec a člen Progresívneho Slovenska Martin Poliačik vidí v hoaxoch a dezinformáciách riziko, ktoré spôsobuje, že mnohí ľudia sa už len ťažko orientujú v tom, akým informáciám môžu veriť.

„Samotná nedôvera ľudí medzi sebou a aj voči inštitúciám a médiám, podkopáva liberálnu demokraciu. Keď nefunguje vzdelávací systém a aj základný prehľad o spracovaní informácií, tak jednoducho nie je možné udržiavať stabilné inštitúcie,“ upozorňuje Poliačik.

Pellegrini o hoaxe s pápežom: Myslel som si, ako mu to sekne

Na vážnu tému dezinformácií a konšpirácií sa predseda Hlasu Peter Pellegrini díva skôr odľahčenou optikou. „Keď som videl pápeža v páperovej bunde, ešte som si myslel, že ako mu to sekne, nakoniec sa zistilo, že to bol výplod umelej inteligencie,“ spomína Pellegrini. 

Peter Pellegrini
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

„Včera som bol od rána bombardovaný videami behajúceho medveďa, údajne v Smižanoch, ktorý tam údajne naháňal ľudí. Nakoniec sa zistilo, že to bolo niekde v Uzbeksitane, alebo ešte niekde ďalej na východ,“ hovorí expremiér.

„Klamstvo a tá prvotná informácia sa medzi ľudí rozšíri extrémne rýchlo. Ale nedokážete rovnako efektívne a takému množstvu ľudí poslať aj tú druhú informáciu, že je to klamstvo alebo to bol omyl, a to je nebezpečné,“ uzatvára expremiér.

Zdroje: Archív Startitup, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá