Každému zamestnanému Slovákovi príde už vo februári vyššia výplata. Zamestnávateľ ti pritom vôbec nemusel zvýšiť mzdu

  • Deje sa tak preto, že nezdaniteľné minimum dokáže znížiť daňový základ
  • Znamená to, že štátu zamestnanec zaplatí nižšie dane
Práca vo fabrike
Ilustračné foto, Canva/Joydo
  • Deje sa tak preto, že nezdaniteľné minimum dokáže znížiť daňový základ
  • Znamená to, že štátu zamestnanec zaplatí nižšie dane

Od začiatku roka 2024 stúpla suma, takzvané nezdaniteľné minimum, ktoré štát nezdaňuje. Práve vďaka tomu čistá mzda porastie, a to každému zamestnancovi, aj keď mu jeho zamestnávateľ nezvýšil hrubú mzdu. Znamená to teda, že zamestnanci dostanú vo februári na výplate o niečo viac, píše Finsider.

Okrem toho, že ich výplatné pásky budú ukazovať vyššiu čistú sumu, prilepšiť si zamestnanci môžu aj daňovým bonusom na dieťa. Práve tento bonus sa im spolu s nezdaniteľným minimom uplatňuje na výplate každý jeden mesiac.

Toto nezdaniteľné minimum sa odpočítava od základu dane pri počítaní čistej mzdy. Ako uviedol portál, zatiaľ čo ešte v minulom roku dostával zamestnanec bez detí priemernú hrubú mzdu 1 304 eur, teda v čistom 992 eur, od nového roka bude mať viac ako o 12 eur.

Deje sa tak preto, že nezdaniteľné minimum dokáže znížiť jeho daňový základ, čo znamená, že štátu zaplatí nižšie dane. Keďže prvá výplata v tomto roku, teda za január, príde vo februári, zamestnanci už v tomto mesiaci dostanú viac.

Nezdaniteľná časť základu dane je definovaná v § 11 Zákona o dani z príjmov. Pre daňovníka predstavuje daňové zvýhodnenie, keďže má istotu, že pri splnení určitých podmienok je časť zisteného základu dane „oslobodená“ od zdanenia. Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa odvádza zo sumy životného minima.

Už od roku 2020 sa ročná suma nezdaniteľnej časti základu dane počíta: 21-násobok sumy platného životného minima a od 1. júla 2023 dosahuje výška životného minima 268,88 eur mesačne.

Samotná suma nezdaniteľnej časti základu dane v roku 2024 stúpla na výšku 5 646,48 eur za rok (teda 470,54 eur za mesiac). Vlani išlo o sumu 4 922,82 eura (410,24 eur za mesiac).

Výplata sa zvýši podľa jednej skutočnosti

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Finsider.sk, Zákony pre ľudí, jaspis.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá