Každý štvrtý Slovák sa môže stať závislým. Návykový liek si už s veľkou pravdepodobnosťou užil aj ty

  • Pozor si je potrebné dávať na nosové spreje a kvapky do nosa
  • Závislosť môžu vyvolať aj lieky na prírodnej báze
  • Návykový liek už užil každý štvrtý Slovák
pexels-jeshootscom-576831
Pexels/JESHOOTS.com
  • Pozor si je potrebné dávať na nosové spreje a kvapky do nosa
  • Závislosť môžu vyvolať aj lieky na prírodnej báze
  • Návykový liek už užil každý štvrtý Slovák

Závislosť sa u človeka môže vyvinúť pri užívaní niektorých liekov, ktoré sú viazané na lekársky predpis, ale aj pri užívaní niektorých voľnopredajných. Nie každý lekár na to pacienta však upozorní.

Každý štvrtý Slovák sa už stretol s liekom, ktorý mal potenciál vyvolať závislosť. Až štvrtina pacientov má ale vedomosť o tom, že si v lekárni zakúpila alebo mala lekárom predpísaný liek, ktorý by mohol viesť k vzniku závislosti. Ukázal to prieskum realizovaný Asociáciou na ochranu práv pacientov SR pre projekt Lieky s rozumom.

Prieskum 2muse, ktorý bol realizovaný koncom roka na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov ďalej ukazuje, že riziko vyvolania závislosti vnímajú ľudia predovšetkým u liekov viazaných na lekársky predpis. Ide o 42 percent pacientov. Závislosť od liekov je závažný problém, s ktorým sa môže stretnúť prakticky ktokoľvek, kto užíva lieky.

Česko nakúpi liek na COVID-19, znižuje riziko ťažkého priebehu až o 80 percent

Lieky užívame aj zo zvyku

Fyzickú závislosť, ktorá sa prejavuje ako nástup abstinenčných príznakov v dôsledku vynechania dávky lieku, vyvoláva len niekoľko skupín liečiv. „Ide predovšetkým o lieky so schopnosťou ovplyvniť náladu či správanie pacienta,“ hovorí Miroslava Snopková, 2. viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory.

Sú to teda lieky, ktoré pôsobia na centrálny nervový systém – to znamená, že nám tlmia nervozitu či ovplyvňujú náladu. Jedna z najčastejších závislostí je na liekoch, ktoré nám tlmia bolesť.

Podľa denníka Pravda nejde pritom len o opiáty, ktoré užívame pri veľmi silnej bolesti a lekár ich predpisuje na osobitný recept, ale aj o bežné analgetiká, ktoré pacient „jedáva“ akoby zo zvyku, často vo vyšších dávkach, alebo častejšie, ako sa odporúča. A to aj napriek tomu, že mu už na jeho bolesť ani primerane nezaberajú.

zdroj: pexels/jeshootscom

Pozor na kvapky do nosa

K takémuto druhu závislosti sa môže pacient dopracovať aj nesprávnym užívaním niektorých voľnopredajných liekov, dokonca aj keď sú prírodného pôvodu. „Veľmi rizikové sú preháňadlá, a to aj tie rastlinné. Napríklad časté a dlhodobé pitie čaju z listov senny môže byť príčinou, že človek už nie je schopný samostatného vyprázdňovania.“

Pomerne často si dokážu pacienti vypestovať návyk napríklad aj na nosových sprejoch či kvapkách. Takýto neliečený návyk môže podľa Snopkovej skončiť aj poškodením sliznice nosa, nosovej prepážky či dokonca stratou čuchu.

Spoľahnutie sa na lekára

Mnoho pacientov, ktorí musia užívať lieky pravidelne, sa závislosti obávajú.  Najväčšie riziko vidia v závislosti v dlhodobom (73 %), ako aj v častom a neprimeranom užívaní liekov (68 %).

Podľa 41 percent ľudí môže byť riziko vyššie, ak užijú liek na predpis bez porady s lekárom či lekárnikom a 33 percent, ak takto na vlastnú päsť užije voľnopredajný liek.

Pacienti sa pri predpisovaní lieku v ambulancii či pri výdaji lieku v lekárni spoliehajú do veľkej miery na lekára a lekárnika. „Z praxe vieme, že informovanosť pacientov nie je vždy dostatočná, pričom problém môže byť na oboch stranách,“ hovorí prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová. 

Zdroje: Lieky s rozumom, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá