Česko nakúpi liek na COVID-19, znižuje riziko ťažkého priebehu až o 80 percent

  • Česko nakúpi liek na COVID-19 od spoločnosti Eli Lilly
  • Babiš povedal, že Česko už objednalo prvú zásielku
koronavírus, testovanie, košice
TASR/František Iván
  • Česko nakúpi liek na COVID-19 od spoločnosti Eli Lilly
  • Babiš povedal, že Česko už objednalo prvú zásielku

Česko nakúpi protilátku proti chorobe COVID-19 od americkej spoločnosti Eli Lilly. Na sociálnej sieti Twitter to v utorok oznámil premiér Andrej Babiš. Liek s názvom Bamlanivimab má obmedziť množstvo vírusu v tele, a zamedziť tak ťažšiemu priebehu choroby.

Babiš povedal, že Česko už objednalo prvú zásielku. Nespresnil však, kedy by mal liek do Česka doraziť, ani v akom množstve. „Pomôže pacientom v prvom štádiu nákazy, aby sa nedostali na jednotku intenzívnej starostlivosti. Znižuje to riziko až o 80 percent,“ uviedol premiér, ktorého citoval internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Bamlanivimab funguje na báze monoklonálnych protilátok, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu a majú vírus zneškodniť tým, že ho napadnú na pevne definovanom cieli. V USA liek schválil pre núdzové používanie Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Ako prvý členský štát EÚ nasadilo tento liek Nemecko. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva štúdie ukazujú, že by podávanie tejto protilátky mohlo pomáhať pri obmedzovaní množstva koronavírusu v tele, čo by malo pozitívny vplyv na priebeh choroby. Okrem Nemecka sa tento prípravok používa aj v USA, Kanade a Maďarsku.

Mutácia vírusu na kožušinových farmách môže ohroziť účinnosť vakcíny. Takáto farma stále funguje aj na Slovensku

Česko sa usiluje vyrokovať aj nákup lieku od firmy Regeneron, ktorý funguje na rovnakom princípe ako Bamlanivimab.

Bývalý minister zdravotníctva a Babišov poradca Roman Prymula sa domnieva, že protilátkové lieky sú teraz jedinou skutočne účinnou metódou, ako liečiť ochorenie COVID-19. Podľa neho existujú štúdie, ktoré hovoria o účinnosti 80 percent i viac, povedal.

Preparát od spoločnosti Eli Lilly sa podľa Prymulu podáva ľuďom, ktorí už pre COVID-19 boli hospitalizovaní a hrozí im, že budú mať závažný priebeh choroby a budú potrebovať podporu dýchania. Liek by mal zabezpečiť, že človek neskončí na umelej pľúcnej ventilácii.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech