Mutácia vírusu na kožušinových farmách môže ohroziť účinnosť vakcíny. Takáto farma stále funguje aj na Slovensku

  • V krajinách po celom svete sa usmrcujú norky na farmách postihnutých koronavírusom
  • Dôvodom sú obavy z mutovaného kmeňa vírusu, ktorý predstavuje ďalšiu globálnu hrozbu
  • Podľa expertov môže ohroziť aj účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19
kozusiny, norky
TASR/AP Photo/The Canadian Press, Nathan Denette, Morten Stricker/Ritzau Scanpi
  • V krajinách po celom svete sa usmrcujú norky na farmách postihnutých koronavírusom
  • Dôvodom sú obavy z mutovaného kmeňa vírusu, ktorý predstavuje ďalšiu globálnu hrozbu
  • Podľa expertov môže ohroziť aj účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19

Dánsko bolo donedávna najväčším vývozcom kožušiny z noriek. Začiatkom novembra oznámilo, že zlikviduje všetkých viac ako 15 miliónov noriek, keďže sa u týchto zvierat sa objavila zmutovaná verzia nového koronavírusu. Vedci varovali, že nákaza môže u zvierat na farmách viesť k novým mutáciám koronavírusu, ktoré by mohli ohroziť účinnosť vakcín pre ľudí.

Najnovšie bol vírus u týchto zvierat potvrdený už aj na farme v susednom Poľsku. Tamojšie Ministerstvo zdravotníctva informovalo o tom, že budú preto usmrtené všetky zvieratá na farme. Celá farma bude musieť byť následne zlikvidovaná.

Veľký úspech: Na Slovensku začne platiť zákaz chovu psov pre tyranov v osadách aj mimo nich

Jej majiteľ odhaduje, že jeho biznis príde v prepočte o viac ako 2,2 milióna eur. Kožušinársky priemysel má v tejto krajine silné korene, len v rámci hodnoty majetku, ktorý je naň viazaný, sa hovorí o 1,5 miliardy eur.

Tisíce zvierat na kožušiny má aj Slovensko

Obchod s kožušinami je smrtiacim biznisom. Každý rok trpí a zomiera pre svoju kožušinu približne 100 miliónov zvierat. Výnimkou nie je ani Slovensko. Združenie Humánny pokrok už pred časom zverejnilo zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine, kde chovajú 4 000 až 5 000 noriek amerických.

Na zverejnených záberoch je vidieť zvieratá, ako sa tlačia v malej drôtenej klietke bez podstieľky. Združenie ochrancov zvierat sa domnieva, že slovenská verejnosť má právo vidieť, v akých podmienkach chovajú zvieratá na legálnej kožušinovej farme:

„Zvieratá na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden meter štvorcový, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Kožušinové farmy v žiadnom prípade nedokážu poskytnúť týmto zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine. Potvrdzuje to aj veda. Šťastné norky na kožušinových farmách nenájdete,“ vysvetľuje Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.

Podľa prieskumu agentúry Focus až 68 % Slovákov a Sloveniek odmieta kožušinový chov. „To je nesmierne vysoké číslo, ktoré potvrdzuje, že je najvyšší čas poslať kožušinové farmy do histórie,“ dopĺňa Demetrianová.

zdroj: TASR/AP Photo/Alberto Pellaschiar

Aktivisti  z Humánneho pokroku spustili aj dôležitú petíciu za celkový zákaz kožušinového chovu, skôr, než spôsobí ďalšiu pandémiu. Na dosiahnutie cieľa petície už chýba len necelých 400 podpisov.

Ohrozenie účinkov vakcíny

Zvieratá nakazené vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19, boli nájdené už na stovkách norkových fariem v štátoch ako Holandsko, USA, Dánsko, Švédsko, Taliansko, Francúzsko, Grécko, Španielsko či Litva.

Ako sme spomínali, na farmách v Dánsku už vírus zmutoval na nové kmene, ktoré následne infikovali ľudí. Vážne obavy v tomto ohľade vyjadrili odborníci a odborníčky na prevenciu chorôb vrátane Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

vakcína moderna
zdroj: TASR/AP Photo/Charlie Riedel, File

ECDC v novembrovej správe uviedlo, že evolúcia vírusu u noriek by mohla oslabiť účinnosť vakcíny u ľudí. V tejto správe sa takisto uvádza, že „pokračujúca nákaza vírusom SARS-CoV-2 na norkových farmách môže nakoniec viesť k vzniku ďalších variantov vyvolávajúcich obavy”.

Švédsko začalo konať

Podľa najnovších informácií Švédsko zakáže chov noriek do konca roka 2021 po tom, ako sa na 13 z asi 30 fariem potvrdila nákaza koronavírusom. Táto škandinávska krajina potvrdila prvý prípad nákazy novým koronavírusom u noriek už v októbri 2020.

Šéfka útulku: V osadách nie sú vhodné podmienky pre život zvierat. Psom uväzujú okolo krku špagáty a dusia ich

Podľa švédskeho veterinárneho ústavu z dostupných údajov z Dánska a Holandska vyplýva, že v čase prebiehajúcej epidémie je príliš ťažké ochrániť chované norky pred nákazou koronavírusom, a to aj v prípade uplatnenia náležitých bezpečnostných opatrení.

„V súčasných podmienkach považujeme z hľadiska zamedzenia šírenia nákazy za nevhodné zvyšovať počet noriek,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka inštitútu Ann Lindbergová.

Na rozdiel od Dánska, ktoré farmám prikázalo utratiť všetky norky, Švédsko zakáže iba ich rozmnožovanie. Prevádzkovatelia týchto fariem si tak môžu zvieratá ponechať, avšak všetky novonarodené norky budú musieť utratiť.

zdroj: Humánny pokrok

„Vo Švédsku sme, našťastie, na norkových farmách nezaregistrovali zmutovaný variant (koronavírusu)… Náš norkový priemysel je však ďalším rizikovým faktorom, ktorý je potrebné zohľadniť v boji proti koronavírusu,“ uviedol na tlačovej konferencii švédsky minister pre finančné trhy Per Bolund.

V súvislosti s kontroverzným nariadením o likvidácii noriek odstúpil z funkcie dánsky minister pre potraviny a rybolov Mogens Jensen, keďže kabinet neskôr pripustil, že toto nariadenie nemalo právny základ.

Zdroje: thelocal.se, Humánny pokrok, Gazeta, ECDC, Focus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá