Každých deväť sekúnd diagnostikujú rakovinu jednému pacientovi v EÚ, slovenské startupy chcú pomôcť

  • Každých deväť sekúnd diagnostikujú rakovinu jednému pacientovi v Európskej únii (EÚ)
  • Na rakovinu zomrie ročne približne 1,3 milióna ľudí a v EÚ sa za rok diagnostikuje 3,5 milióna nových prípadov
  • Slovenské stratupy sa taktiež v oblasti zdravotníctva a výskume rakoviny nenechajú zahanbiť
BeFunky-collage
Unsplash
  • Každých deväť sekúnd diagnostikujú rakovinu jednému pacientovi v Európskej únii (EÚ)
  • Na rakovinu zomrie ročne približne 1,3 milióna ľudí a v EÚ sa za rok diagnostikuje 3,5 milióna nových prípadov
  • Slovenské stratupy sa taktiež v oblasti zdravotníctva a výskume rakoviny nenechajú zahanbiť

Boj proti rakovine je preto prioritou Európskej únie. Prostredníctvom európskeho plánu boja proti rakovine sa budú prijímať opatrenia zamerané na všetky fázy choroby od prevencie cez diagnostiku, starostlivosť a liečbu až po paliatívnu starostlivosť. Bude sa tiež pracovať aj na zlepšovaní kvality života pacientov a vyliečených pacientov. Informuje o tom agentúra SITA.

Zapojiť sa do jeho prípravy budú môcť aj občania EÚ prostredníctvom verejných konzultácií. Samotný akčný plán EK predloží na konci roku 2020 a bude na neho vyčlenený značný rozpočet.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR to uviedlo na sociálnej sieti. Na Slovensku pribudne každoročne viac ako 30 tisíc onkologických pacientov.

Rakovina prsníka a slovenský výskum

Projektom, ktorý môže výrazne pomútiť vody v oblasti diagnostiky rakoviny je startup MiltiplexDX, za ktorým stojí Pavol Čekan. Jeho technológia využívajúca skenovanie a 3D modelovania tkanív má napomôcť presnejšej identifikácii ochorenia tak, aby pacienti zbytočne nepodstupovali náročnú chemoterapiu.

MultiplexDX by sa mohol dostať do bežnej medicínskej praxe o 5-6 rokov. Nie je to však ľahké, lekári sú dnes ešte stále veľmi konzervatívny a každý diagnostický test prechádza silným validačným procesom. Lekári potrebujú tejto technológii najskôr uveriť, že dokáže vyriešiť všetky možné chyby, a že úspešnosť ich metódy je 99,99 percentná.

Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka či rakovina pľúc. Rezort zdravotníctva preto vyhlásil minulý rok za Rok prevencie a spustil tri štátom riadené skríningy – skríning kolorektálneho karcinómu, karcinómu prsníka a karcinómu krčka maternice.

Cieľom bolo pozvať mužov a ženy na lekárske prehliadky, ktoré môžu odhaliť onkologické ochorenie v rannom štádiu, kedy je ešte pomerne ľahko liečiteľné. Až 40 % prípadov rakoviny sa dá predísť, preto je podľa rezortu dôležitá aktivita každého štátu v oblasti skríningov.

zdroj: TASR/Pavol Zachar

Umelá inteligencia v zdravotníctve od slovenských startupistov

Na Slovensku funguje startup s názvom Powerful Medical, ktorý pomocou umelej inteligencie dokáže odporučiť liečbu pacienta a čiastočne diagnostikovať problém. Nejedná sa však o diagnostikovanie rakoviny. Firmu v roku 2017 založil Robert Herman so svojím bratom Martinom.

Len pred pár týždňami podpísali zmluvu s prestížnym belgickým kardiocentrom. Strategické partnerstvo sa podarilo firme získať aj na Slovensku, a to so zdravotnou poisťovňou Union.

Čítaj viac TU >> Slovenský startup podpísal zmluvu s prestížnym kardiocentrom v Belgicku

Na základe EKG a efektívnemu zberu dát dokáže Powerful Medical zaradiť podľa algoritmu pacientov do rôznych rizikových skupín, a tak zlepšiť prístup k diagnózam. Technológia funguje na základe umelej inteligencie.

Medzi hlavné atribúty technológie patrí diagnostikovanie a následné odporúčanie konkrétnej liečby. V praxi to funguje tak, že doktori musia vyplniť zdravotný záznam spolu s EKG a procesmi umelej inteligencie. Podľa krivky EKG sa zisťuje či a akú má pacient fibriláciu a čo pomáha k lepšej diagnostike.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá