Keď ide reťazec v ústrety pivnému trendu. Náš test svetových craft beers ťa prekvapí!

  • Prečo by si sa dnes uspokojil s klasickou "desinkou", keď máš na výber nekonečnú paletu remeselných pív z celého sveta? Každé je iné, každé je jedinečné. A konečne na to prichádzajú aj reťazce.
collagewqqs
Linda Prebreza
  • Prečo by si sa dnes uspokojil s klasickou "desinkou", keď máš na výber nekonečnú paletu remeselných pív z celého sveta? Každé je iné, každé je jedinečné. A konečne na to prichádzajú aj reťazce.

Stále viac Slovákov sa odvažuje skúšať nové nečakané chute remeselných pív. Každé je vyrobené inou metódou s použitím rôznych druhov chmeľov. Zo zahraničia preberáme trendy, akými je výroba piva IPA (teda Indian pale ale), APA (American pale ale), nekvasené či nefiltrované a dokonca sladké chuťovky, ako je zázvorové pivo.

Foto: Linda Prebreza

Craft beers sú čoraz obľúbenejšie a pre veľký záujem ich už nenájdeš len v malých pivárňach a pivovaroch, ale aj v supermarketoch. Lidl totiž od pondelka 29. mája prichádza s ponukou zahraničných remeselných pív, ktoré sme neváhali vyskúšať. Zaujímalo nás totiž, či stojí za to ich skúsiť a teraz ti prinášame prekvapivé výsledky nášho testu niektorých z nich. :)

Oak aged beer

Už dizajnová fľaša naznačuje, že pôjde o chuťovku. Toto svetlé pivo varia v malých dávkach v škótskom pivovare Innis and Gunn v Edinburghu a má skutočne bohatú históriu. Tento kúsok obsahuje až 6,7% alkoholu a chuťovo vyniká nad všetky ostatné vďaka 57-dňovému zreniu v dubových sudoch nasiaknutých rumom.

Všetko toto mu dodáva zaoblenú chuť s rumovým „finishom“ a tónmi korenia a ovocia. Tento kúsok skutočne stojí za vyskúšanie. Keďže máme radi chuť tmavého alkoholu, za nás prvé miesto.

Foto: Linda Prebreza

Green King IPA

Táto IPA je vlajkovou loďou pivovaru Green King. Zrodila sa v meste Bury St Edmunds a údajne je jedným z najpredávanejších „ale“ v Británii. Ide o ľahšie pivo vyrobené zo 100% ingrediencií, ktoré sa dobre pije, s výraznou chmeľovou chuťou a sviežosťou.

V roku 2015 získalo prestížne ocenenie Gold Monde Award a je oficiálnym pivom anglického kriketu. Vďaka tomu, že nie je také silné ako konkurencia, je jeho chuť vyvážená, osviežujúca a skvelá na leto, keď to s alkoholom nechceš prehnať. Súhlasíme s Britmi, a preto za nás 2. miesto.

Foto: Linda Prebreza

Piraat

Belgický „pirát“ pivovarníckeho fachu, ktorý zlatistý mok vyrába od roku 1784. My sme otestovali svetlú klasiku medenej farby, no so skutočnou silou 23°, ktorá však žiadneho milovníka piva nepoloží. Aspoň nie prvé dve. :) Ak miluješ tú správnu horkosť a korenenú sladovú chuť, tu si na správnej adrese.

Táto špecialitka však určite nie je pre tých, ktorý sa s pivom ešte len zoznamujú a snažia sa nájsť spoločnú reč, pretože jeho sila by ich mohla odradiť. Silné pivo pre skutočných pivárov nás však pozitívne prekvapilo a vyslúžilo si 3. miesto.

Foto: Linda Prebreza

Bush

Jeden z najstarších belgických pivovarov Dubuisson vyrába toto pivo od roku 1933 a za ten čas si vybudoval silnú značku. Pri výrobe silného filtrovaného piva Bush Blonde, ktoré obsahuje slušných 10,5 % alkoholu, používa tradičný druh sladu a kvetinový chmeľ, ktorý pivu dodáva jasnú žltú farbu a aromatickú a sviežu chuť.

Ide o tradičné belgické filtrované pivo, s akým sa v tejto krajine stretneš na každom rohu. Vyladená chuťovka skutočne nikoho neurazí, ale naopak, pripomenie ti, ako má chutiť skutočné pivo. Zaradila sa na 4. miesto.

Foto: Linda Prebreza

Old Golden Hen

Zlatisté pivo, ktoré výborne charakterizuje jeho názov. Ide o slabšie z nami testovaných pív, ktoré má dokonca len 4,1 percenta alkoholu, teda podobne ako stará známa desinka. Je vyrobené zo špeciálneho tasmánskeho chmeľu nazývaného Galaxy a vďaka svojej originálnej chuti získalo ocenenie 2014 Monde selection Gold Award.

Z nami otestovaných pív je najbližšie k svetlému ležiaku, na aký sú Slováci zvyknutí, no napriek tomu je iné. Oveľa sviežejšie, sladšie a ovocnejšie, s tónmi tropického ovocia. Udelili sme mu 5. miesto.

Foto: Linda Prebreza

Ginger Grizzly no.6

Vydarená hipsterská chuťovka na štýl slovenského radleru, no s oveľa väčšou gráciou. Ide o tradičné alkoholické zázvorové pivo značky Harherwood vyrobené v Nemecku. Ak premýšľaš, čo si nakúpiť na dovolenku, toto je možno tá správna cesta. Je to niečo na štýl sýtenej limonády so zázvorovou príchuťou a štipľavým koncom.

Napriek tomu, že od piva má ďaleko a klasický pivár tento drink zrejme vysmeje, nám ulahodil a skvelo nás osviežil. Z tohto dôvodu mu však musíme udeliť posledné 6. miesto. Ak by sme však hodnotili „pivné limonády“, bol by hviezdou.

Zrejme ti už došlo, že tento pestrý výber remeselných pív, ktoré už v pondelok 29. mája dorazia na pulty Lidlu, nás pozitívne prekvapil. Skutočne to nie je starý známy Argus, ale pivné klenoty z tých najlepších breweries na svete. Viac ich nájdeš tu.

Je skvelé, keď reťazec ide cestou trendu a ponuku prispôsobuje dopytu. Dávame palec hore! :)

Foto: Linda Prebreza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech