„Keď som opustila prah dverí, bála som sa, že je tam terorista“. Lucia prehovorila úprimne o OCD

  • Obsedantno-kompulzívna porucha je pre mnohých stále neznámym pojmom
  • Prejavy často na prvý pohľad nespoznáš
  • Bez toho, aby si to zistil, môže poruchou trpieť aj tvoj blízky
strach
Ilustračný obrázok, Unsplash/ Fernando, Alexandra Gorn
  • Obsedantno-kompulzívna porucha je pre mnohých stále neznámym pojmom
  • Prejavy často na prvý pohľad nespoznáš
  • Bez toho, aby si to zistil, môže poruchou trpieť aj tvoj blízky

Milióny ľudí po svete milovali detektívny seriál Monk, kde hlavý vyšetrovateľ, neprekonateľný a geniálny detektív, trpel zvláštnymi popudmi a obsesiami. Iný pohľad na celé dielo majú ľudia, ktorý OCD trpia a žijú s touto diagnózou celý život.

Zabraňuje bežnému životu

Azda každému sa už stalo to, že mu počas cesty do práce v hlave skrsla myšlienka, že možno nechal bežať sporák. Nič výnimočné. Jednoducho zavoláš domov a niektorého z rodinných príslušníkov požiadaš, aby situáciu skontroloval. Teraz si ale predstav, že niektorí ľudia riešia podobné vtieravé myšlienky 24 hodín, každý deň v týždni.

Čo je horšie, myšlienky sa často netýkajú len kontrolovania vecí, ale aj nadmerných obáv o blízkych, strachu z tragédií či okolitých udalostí. V prípade niektorých ľudí môže OCD zájsť do štádia, kedy v dôsledku vtieravých myšlienok nie sú schopní opustiť ani prah svojho domu.

„Dlho som nevedela, že stavy, ktoré zažívam, majú svoje pomenovania, teda OCD. Dostala som sa až do štádia, kedy som vnímala podnety, z ktorých som mala úzkosť, všade navôkol, a preto som nechcela vychádzať ani len z izby. Pozerala som vyhradené, citovo neutrálne videá, ktoré mi nepripomenuli nijakú z vtieravých myšlienok. Uvediem príklad z istého obdobia môjho života. Akonáhle som opustila prah dverí, myslela som si, že je tam terorista, ktorý zabije nielen mňa, ale aj moju rodinu,“ hovorí 25-ročná Laura.

Tá však jedným dychom dodáva, že po nastavení správnej liečby a pravidelných návštevách terapeutky sa jej stavy zmiernili. „Aj napriek tomu, že OCD stále prítomná je, po liečbe s ňou viem pracovať aspoň do takej miery, že mi umožňuje žiť plnohodnotný život,“ dodáva.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa (NE)ŽIJEME OCD (@zijeme_ocd)

Strach zo smrteľných chorôb

Ako objasňuje Americká psychiatrická asociácia, obsesie sú opakujúce sa a pretrvávajúce myšlienky, impulzy alebo obrazy, ktoré u človeka spôsobujú nepríjemné emócie a silnú úzkosť. Vysvetľujú tiež, že mnoho ľudí s OCD si uvedomuje, že ich myšlienky sú absurdné, no ich tok nedokážu zastaviť.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá