Kedy ti poisťovňa preplatí poškodené čelné sklo? Pravidlá sú prísne, zachráni ťa jediný dôkaz

  • Ak ti počas jazdy kamienok poškodí čelné sklo, čaká ťa množstvo papierovačiek
  • Poisťovne však častokrát škodu nechcú preplatiť, majú prísne pravidlá
Poisťovne nechcú preplácať náhradu škody na čelnom skle
Ilustračný obrázok, Unsplash/Toan Nguyen
  • Ak ti počas jazdy kamienok poškodí čelné sklo, čaká ťa množstvo papierovačiek
  • Poisťovne však častokrát škodu nechcú preplatiť, majú prísne pravidlá

Dostať sa k peniazom z poisťovne, keď ti niekto alebo niečo poškodí čelné sklo na tvojom aute, nebýva úplne jednoduché. Hlavným problémom sú prípady, keď do skla počas jazdy narazí kamienok z iného auta.

Pravidlá povinnej poistky sú také, že ak chceš preplatiť výmenu skla, musíš jasne dokázať, že za škodu môže niekto iný, a to sa, bohužiaľ, často dokazuje ťažko.

Ako píše portál Finsider, poisťovne často nechcú platiť ani v prípadoch, keď ten druhý vodič prizná svoju vinu a spolu spíšete protokol o nehode. Martin Kaňa, šéf Slovenskej asociácie poisťovní, dokonca naznačil, že škody na čelnom skle by nemali byť automaticky zahrnuté do povinnej poistky.

Aká je legislatíva?

Miloš Gáfrik, právnik zo spoločnosti Respect Slovakia, však tvrdí, že platná legislatíva jasne hovorí, že povinné zmluvné poistenie kryje aj škody na čelnom skle. 

Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla v zmysle zákona kryje aj škody spôsobené na čelnom skle poškodeného motorového vozidla, pokiaľ táto škoda bola zapríčinená prevádzkou motorového vozidla, na ktoré sa poistenie vzťahuje. V rámci našej praktickej skúsenosti sme sa nestretli s iným právnym názorom a tento právny stav považujeme dlhodobo za ustálený,“ povedal pre Finsider.

Riešenie škody na čelnom skle je v zákone nejasne definované, tvrdí expert

Ivan Kahanec, expert zo spoločnosti Brokeria, poukazuje na nejasnosti v zákone a tvrdí, že by bolo potrebné presnejšie určiť pravidlá, kedy a za akých podmienok by mali poisťovne platiť za škody na čelnom skle.

Ak chceš získať náhradu od poisťovne za poškodené čelné sklo, musíš preukázať súvislosť medzi nehodou, jazdou a určiť vinníka. Ak niekto iný poškodí tvoje sklo, je ťažké ho zastaviť a dohodnúť sa na vine. Bez týchto dôkazov si však nebudeš môcť nárokovať kompenzáciu.

Niektoré poisťovne pre početné podvody s preplácaním poistky dokonca vo viacerých krajinách EÚ vylučujú čelné sklá z krytia povinného zmluvného poistenia.

Čo na to hovoria poisťovne?

Poisťovne oslovené portálom Finsider tvrdia, že kryjú škody na čelnom skle podľa zákona, ale je potrebné preukázať príčinu a vinu. Väčšina poisťovní však nešpecifikuje, ako by sa to malo dokladovať. Výnimkami sú Allianz – Slovenská poisťovňa a poisťovne Pillow a Generali.

Allianz vyžaduje, aby vodič zastavil auto vinníka, ktorý spôsobil poškodenie čelného skla, a spravil s ním protokol o nehode. Iný spôsob preukazovania sa neuvádza. Generali, na druhej strane, požaduje nielen vyhlásenie poškodeného a priznanie vinníka, ale aj konkrétny dôkaz, ktorý jednoznačne ukáže, ktoré auto spôsobilo škodu, ideálne v podobe záznamu z kamery.

Poisťovňa Pillow, ktorá začala pôsobiť na trhu až v novembri 2023, má podobné požiadavky ako Generali. Tvrdia, že vodiči nemajú možnosť sledovať odletené kamienky, a preto musí poškodený vierohodne dokázať, že konkrétne vozidlo spôsobilo škodu. Momentálne jediným spoľahlivým dôkazom je záznam z palubnej kamery.

Pre prasknuté čelné sklo môžeš prísť o papiere od auta

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Finsider, archív Startitup, Slovlex, Slovlex

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá