Kedy ti poisťovňa preplatí poškodené čelné sklo? Pravidlá sú prísne, zachráni ťa jediný dôkaz

  • Ak ti počas jazdy kamienok poškodí čelné sklo, čaká ťa množstvo papierovačiek
  • Poisťovne však častokrát škodu nechcú preplatiť, majú prísne pravidlá
Poisťovne nechcú preplácať náhradu škody na čelnom skle
Ilustračný obrázok Unsplash/Toan Nguyen
  • Ak ti počas jazdy kamienok poškodí čelné sklo, čaká ťa množstvo papierovačiek
  • Poisťovne však častokrát škodu nechcú preplatiť, majú prísne pravidlá

Ako sme ťa už stihli informovať v našom článku, kamienky na ceste môžu spôsobiť viac škody, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. A to platí najmä počas zimného obdobia, keď sú na cestách kamienky pomerne častým problémom.

Kamienok môže spôsobiť nielen malý prasklinu alebo dieru, ale aj vážnu škodu na celom čelnom skle. Oprava takýchto škôd ťa môže vyjsť draho. V niektorých prípadoch môže vodiča pripraviť aj o potrebné dokumenty od auta.

Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke totiž ukladá povinnosť majiteľovi vozidla, aby nepoužíval vozidlo, ktoré nie je technicky spôsobilé na cestnej premávke. To zahŕňa aj vozidlá s čiastočne poškodeným čelným sklom. Preto by si mal byť opatrný, ak jazdíš s poškodeným čelným sklom.

Podľa § 3 vyhlášky č. 134/2018 Z. z. sa vozidlo považuje za technicky nespôsobilé, ak má závažné chyby vrátane problémov s výhľadom vodiča cez čelné sklo. To znamená, že ak poškodenie presahuje 20 mm, treba čo najskôr vymeniť čelné sklo. Nielen, že riskuješ vlastné bezpečnostné riziko jazdiť s takýmto poškodeným sklom, ale môžu ťa aj trestne stíhať.

Orgány Policajného zboru môžu vozidlo zastaviť a zistiť, či je technicky spôsobilé na cestnej premávke. Ak zistia, že máš poškodené čelné sklo, môžu ti uložiť pokutu a dokonca ti zadržať technický preukaz.

Zdroje: Finsider, archív Startitup, Slovlex, Slovlex

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá