Niektorí Slováci majú nárok na diaľničnú známku zadarmo, a ani o tom nevedia. Tieto podmienky musíš splniť

  • Držitelia ŤZP parkovacieho preukazu sa na diaľnici vozia zadarmo
  • Takto požiadaš o odpustenie poplatku
diaľnice známka
Archív Canva
  • Držitelia ŤZP parkovacieho preukazu sa na diaľnici vozia zadarmo
  • Takto požiadaš o odpustenie poplatku

Množstvo Slovákov, ktorí sú držitelia ŤZP preukazu, ani netuší, že sa môžu voziť na slovenských diaľniciach zadarmo. Ak si držiteľom tejto kartičky, máš nárok na oslobodenie svojho vozidla od úhrady od diaľničnej známky.

Netreba zabúdať, že diaľničnú známku si kupuješ na auto. Preto v ňom zadarmo môže po diaľniciach jazdiť aj bez osoby, kvôli ktorej bol poplatok odpustený. 

Portál Eznamka.sk uvádza, že: „Oslobodenie od platenia úhrady sa vzťahuje len na vozidlo, ktoré bolo zaregistrované ako oslobodené. Spoplatnené diaľnice môžete po registrácii vozidla využívať aj vtedy, ak vo vozidle nesedí držiteľ parkovacieho preukazu ŤZP. Podmienkou však je, aby toto vozidlo bolo riadne zaregistrované ako oslobodené od úhrady.“

Aby bol vodič oslobodený, nestačí, že disponuje iba preukazom ŤZP. Okrem neho však musí mať aj parkovací preukaz, ktorý môže získať od príslušného Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Zároveň tento vodič musí myslieť na to, že oslobodené od úhrady môže byť len jedno vozidlo.

Ako požiadať o výnimku

Aby si získal oslobodenie od platenia úhrady za užívanie diaľnic a rýchlostných ciest, musíš sa trošku popasovať s byrokaraciou. Najprv musíš vyplniť špecifický formulár zvaný „Žiadosť o oslobodenie od platenia úhrady za užívanie diaľnic a rýchlostných ciest pre držiteľov parkovacieho preukazu ŤZP“. V tomto formulári vypíšeš komplexné informácie o tebe a tvojom vozidle.

Tvoje osobné údaje by mali zahŕňať tvoje meno a priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu, štátnu príslušnosť, číslo občianskeho preukazu alebo pasu. Čo sa týka vozidla, do formulára musíš zahrnúť evidenčné číslo vozidla a krajinu, kde je vozidlo registrované.

Okrem vyplnenia formulára musíš priložiť aj kópie dokumentov preukazujúcich vlastníctvo a stav vozidla. To znamená, že by si mal priložiť kópiu oboch strán technického preukazu vozidla, či už ide o Osvedčenie o evidencii časť II, Osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla. Úrad si, samozrejme, vypýta aj kópiu oboch strán tvojho parkovacieho preukazu ŤZP.

Vyplnenú žiadosť môžeš podať na vybraných obchodných miestach alebo prostredníctvom portálu Eznamka.sk.

Hnutie Slovensko chce dvihnúť príspevky

Hnutie Slovensko predstavilo návrh na zvýšenie príplatku k príspevku na opatrovanie detí so zdravotným postihnutím z 100 eur na 300 eur. Tento návrh oznámili poslanci Národnej rady (NR) SR za hnutie Slovensko na tlačovej konferencii v utorok.

„Momentálne vieme, že mesačný príspevok je 569 eur, a ak máte dieťa do 18 rokov, tak je tam zvýšená suma o 100 eur mesačne. Sme v kontakte s rodinami týchto detí a tieto peniaze nestačia na to, aby pokryli všetky výdavky spojené s tým, akú starostlivosť treba pri takýchto deťoch vyvinúť,“ uviedol poslanec NR SR za hnutie Slovensko Michal Šipoš. Zároveň si uvedomujú obmedzenia rozpočtu a preto sa rozhodli pre konzervatívny prístup.

Poslankyňa NR SR Anežka Škopová dodala, že k ťažkým životným podmienkam týchto rodín prispievajú aj vysoké finančné náklady na starostlivosť. Preto považujú za morálnu povinnosť štátu poskytnúť pomocnú ruku tým, ktorí ju najviac potrebujú.

Zdroje: Eznamka.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá