Kedy to celé skončí? Bill Gates predpovedá, kedy sa zbavíme koronavírusu

  • Americký miliardár predpokladá, že koniec epidéme v USA príde na jeseň budúceho roka
  • Spolieha sa najmä na to, že v tomto čase už bude dostupná vakcína proti tomuto typu koronavírusu
BeFunky-collage (40)
TASR/AP
  • Americký miliardár predpokladá, že koniec epidéme v USA príde na jeseň budúceho roka
  • Spolieha sa najmä na to, že v tomto čase už bude dostupná vakcína proti tomuto typu koronavírusu

Na jeseň 2021 si možno všetci vydýchneme. Teda len za predpokladu, že bude vyvinutá očkovacia látka proti novému koronavírusu. Miliardár Bill Gates v rozhovore pre PBS povedal, že až keď bude na svete účinná vakcína, vtedy sa život vráti do normálu. Vývoj očkovacej látky však trvá aj viac ako rok.

Vakcína je úplne kľúčová, lebo keď ju nemáte, veci sa nikdy nevrátia do normálu,“ povedal Gates v rozhovore. „Do určitej miery sa vrátiť môžu, ale riziko opätovného vypuknutia tu bude dotvtedy, kým nebudeme mať k dispozícii vakacínu,“ hovorí miliardár a filantrop.

Ako dodal, sociálna izolácia pomôže znížiť počet nakazených a spomaliť šírenie, to však nie je našim cieľom. Tým je stav, kedy bude možné „stopovanie kontaktu“. To znamená, že budeme presne vedieť, s kým sa nakazená osoba stretla a tak vedieť určiť veľmi presnú karanténu.

Takto o rok bude podľa Gatesa život v USA v takmer normálnom režime s tým, že do práce budú všetci chodiť v rúškach a merať si teplotu. Veľké športové podujatia sa naďalej nebudú konať. Zhromažďovanie by však mohlo byť povolené ľuďom v rovnakých vekových skupinách.

Nový koronavírus je tu s nami iba niekoľko mesiacov, takže nevieme presne povedať, aké opatrenia fungujú a aké nie. Bill Gates uvádza ako príklad Čínu, kde sa už život vracia do starých koľají po tvrdej karanténe. Naopak, Švédsko neprijalo takmer žiadne opatrenia a spolieha sa len na zodpovednosť domácich. Dáta z rôznych krajín nám však povedia skutočný stav až neskôr.

 

Čo si myslí o celej epidemii

Bill Gates ponúka pohľad na pandémiu COVID-19 a diskutuje o tom, prečo je nevyhnutné testovanie a izolácia, ktoré lekárske výskumy sú sľubné a čo bude svet potrebovať na prekonanie tejto krízy. (Táto virtuálna konverzácia je súčasťou série TED Connects, ktorej hostiteľom je vedúci TED Chris Anderson a kurátor Whitney Pennington Rodgers.)

Gates predpovedal už v minulosti hrozbu globálnej pandémie, zhodou okolností tiež na evente zo série TED.

Článok nájdeš na tomto linku

Kanál TED Talks predstavuje najlepšie rozhovory a vystúpenia z konferencií TED, kde poprední myslitelia a činitelia sveta hovoria o svojich životoch za 18 minút (alebo menej). Vyhľadajte rozhovory o technológiách, zábave a dizajne – plus o vede, obchode, globálnych otázkach, umení a ďalších témach. Tieto videá môžete poslať alebo vložiť, poslať ďalej ostatným a zdieľať tieto nápady s ľuďmi, ktorých poznáte.

 

Zdroj: PBSNewsHour

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK