Kedysi jedno z najobávanejších ochorení na svete sa opäť objavilo v Číne. Prenášať ho môžu zvieratá

  • Vnútorné Mongolsko potvrdilo výskyt bubonického moru. Úrady v tejto súvislosti zakázali lov a konzumáciu zvierat, ktoré môžu ochorenie prenášať
  • Ochorenia prenášané zo zvierat na človeka sa pre svet stávajú čoraz väčším strašiakom
  • Vedci tvrdia, že aj nový koronavírus bol u zvierat prítomní už desaťročia predtým, ako sa vyvinul do podoby, aby bol schopný infikovať aj ľudí
Čína Trh
Wikimedia/FuriousGeorge1, Unsplash.com/Tin Hau
  • Vnútorné Mongolsko potvrdilo výskyt bubonického moru. Úrady v tejto súvislosti zakázali lov a konzumáciu zvierat, ktoré môžu ochorenie prenášať
  • Ochorenia prenášané zo zvierat na človeka sa pre svet stávajú čoraz väčším strašiakom
  • Vedci tvrdia, že aj nový koronavírus bol u zvierat prítomní už desaťročia predtým, ako sa vyvinul do podoby, aby bol schopný infikovať aj ľudí

Profesor Tom Jefferson z Centra pre medicínu z Oxfordu upozorňuje na sériu nedávnych objavov, ktoré sa týkajú prítomnosti COVID-19 vo vzorkách splaškových vôd, a to ešte predtým, ako sa vírus objavil v meste  Wu-chan v decembri. Informuje telegraph.co.uk.

Odborník tvrdí, že veľa neaktívnych vírusov sa nachádza na miestach po celom svete a naplno prepuknú, až keď zaznamenajú priaznivé podmienky.

Španielskí virológovia minulý týždeň potvrdili, že vo vzorkách odpadových vôd zaznamenali stopy nového koronavírusu už od marca 2019, čiže takmer rok predtým, ako zasiahol celú Európu.

Nakoľko však v tom čase prebiehala aj chrípková sezóna, zisteniam sa nevenovala veľká pozornosť. Experti opakovane tvrdili, že koronavírus bol u zvierat prítomní už desaťročia predtým, ako sa vyvinul do podoby, aby bol schopný infikovať aj ľudí.

„Toto bude v obehu u zvierat v Číne a možno aj v iných častiach Ázie pravdepodobne roky, ak nie desaťročia,“ povedal Sir Jeremy Farrar, riaditeľ britskej charitatívnej organizácie Wellcome so sídlom vo Veľkej Británii.

Dodal, že to pravdepodobne až doteraz nemalo vplyv na ľudí a ani to nespôsobovalo takú infekciu, ktorá by stála za pozornosť vedcov.  Sir Jeremy však povedal, že „sa niečo zmenilo“. Tvrdí, že vírus sa mohol prispôsobiť zvieratám alebo zmutoval, aby sa stal infekčným pre ľudí. 

V Číne predávajú naďalej netopierov alebo psov. Divoký predaj sa stále nezastavil

Vírusy prenášané zo zvieraťa na človeka sa stávajú naozajstným strašiakom sveta. Len pred pár dňami čínske úrady prijali preventívne opatrenia po tom, čo v meste Bajannur v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko potvrdili jeden prípad bubonického moru. 

Bubonický mor (nazývaný aj žľazový alebo čierny mor) spôsobuje bakteriálna infekcia. Kedysi išlo o jedno z najobávanejších ochorení na svete, dnes sa však už dá pomerne jednoducho liečiť antibiotikami. Na svedomí má jednu z najhorších epidémií v histórii ľudstva, ktorá si v 14. storočí v Afrike, Ázii a Európe vyžiadala približne 50 miliónov obetí.

Podľa správ štátnych médií sa pacient, ktorý je pastierom, nachádza v karanténe v stabilizovanom stave. Zdravotníci skúmajú aj ďalší podozrivý prípad, uviedli čínske noviny Global Times.

Prvý podozrivý prípad sa vyskytol v sobotu v nemocnici v meste Bajannur. Stále nie je známe, ako a prečo sa pacient nakazil. Druhý prípad sa týka 15-ročného chlapca, ktorý sa zjavne dostal do kontaktu so svišťom, ktorého ulovil pes.

Úrady v tejto súvislosti vydali výstrahu, ktorá zakazuje lov a konzumáciu zvierat, ktoré môžu prenášať takéto choroby. Zároveň vyzvali verejnosť, aby nahlásila podozrivé prípady. Opatrenia ostanú v platnosti do konca roka.

Vlani v novembri Vnútorné Mongolsko potvrdilo štyri prípady moru, vrátane dvoch prípadov pľúcneho moru, ktorý je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najnebezpečnejšou formou tohto ochorenia. Bubonický mor je jedna z foriem ochorenia moru, ktoré spôsobujú baktérie Yersinia pestis. Prenášajú ho zväčša hlodavce. Prípady moru nie sú v Číne celkom neobvyklé. Od roku 2009 do roku 2018 Čína zaznamenala 26 prípadov a 11 úmrtí.

Zdroje: telegraph.co.uk, globaltimes.cn

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá