Kedysi mal milióny, dnes predáva klobásy. Príbeh skrachovaného podnikateľa inšpiruje státisíce ľudí

  • Tang Jian bol kedysi úspešným podnikateľom
  • Zlé rozhodnutia ho doviedli až na dno
  • Vzdať sa však odmieta, otvoril si pouličný stánok
čínsky milionár
Fotografia bývalého milionára, ktorý spláca dlhy predajom klobás, ilustračná fotografia, Reprofoto/@hongrenquan, Unsplash/Towfiqu Barbhuiya
  • Tang Jian bol kedysi úspešným podnikateľom
  • Zlé rozhodnutia ho doviedli až na dno
  • Vzdať sa však odmieta, otvoril si pouličný stánok

Hovorí sa, že čím vyššie si, tým bolestivejšie spadneš. Pravú podstatu tejto metafory si na vlastnej koži vyskúšal čínsky milionár, ktorý po niekoľkých nešťastných investíciách skončil úplne na dne. Rozhodol sa však nevzdať sa a jeho príbeh môže byť dnes inšpiráciou pre každého, komu sa v živote nedarí tak, ako by si predstavoval.

Milionárov prešľap

Ako uvádza South China Morning Post, Tang Jian bol v minulosti milionárom, ktorý primárne podnikal v gastronomickom biznise. Už vo svojich 36 rokoch vlastnil rozsiahlu sieť reštaurácií a bol dokonca považovaný za jedného z najúspešnejších podnikateľov svojho regiónu. Podnikal primárne v meste Hangzhou, ktoré sa nachádza v provincii Zhejiang. 

V roku 2005 sa však rozhodol vybrať novým smerom a, aj napriek radám svojich kolegov, investovať do odvetvia terénnych úprav. Onedlho sa ukázalo, že v skutočnosti išlo o chybný krok, Jianove bohatstvo sa postupne začalo zmenšovať.

Investor bol však absolútne presvedčený, že jeho nový biznis predčí aj jeho úspech, ktorý dosiahol svojimi početnými reštauráciami, a tak sa rozhodol v investíciách pokračovať, a to aj napriek tomu, že mu jeho nový projekt nevyniesol ani jediný cent.

Po čase sa už bývalý milionár dostal do takej bezvýchodiskovej situácie, že bol donútený predať všetky svoje pozemky, nehnuteľnosti, všetky prevádzky svojich reštaurácií a dokonca vlastný dom aj auto.

Žiadna z položiek však nepokryla dlhy, ktoré si nešťastnou investíciou narobil, a tak musel eventuálne vyhlásiť osobný bankrot.

Plán B

Udalosť, ktorá by väčšinu ľudí položila však Tangom vôbec neotriasla. Svoje dlhy bol odhodlaný splatiť poctivou cestou a tak urobil preňho jediné možné logické rozhodnutie – otvoril si stánok… s klobásami.

Ako ďalej informuje portál Oddity Central, Jianovi neostalo dosť peňazí ani na to, aby si otvoril plnohodnotnú prevádzku, vybral sa preto cestou street-foodu. Na rušnej ulici si zriadil malý stánok, v ktorom je jediným zamestnancom.

klobásy
zdroj: Reprofoto/@hongrenquan

Tang Jian je však istý, že dlh, ktorý sa vyšplhal až na astronomických 46 miliónov čínskych jüanov, čo je v prepočte približne 6,2 milióna eur, dokáže postupne splatiť až do poslednej mince. Svoj úspech chce pritom dosiahnuť kvalitou jeho tovaru.

Každá z klobás je tvorená pravým mäsom, nie je v nich žiaden škrob,“ vysvetlil v nedávnom interview. „Oproti tým, ktoré sú bežne predávané na ulici či v zábavných parkoch, sú tie moje bezpečnejšie,“ ozrejmil.

Kľúčom je sa nikdy nevzdať

Drobný stánok sa rýchlo dostal do povedomia čínskej verejnosti, ktorá ho vníma ako akýsi „symbol odhodlanosti“. Samotný Tang priznáva, že vôbec netuší, aká bude jeho cesta dlhá, alebo koľko klobás bude musieť predať, no vzdať sa odmieta.

Pre tých, ktorých jeho príbeh zaujal, má pritom emotívnu správu. „Každý z nás žije náročný život a stretáva sa s mnohými prekážkami, no dôležité je zachovať si neoblomného ducha,“ odkazuje skrachovaný milionár.

 

Musíme sa naučiť vyrovnávať s s ťažkosťami pokojne a neustále napredovať,“ dodal. Tang zároveň dúfa, že môže byť inšpiráciou pre ľudí, ktorí stratili zamestnanie, alebo si dokonca prechádzajú smrťou blízkych.

Každý z nás sa narodí s ničím. Prečo by sme sa mali báť začať odznova?“ Pokladá rečnícku otázku. Inšpiratívny príbeh čínskeho muža, ktorý sa jednoducho odmieta vzdať, sa stal medzičasom virálnym. Prilákal pozornosť médií, ktoré s ním prišli niekoľkokrát spraviť rozhovor, ale aj obyčajných ľudí, ktorí oceňujú Tangov pozitívny prístup.

Zdroje: South China Morning Post, Oddity Central

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá