Kičura sa chcel nabaliť na pandémii, mal osobne zmanipulovať tender na respirátory. Hrozí mu 15 rokov

  • Kičuroví hrozí 15 rokov vo väzení
  • Štátu mal spôsobiť škodu za 5 miliónov eur
kičura
TASR/ Ján Krošlák
  • Kičuroví hrozí 15 rokov vo väzení
  • Štátu mal spôsobiť škodu za 5 miliónov eur

Bývalý predseda štátnych hmotných rezerv a kamarát Roberta Fica Kajetán Kičura mal spôsobiť päťmiliónovú škodu v tendri na respirátory a hrozí mu 15 rokov väzenia.

Na pojednávaní dnes vypovedali viacerí svedkovia, taktiež Kičura, ktorý podľa Denníka N prišiel a vynadal celej výberovej komisii.

Manipulovať mal tendre na nákup zdravotníckych pomôcok, konkrétne respirátorov, chirurgických rúšok či ochranných rukavíc a oblekov. Je preto obvinený z machinácie pri verejnom obstarávaní a z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Z uznesenia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) k jeho väzbe vyplýva, že mu za tendre na zdravotnícke pomôcky hrozí desať až 15 rokov väzenia, keďže mal štátu spôsobiť škodu za päť miliónov eur.

kičura
zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Denník N ďalej uviedol, že proti bývalému šéfovi hmotných rezerv vypovedá v kauze zákaziek pre firmu Lacorp za takmer 35 miliónov eur najmenej sedem rôznych svedkov. „Ide s veľkou pravdepodobnosťou najmä o jeho podriadených. Ich mená pre anonymizáciu uznesenia nie sú verejné,“ pokračoval denník. Svedkovia podľa prokurátora potvrdili angažovanosť Kajetána K. a jedného zo šéfov odborov na rezervách na uzatvorení kúpnych zmlúv so spoločnosťou Lacorp.

Podľa Denníka N sa tak stalo napriek tomu, že „touto spoločnosťou ponúkané zdravotnícke pomôcky nespĺňali potrebné špecifikácie a napriek tomu, že zástupca spoločnosti predložil neúplnú, chaotickú a predovšetkým cenovo nevýhodnú ponuku,“ píše sa v uznesení.

U Kičuru našli zlaté tehly za pol milióna eur, je obvinený z korupcie

Svedkovia tiež vypovedajú, ako jeden z obvinených prišiel na zasadnutie výberovej komisie „a expresívnym spôsobom so zvýšeným hlasom sa vyjadril, že komisia nemá riešiť detaily, ale je nutné, aby bol tovar vysúťažený a uzatvorená zmluva s Lacorp“. Jedna zo svedkýň opisovala aj to, ako sa upravovali kúpne zmluvy v prospech Lacorpu a konkrétne úpravy jej mal diktovať priamo Kajetán K.

Sudca pre prípravné konanie ŠTS 11. februára vyhovel žiadosti obvineného Kajetána K. o prepustenie z väzby na slobodu. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor proti nemu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Kičura má špeciálnu obálku, zmestilo sa do nej 175 000 eur. Nesedí viacero vecí

Polícia v rámci vyšetrovania prípadu s krycím názvom „Rezervy“ vzniesla 21. apríla 2020 obvinenia voči bývalému šéfovi Správy štátnych hmotných rezerv SR za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Vzhľadom na to, že Kajetán K. je sudcom s prerušeným výkonom funkcie, rozhodoval o súhlase s jeho väzbou Ústavný súd SR v Košiciach. Ten dal 22. apríla 2020 súhlas na jeho vzatie do väzby a následne ŠTS v Banskej Bystrici väzbu pre hrozbu ovplyvňovania svedkov potvrdil.

Zdroje: Denník N, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech