KĽDR oznámila prítomnosť Covidu, ľudia tam teraz umierajú na „horúčku“. Zavádzajú tvrdé opatrenia

  • Severná Kórea dlho odmietala, že by u nich bola pandémia
  • Prvé prípady sa tu mali objaviť až po vyše 2 rokoch
Kim Čong-un
TASR/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service
  • Severná Kórea dlho odmietala, že by u nich bola pandémia
  • Prvé prípady sa tu mali objaviť až po vyše 2 rokoch

Od oznámenia prvého prípadu nákazy novým druhom koronavírusu bolo v Severnej Kórei v sobotu hlásených ďalších 21 úmrtí osôb na ochorenie prejavujúce sa horúčkami. Celkový počet prípadov tak stúpol na 27, informuje agentúra DPA s odvolaním sa na štátne médiá.

Koľko úmrtí však súvisí s ochorením COVID-19 nie je známe.

Podľa oficiálnych údajov zverejnených agentúrou KCNA bolo len 13. mája v krajine s 26 miliónmi obyvateľov zaznamenaných 174.000 prípadov tohto ochorenia. Od konca apríla do piatka ho malo približne 524.440 ľudí, z nich sa 243.630 úplne vyliečilo.

Úrady v KĽDR oficiálne oznámili prvé prípady neznámeho ochorenia 12. mája. Prejavili sa u bližšie nešpecifikovaného počtu obyvateľov hlavného mesta Pchjongjang. O deň neskôr médiá informovali, že nákaza sa rozšírila do celej krajiny a podľahlo jej prvých šesť ľudí, pričom u jedného sa zistil subvariant omikronu BA.2.

Severokórejský vodca Kim Čong-un na zasadnutí politbyra vládnucej Strany pracujúcich označil šírenie „zhubnej choroby“ za veľký zvrat v dejinách krajiny, spôsobený nekompetentnosťou a nezodpovednosťou.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že epidémiu možno dostať pod kontrolu. Vyzval stranícke organizácie na všetkých úrovniach, aby boli „nepriestrelnou stenou v súčasnom intenzívnom boji proti epidémii“.

Vo štvrtok zároveň nariadil hermeticky uzavrieť všetky mestá a okresy. Nie je však jasné, ako budú obyvatelia zásobovaní počas zákazu vychádzania.

Severná Kórea v snahe zabrániť zavlečeniu koronavírusu SARS-CoV-2 na svoje územie na jar 2020 úplne uzavrela hranice a výrazne obmedzila obchodovanie s Čínou, pričom všetok tovar bol umiestňovaný do karantény.

Zaočkovanosť proti covidu v KĽDR je prakticky nulová. Úrady odmietli medzinárodnú pomoc a bezplatné dodávky vakcín v rámci programu Covax v obave, že infekciu prinesú zahraniční špecialisti, ktorí prídu do krajiny.

kim čong un
zdroj: TASR/AP, Korean Central News Agency

Ľudia mali nedostatok jedla už predtým, pandémia to môže prehĺbiť

CNN pripomína, že ešte väčšie rozšírenie ochorenia Covid-19 by mohlo byť pre krajinu, ktorá už teraz bojuje s nedostatkom potravín a liečiv, katastrofálne. Poukazujú aj na problematiku transparentnosti, keďže krajina je známa tým, že nie je ochotná zdieľať informácie.

Príkladom je aj hladomor v 90. rokoch, počas ktorého podľa odborníkov zomrelo viac ako 2 milióny ľudí. Vodca krajiny však nikdy skutočné číslo nepriznal a o katastrofe informovali ľudia, ktorým sa z krajiny podarilo utiecť.

„Severná Kórea má také obmedzené zásoby základných liekov, že sa predstavitelia verejného zdravotníctva musia zamerať na preventívnu medicínu. Boli by zle vybavení na to, aby zvládli akýkoľvek druh epidémie,“ povedal pre televíziu Jean Lee, riaditeľ Centra nadácie Hyundai Motor-Korea.

Bývalý lekár zase popísal situáciu v rokov 2006 až 2007, keď krajina bojovala s epidémiou osýpok. Zdravotníctvo nebolo pripravené a nemalo prostriedky udržiavať ľudí v karanténach. Keď pacientom na týchto miestach došlo jedlo, zo zariadení utekali, aby si ho zaobstarali niekde inde a ochorenie tak ďalej šírili.

Je preto otázne, ako sa so súčasnou karanténou mestá a obyvatelia vyrovnajú dnes.

Zdroje: TASR, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá