Kliešte ako jadrové zbrane pre chudobných. Americký moderátor Carlson „perlil“ v ruskej televízii

  • Kontroverzný moderátor je dlhodobo kritizovaný kvôli ruskej propagande
  • V úvodnej časti nového programu ruskej televízie hovoril o kliešťoch ako o americkej biologickej zbrani
Kontroverzná kongresmanMarjorie Taylor Greeneová, moderátor Fox News Tucker Carlson a bývalý prezident Donald Trump sledujú golf
Tucker Carlson patrí medzi najkontroverznejšie postavy mediálneho sveta, čo sa potvrdilo aj aj teraz, keď začal nový program pre ruskú televíziu. SITA/AP, Seth Wenig.
  • Kontroverzný moderátor je dlhodobo kritizovaný kvôli ruskej propagande
  • V úvodnej časti nového programu ruskej televízie hovoril o kliešťoch ako o americkej biologickej zbrani

Tucker Carlson sa už viac ako dve desaťročia vyjadruje k dianiu predovšetkým v americkej politike a patrí síce k najkontroverznejším postavám amerického mediálneho priestoru, ale zároveň aj tým najznámejším, veď koniec-koncov počas svojej kariéry pracoval aj v CNN, PBS, MSNBC a najdlhšie časové obdobie vo Fox News (2009 – 2023). 

Ako sme ťa informovali v našom staršom článku, práve Fox News Tucker Carlson opustil v apríli minulého roku, necelý týždeň po tom, čo jej materská spoločnosť Fox Corp súhlasila so zaplatením 787,5 milióna dolárov spoločnosti Dominion Voting Systems. Tá televíziu žalovala a obviňovala z toho, že kvôli šíreniu dezinformácií prišla o zákazky.

Problém spočíval v tom, že Fox News po prezidentských voľbách v USA vysielala klamstvá o, podľa jej tvrdení, zmanipulovanom víťazstve Joea Bidena. To ju vyšlo veľmi draho. Dominion Voting Systems pôvodne požadovala odškodnenie vo výške 1,6 miliardy dolárov, nakoniec sa uspokojila s asi polovicou. Carlson o niekoľko dní na to už vo Fox News nepracoval, čo však sieť nijakým spôsobom nevysvetlila.

Portál The Hill uvádza, že od svojho vyhodenia Carlson spustil novú mediálnu spoločnosť a reláciu s rozhovormi na platforme X, ktorá bola predtým známa ako Twitter. Okrem toho, v posledných mesiacoch vyvolal odpor zo strany politikov a mediálnych strážcov kvôli jeho často lichotivej rétorike ohľadom Ruska.

Nedávno dokonca zverejnil rozsiahly exkluzívny rozhovor s Vladimirom Putinom a ponúkol svojmu publiku prehliadku ruských obchodov s potravinami, počas ktorej ocenil ekonomiku a infraštruktúru krajiny. Newsweek podotýka, že počas dvojhodinového rozhovoru Putin obšírne hovoril o ruskej histórii a o bodoch, o ktorých sa hovorilo v Kremli, a len zriedka Carlson vyjadril pochybnosti voči jeho názorom.

Kliešte prirovnal k americkej biologickej zbrani

The Daily Beast totiž informuje o tom, že bývalý moderátor Fox News dostal svoju vlastnú reláciu na ruskom štátnom kanáli Rossiya 24. Ide ale o to, že to nie je až taká novinka, ako by si si na prvý pohľad myslel. Program s názvom „Tucker. Rossiya 24“ láka divákov na niekoľko dní staré epizódy Carlsonovej vlastnej show zverejnené na X a YouTube, ale s rusky hovoreným komentárom.

V pondelok večer bola napríklad odvysielaná epizóda, v ktorej Carlson diskutoval o konšpiračných teóriách o lymskej (kliešťovej) borelióze, ktorá sa používa ako biologická zbraň, pod názvom „kliešte – jadrové zbrane pre chudobných“. Rovnaká epizóda, bez ruského komentára, bola dostupná pre amerických používateľov sociálnych médií ešte 10. mája.

Webová stránka Všeruskej štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti obsahuje niekoľko ďalších epizód údajne novej relácie, z ktorých všetky obsahujú chválu Moskvy, kritiku Ukrajiny alebo pochmúrne predpovede týkajúce sa osudu USA.

Newsweek píše, že na webovej stránke Smotrim.ru, kde je možné sledovať programy na ruských štátnych kanáloch, je epizóda predstavená Carlsonom. Táto internetová stránka obsahuje aj ďalšie klipy z predchádzajúcich rozhovorov, ktoré Carlson viedol.

Jeho tím to popiera

The Kyiv Independent ale zdôrazňuje, že tím samotného Carlsona popiera, že by mal niečo s publikovaním videa z 21. mája. Členovia Carlsonovho tímu neskôr v komentároch charakterizovali správu ako „čistý nezmysel“.

Neil Patel, generálny riaditeľ Tucker Carlson Network, napísal na sociálnu sieť X, že spoločnosť „neurobila žiadne obchody so štátnymi médiami v žiadnej krajine“.

„Ten, kto v súčasnosti predstiera, že je starou značkou Newsweek, by vedel, že ak by si to u nás pred tlačou overil. Ako by to mali spravodajské spoločnosti robiť.“

Dean Thompson, vedúci programových a produkčných operácií v Tucker Carlson Network, neskôr pre Newsweek, vo vyhlásení povedal: „Príbeh ruskej relácie je úplne falošný. Akékoľvek použitie nášho obsahu týmto kanálom je bez zákonného povolenia.“

Zdroje: The Kyiv Independent, The Hill , The Daily Beast , Newsweek

Najnovšie videá

Trendové videá