Klus upozorňuje Slovákov, že ich letná dovolenka sa môže nepríjemne zmeniť aj zo dňa na deň

  • Podľa Martina Klusa riziká delta variantu nesmieme podceniť, no musíme ich riešiť s chladnou hlavou
  • Upozorňuje, že dovolenka sa môže ľuďom skomplikovať, aj keď cestujú do „zelenej“ destinácie
policia, dovolenka
TASR/Steve Parsons_PA via AP, Pevel Neubauer
  • Podľa Martina Klusa riziká delta variantu nesmieme podceniť, no musíme ich riešiť s chladnou hlavou
  • Upozorňuje, že dovolenka sa môže ľuďom skomplikovať, aj keď cestujú do „zelenej“ destinácie

Zatiaľ čo na Slovensku po čase opäť rokoval Ústredný krízový štáb SR, štátny tajomník rezortu zahraničných vecí potvrdzuje, že aj v politických kruhoch v Európskej únii sa čoraz viac hovorí o rizikách, ktoré so sebou prináša tzv. delta variant, známy aj ako indická mutácia koronavírusu.

Klus upozorňuje, že občania by mali v prípade vycestovania za hranice počítať s tým, že pandemická situácia sa môže počas ich pobytu veľmi dynamicky zmeniť.

„Odchod na 10-dňovú dovolenku do zelenej krajiny teda nezaručuje, že sa zo zelenej aj vrátime. Príkladom je Portugalsko. Ospravedlňujem sa tým občanom, ktorí po predstavení cestovateľského semaforu nadobudli dojem, že zelená krajina zostane zelenou stále,“ vysvetľuje.

Práve Portugalsko sa od dnes 21. júna na našom cestovateľskom semafore prefarbilo na čiernu, teda najrizikovejšiu krajinu. Cestovná mapa sa pritom prehodnocuje každý týždeň, s tým, že platná je následne od pondelka.

zdroj: Unsplash/Daniel Corneschi

Keďže Portugalsko je relatívne otvorená krajina, môže sa stať, že sa k nemu ako k rizikovej čoskoro pridajú aj ďalšie krajiny. Napríklad Taliansko po novom zavedie pre ľudí prichádzajúcich z Británie povinnú päťdňovú karanténu.

Portugalské zdravotnícke úrady už potvrdili, že prudký nárast počtu prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 v okolí hlavného mesta Lisabon spôsobuje práve variant s označením delta.

Pôjdeš tento rok na dovolenku letecky?

Portugalský národný zdravotný inštitút (INSA) uviedol, že delta variant predstavuje 60 % nových prípadov v hlavnom meste. 

„Kľúčové je teda sledovať to, čo označujeme ako ‚vývoj’ a na starosti to má naše epidemiologické konzílium. Akokoľvek, tí čo ma poznajú vedia, že nie som zástancom toho, aby sme vážne rozhodnutia s dopadom na občanov robili rýchlo, zo dňa na deň, či nebodaj v panike. Tak som o tom hovoril aj na Ústrednom krízovom štábe vo štvrtok.“

Klus je súčasne presvedčený, že ak chceme aj z úrovne štátnej správy a vlády naozaj motivovať ľudí, aby sa nechali zaočkovať, nemôžu zostať podmienky návratu napríklad z červených krajín rovnaké pre očkovaných aj neočkovaných.

Niet podľa jeho slov pochýb o tom, že najbezpečnejšie je cestovať do zahraničia, ak sme kompletne zaočkovaní. „Prosím, neváhajte a ak vám to zdravotný stav umožňuje, nechajte sa zaočkovať čím skôr. Pomôžete nielen sebe, ale aj svojim blízkym,“ odkazuje.

Verejné zdravie je prvoradé, preto musíme podľa Klusa prísne trvať na dodržiavaní pandemických opatrení a za každú cenu zabrániť rýchlemu zavlečeniu nových variantov koronavírusu k nám.

Chorvátsko sa už plní

Štátny tajomník taktiež informoval aj o jednej pozitívnej novinke – Slovensko je od tohto týždňa na mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) zelené.

„V tejto súvislosti môžem potvrdiť , že zo Slovenska môžeme už do Chorvátska vstupovať aj bez potvrdenia o teste alebo potvrdenia o očkovaní či o prekonaní ochorenia COVID-19. Po novom teda stačí iba občiansky preukaz alebo pas. Pevne dúfam, že to tak vydrží čo najdlhšie,“ dodáva.

zdroj: Regio Jet

Približne 200 turistov zo Slovenska a Rakúska už tento víkend pricestovalo do chorvátskeho mesta Split vlakom s trasou Bratislava-Viedeň-Split. Turistov tu vítal tamojší štátny tajomník ministerstva pre cestovný ruch Tonči Glavina. Povedal, že očakávania sú túto turistickú sezónu veľmi optimistické. 

Vlak bude premávať dvakrát do týždňa až do 11. septembra a na Slovensku a v Rakúsku sa predalo viac ako 4 000 cestovných lístkov. Glavina k tejto letnej sezóne uviedol, že je potrebné pokračovať v očkovaní proti ochoreniu COVID-19 nielen v radoch pracovníkov cestovného ruchu, ale aj vo zvyšku chorvátskeho obyvateľstva.

Mali by sme zostať doma?

Aj keď tisíce slovenských dovolenkárov smerujú do zahraničia, vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová vyzvala ľudí, aby dovolenkovali radšej na Slovensku. Tvrdí, že ide o najlepší spôsob, ako stráviť leto v zdraví a bezpečí a najmä bez rizika nakazenia sa novými mutáciami koronavírusu.

zdroj: Košice Región Turizmus

Osobne chápe ľudí, ktorí si plánujú letné dovolenky, lebo po náročných mesiacoch boja s koronavírusom si potrebujú vydýchnuť, nabrať sily, užiť si slobody, radosti s rodinou a s kamarátmi. Je však presvedčená, že aktuálne najbezpečnejšia dovolenka bude na Slovensku.

zdroj: Košice Región Turizmus

„Máme tu toľko krás, ktoré môžeme objavovať. Hory, hrady, doliny, historické mestá, sakrálne pamiatky. Dovolenkou doma pomôžeme aj ľuďom pracujúcim v cestovnou ruchu, malým podnikateľom, rodinným penziónom a celkovo slovenskej ekonomike,“ zdôraznila Remišová, ktorá zároveň vyzvala ľudí, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

„Čím viac nás bude zaočkovaných, tým menšia bude šanca, že nás znovu zloží tretia vlna. Buďme zodpovední a nedajme si pandémiou zobrať slobodu,“ dodala Veronika Remišová.

Zdroje: ECDC, MZV, Facebook/ Martin Klus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá