Týchto 15 kníh by nemalo v tvojej knižnici chýbať. Inšpirujú, rozosmejú, donútia ťa premýšľať

  • Knižný trh každý mesiac prináša lákavé novinky, ktoré stoja za prečítanie
  • Netreba však zabúdať na knižnú klasiku, ktorú zoženieš za babku v každom antikvariáte
  • Mnohé z týchto diel ti pomôžu pochopiť svet a ukážu ti, aký je život
christin-hume-482925-unsplash
unsplash
  • Knižný trh každý mesiac prináša lákavé novinky, ktoré stoja za prečítanie
  • Netreba však zabúdať na knižnú klasiku, ktorú zoženieš za babku v každom antikvariáte
  • Mnohé z týchto diel ti pomôžu pochopiť svet a ukážu ti, aký je život

Každá z kníh v tomto zozname je jedinečná. Niektoré sú kruté a majú ťa pripraviť na svet tam vonku, iné ti pomôžu lepšie nahliadnuť do tvojho vnútorného sveta. Ani po dlhom čase nezapadli tieto knihy prachom. Čitatelia ich vytiahnu z poličky a vždy v nich nájdu niečo nové. Skús to aj ty.

Anthony Burgess – Mechanický pomaranč

l98630

Jedna z najpopulárnejších noviel svetovej literatúry. Príbeh sa točí okolo hlavnej postavy Alexa, ktorého „treba napraviť“. Je to satira na spoločnosť ako celok, aj každého jednotlivca osobitne.

Naskytá veľa zaujímavých otázok, ako napríklad, môžeš napraviť niekoho tým, že mu vezmeš slobodnú vôľu? Najvýraznejšou črtou novely je postrádanie akejkoľvek morálky. Priprav sa, miestami je veľmi krutá. Stanley Kubrick natočil aj výnimočné filmové spracovanie, kniha je však kniha.

Sun Tzu – Umenie vojny

l72854

Je to jedna z najstarších kníh o vojnovej stratégii. Znalosti z nej využiješ vo všetkých sférach života. Naučí ťa ako argumentovať, strategizovať a dosiahnuť, čo chceš. Perfektné čítanie pre manažérov.

Harper Lee – Ako zabiť vtáčika

l198191

Tento príbeh je napísaný z pohľadu dieťaťa, ktoré hovorí o spravodlivosti a boji proti predsudkom. Zahŕňa tiež témy ako rasovú neznášanlivosť, problémy s výchovou a skutočné vzdelanie. Je radosť knihu čítať a ešte dlho ti bude rezonovať v hlave a postupom času sa ti budú vynárať ďalšie a ďalšie odpovede.

Charles Dickens – David Copperfield

9780451522924-us-300

Príbeh, ktorý vzdeláva čitateľov v akomkoľvek veku. Učí disciplíne, emóciám, morálke a dosahovaniu zaumienených cieľov.

Niccoló Machiavelli – Vladár

l37479

Tu nájdeš impozantný popis rôznych foriem vlády a to, čoho všetkého je schopná. Nielen politický, ale aj všeobecný pohľad na boj o moc a spôsob, akým sú ľudia schopní manipulovať ostatnými, aby dosiahli vlastné záujmy. Dielo predkladá charakteristiku ideálneho panovníka, jeho vlastnosti a spôsoby vládnutia. Vladár je návod a zároveň prosba o zjednotenie Talianska založený na Machiavelliho vedomostiach. Dnes v ňom však môžeme nájsť i to, ako sa má chovať človek, aby mal úspech.

F. Scott Fitzgerald – Veľký Gatsby

l16255

Kniha bola zaradená do zoznamu majstrovských diel, neuznaných svojho času. Je to príbeh o premenlivosti osudu a o pokušení, ktoré vzniká na ceste za dosiahnutím amerického sna. A o tom, že túžba niečo získať, je oveľa sladšia ako mať to.

Henry David Thoreau – Walden

walden

Inšpiratívne, geniálne napísané a vtipné dielo. Thoreau žil 2 roky, 2 mesiace a 2 dni v lese pri Walden Pond v Massachusetts, aby napísal túto knihu. Je to slobode mimo nátlaku spoločnosti a stereotypov.

Platón – Štát

_vyr_1282stat

Nadčasové dielo napísané veľkým mysliteľom. Prináša základné znalosti o politickej teórii, o tom ako žiť a ako by sa tí hore mali správať k svojim poddaným – počúvať ich.

Jack Kerouac – Dharmoví tuláci

gal-32879-orig

Po návrate z vojny, títo veteráni nenašli v USA v polovici 40-tych rokov žiadnu pravdu, ani dôstojnosť a tak začali putovať. Za jazzového podmazu v zafajčených kluboch, piskotu vetra, prichádzajú na zmysel vesmíru a života. Objavitelia a milovníci vesmíru, tento román si zamiluješ.

Michael Bulgakov – Majster a Margaréta

l104066

Bulgakovo majstrovské dielo vyšlo až po jeho smrti. Je to bohatý román o konflikte dobra a zla, ktorý berie čitateľa do sveta vášne a do podstaty ľudskej povahy.

Franz Kafka – Premena

l41174

Kafka je zložitý a ponurý spisovateľ. Pre čerstvo dospelého človeka je ťažké ho čítať, no za pokus to stojí. Premena je dielo o ľudskej osamelosti. Je plné modernistických žartov a zároveň hlbokých myšlienok. Je o živote, iluzórnej povahe lásky, škaredosti a samote, ktorá je vo vnútri každého človeka.

Antoine de Saint- Exupery – Malý princ

l114970

Keď vyrastieme, máme pocit, že sme stratili niečo cenné a významné. Aby sme to našli a uchovali, mali by sme dokola čítať knihy ako je táto. V detstve si to pravdepodobne čítal. Skús znova a uvidíš, že tam nájdeš toho oveľa viac. Treba žiť trochu tak, ako by sme boli z inej planéty. :)

J.R.R. Tolkien – Pán prsteňov

l134260

Táto kniha je ako pre deti, tak aj pre dospelých. Už po pár stránkach ťa kniha dostane. Je skvelá na rozvíjanie predstavivosti a na chvíľu si pri nej odpočinieš od reality. Bude ti záležať iba na tom, aby sa Frodo zbavil prsteňa.

Fyodor Dostoevsky – Zločin a trest

zlocin-a-trest_b

Nesporný majstrovský kúsok ruského autora má čestné miesto na vrchole svetovej literatúry. Žiadny spisovateľ nepopísal stav ľudskej duše do takej hĺbky ako Dostojevskyj.

Jerome D. Salinger – Kto chytá v žite

l30118

Hlavnou témou knihy je strach v dospievaní a odcudzenie. Vzbura, perfekcionizmus, osamelosť a strach z nepochopenia – všetci to máme za sebou, a preto je táto kniha blízka srdcu miliónom čitateľov na celom svete.

A toto je len zlomok kníh, ktoré by si mal mať pred dovŕšením 30-ky za sebou. Knihy nám otvárajú dvere do zákutí, o ktorých sme možno ani netušili. Tieto ti zaručene rozšíria obzory. Ak máš nejaké ďalšie tipy, budeme radi, ak sa podelíš v komente.

zdroj: brightside.me 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK