Knihy, ktoré ti objasnia, na akých princípoch funguje dnešný svet

  • Dnešný svet technológií začína nadobúdať zvláštny smer a nie každý sa s ním stíha stotožniť. Týchto 6 kníh ti preto ponúka skvelý výklad sveta, ako ho dnes poznáme, aj toho, kam speje.
1-UaRUjYgPvcjAk1c97uf0FA
  • Dnešný svet technológií začína nadobúdať zvláštny smer a nie každý sa s ním stíha stotožniť. Týchto 6 kníh ti preto ponúka skvelý výklad sveta, ako ho dnes poznáme, aj toho, kam speje.

Ako idú technológie stále dopredu a svet napreduje s nimi, aj v knižnom svete si môžeš všimnúť nárast literatúry, ktorá sa točí okolo technológií a vplyvu, ktorý majú technológie na dnešných ľudí. Čím sa teda odlišujú? Jednoducho rozdielnou kvalitou a názormi.

Každá táto kniha sa zameriava na špecifickú tému a príbeh, aby ti mohli dať dokopy skvelú perspektívu a pohľad na to, ako dnešný svet vôbec vyzerá.

 

DRUHÝ VEK STROJOV (Práca, pokrok a prosperita v ére špičkových technológií)

Erik Brynjolfsson a Andrew McAfee

melvil cz

foto: melvil.cz

“Teraz prichádza druhý vek strojov. Počítače a ďalšie digitálne pokroky robia pre duševnú silu – schopnosť používať naše mozgy, aby sme pochopili a formovali naše okolie – to, čo robil parný stroj a jeho potomkovia pre našu fyzickú silu či námahu.”

Autori knihy vysvetľujú, akú výraznú stopu vo svete zanecháva masívny technologický vývoj. Napriek dnešným humanitárne a ekonomicky ťažkým časom autori vyjadrujú nádej, že svet speje v podstate dobrým smerom.

Kniha nie je taká náročná, ako to môže vyznieť, a ak chceš dnešnému svetu porozumieť o niečo viac, knihu si môžeš zakúpiť napr. tu
Najmä tieto tri oblasti kniha opisuje lepšie, ako ostatné knihy:

  • Silu exponenciálneho rastu
  • Potenciál počítačov cez množstvo dát, internet, ktorý sa nachádza vo všetkom a umelú inteligenciu
  • Ako tento technologický vývoj ovplyvňuje našu prácu teraz a v blízkej budúcnosti

 

OD NULY K JEDNOTKE (Poznámky o startupoch, alebo ako vybudovať budúcnosť)

Peter Thiel, Blake Masters

thiel

foto: martinus.sk

V prchavých časoch vždy nájdeme víťazov a porazených. A dnes čoraz viac vidíme, ako nové myšlienky založené na technológiách pomaly ničia kedysi vládnucu moc.
Napr. Uber, ktorý vo svete z taxi priemyslu urobil takmer irelevantný biznis v podstate zo dňa na deň, alebo Airbnb, ktoré svojimi službami a kvalitou konkuruje aj veľkým hotelom. Nezabúdajme na iPhone, lebo ten vládne.

Peter Thiel, autor knihy, je jedným z víťazov. Napísal knihu pre všetkých, ktorí snívajú o podnikaní, alebo zvedavé mysle, ktoré hľadajú manuál na to, ako si vytvoriť vlastnú budúcnosť. Od nuly k jednotke si môžeš zadovážiť tu.

 

GLOBÁLNA SAMOOBSLUHA – JEFF BEZOS A VEK AMAZONU

Brad Stone

litoweb cz

foto: litoweb.cz

Ďalší úspešný podnikateľ je Jeff Bezos z Amazonu. Hoci sa mu darilo dávno predtým, ako Peter Thiel napísal svoju knihu, ale Bezos sa prakticky celý život riadi krokmi, ktoré nájdeš v Thielovej knihe.

Ak si o tom chceš prečítať viac a dozvedieť sa niečo nové o jednej z najväčších internetových spoločností, kniha Brada Stonea môže byť tou správnou cestou, ako nazrieť do sveta veľkých finančných žralokov. V tejto knihe nájdeš teóriu, ktorá si našla svoje miesto v praxi.
Knihu môžeš nájsť tu.

 

UMENIE VOJNY

Sun-c‘

art-of-war-marketing-lessons

foto: eastonebooks.com

Ak je pre teba všetko zrazu príliš moderné a rád by si sa vrátil do trochu iných čias, kde sú veci vysvetlené trochu tradičnejšou cestou, Sun-c‘ a jeho Umenie vojny bude niečo pre teba. Nájdeš tu všeobecné úvahy o živote a podstate ľudstva.

Ak sa pýtaš, prečo je kniha tradičná a zároveň nadčasová – bola napísaná pred viac ako 2500 rokmi čínskym generálom a vojenským špecialistom, no jeho myšlienky sú dodnes aktuálne a dokonca sa mu podarilo základy vodcovstva a stratégie opísať lepšie ako mnohým moderným knihám.
Umenie vojny je kniha, po ktorej by si mal naozaj siahnuť a nájsť ju môžeš tu.

Nasledujúce dve knihy sa do nášho jazyka ešte nepreložili, ale to neznamená, že by boli menej hodnotné,  a ak ti angličtina nerobí problém, premýšľaj nad nimi rovnako ako nad prvými štyrmi.

 

THE NEXT CONVERGENCE

Michael Spence

wisdomoftitans com

foto: wisdomoftitans.com

Michael Spance získal v roku 2001 Nobelovu cenu za ekonómiu a hoci je veľmi skúsený spisovateľ, táto kniha je považovaná za ťažšie čítanie ako to, čo možno bežne čítaš. Zato ale ako by nadväzovala na to, čo sa dočítaš v Druhom veku strojov. Tam je brilantne opísaný ekonomický vývoj sveta a The Next Convergence ti ponúka veľmi dôkladné preskúmanie tejto problematiky.
Tieto dve spomínané knihy idú veľmi dokopy práve preto, že zatiaľ čo prvá ti dá dôvody, druhá vysvetlí dôsledky.

 

CREATIVITY, INC.

Ed Catmull (s Amy Wallace)

connectwithadi com

foto: connectwithadi.com

Kniha ťa učí, že po tom, čo si získal moc a zničil svoju konkurenciu, je dôležité si túto moc aj udržať a zaistiť si stabilnú a prosperujúcu spoločnosť, kde budú zamestnanci prekvitať kreativitou, čím teba a tvoju firmu udržia v hre.

Pixar Animation štúdiá vytvárajú šialené a zaujímavé svety pre deti. Nenechaj sa ale pomýliť, pretože za tým všetkým sa skrýva maximálna profesionalita a tvorivosť. Táto kniha je fascinujúcim čítaním dokonca aj pre tých, ktorí chodia do práce v reálnom svete.

Verím, že siahneš až po jednej z týchto kníh a získaš možno viac odpovedí na otázky, ktoré si si kládol.

Zdroj a titulná fotografia: Anders Emil Møller, medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech