Knižnica nemusí byť nuda. Tomáš Prištiak dokazuje, že sa v nej môžu diať veľké veci

  • Na zlepšenie väčšinou stačí celkom málo. V prvom rade treba chcieť...
21731176_822210554630870_1802667236721007534_n
  • Na zlepšenie väčšinou stačí celkom málo. V prvom rade treba chcieť...

K zmene zabehnutých koľají je niekedy treba len trocha kreativity alebo viac chuti do práce. Nepochybne oboje z toho má Tomáš Prištiak, ktorý vedie knižnicu na sídlisku v Karlovej Vsi v Bratislave. V novembri to bude rok, odkedy tomu „šéfuje“ a dokazuje, že typická inštitúcia nemusí pôsobiť zašednutým a nudným dojmom. Knižnica už naozaj nemusí byť tým mŕtvolne tichým miestom zapáchajúcim starými knihami, kde ťa knihovníčka okrikuje, aby si stíšil hlas.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Knižnica Karlovka

V knižnici sa každý deň náhodne stretne mnoho ľudí. No väčšina sa po úspešnom nájdení publikácie poberie späť domov. Niektorí čas v nej využijú na oddych, pre niektorých je povinnosťou. Iní do nej nechodia veľmi radi, lebo si ju spájajú s nepríjemnými spomienkami. Možno tak ako ja. V detstve mi knižnicu znechutila pani knihovníčka, ktorá bola vždy zamračená a zakaždým mala pre mňa na úvod viac pravidiel ako mali knihy, ktoré som si niesla domov, strán.

Vďaka Tomášovi Prištiakovi by však mohli mať ľudia na knižnice iný názor. V tej jeho sa to nekončí zapožičaním knihy: ,,Pracujeme s deťmi a mládežou, usporadúvame akcie, čítačky pre predškolákov, diskusie o aktuálnych spoločenských témach pre stredoškolákov. Robíme burzy kníh či špeciálny formát čítačky Do slova zaľúbení, ktorý je založený na myšlienke akéhosi literárneho strand-upu. Na jeseň v tomto projekte pokračujeme. V októbri bude u nás napríklad komiksový workshop. Aj Nadácia zastavme korupciu bude mať u nás svoj špeciálny program pre školy a budeme mať množstvo iných akcií,“ prezradil riaditeľ Karloveskej knižnice.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Knižnica Karlovka

Financie

,,Tento rok sme získali grant z fondu na podporu umenia, ktorý sme zamerali špeciálne na deti a stredoškolákov. Je pre nás dôležité aby sme im priniesli program na úrovni, na aký nie sú ešte od knižníc zvyknutí,“ vyjadril sa Tomáš Prištiak a dodal, že „knižnica patrí všetkým, ktorí majú záujem o knihy.“ Keďže je knižnica štátna, práve granty sú skvelou možnosťou, ako toto miesto oživiť a priniesť do neho zaujímavé projekty.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Knižnica Karlovka

Kontakt

,,O všetkom, čo robíme, sa dozvie človek cez náš Facebook,“ informoval Tomáš Prištiak. V knižnici nájdeš napríklad oddelenie sociológie, do ktorého daroval knihy aj Fedor Gál. ,,Knihy nám pribúdajú na poličkách a v tomto mori je veľa sociologických, ktoré čakajú na študentov a ľudí, ktorých zaujíma, ako funguje spoločnosť. Budeme radi, ak by si presne takí ľudia našli cestu k tejto pozoruhodnej zbierke,“ informuje facebooková stránka.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Knižnica Karlovka

Na záver Tomáš Prištiak dodal: ,,Boli by sme radi, ak by čím viac ľudí prijalo, že knižnica je aj ich vec. Aby chodili nielen na akcie a výpožičky, ale mali pocit, že verejný priestor je aj ich a že sa v ňom majú šancu realizovať.“

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Knižnica Karlovka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech