Koalícia sa nevie dohodnúť na podobe predĺženého lockdownu. „Všetko bude inak“, hovorí Boris Kollár

  • Dohodu o predĺžení lockdownu na rokovaní koaličnej rady nedosiahli
  • Hnutie Sme rodina je podľa Pčolinského proti povinnému očkovaniu pod hrozbou sankcií
  • Boris Kollár avizuje, že návrh predĺženého lockdownu, ako ho predstavil minister zdravotníctva, zrejme neprejde
kollár matovič
TASR/Pavel Neubauer
  • Dohodu o predĺžení lockdownu na rokovaní koaličnej rady nedosiahli
  • Hnutie Sme rodina je podľa Pčolinského proti povinnému očkovaniu pod hrozbou sankcií
  • Boris Kollár avizuje, že návrh predĺženého lockdownu, ako ho predstavil minister zdravotníctva, zrejme neprejde

O lockdowne a protipandemických opatreniach dnes ráno rokovali predsedovia koaličných strán, preto si treba podľa šéfa poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Petra Pčolinského počkať, kým premiér alebo minister zdravotníctva oznámia nejakú dohodu.

Nevylúčil, že rokovania budú pokračovať až do večera a definitívna verzia bude známa po rokovaní vlády. Tá bude zasadať v stredu 8. decembra.

Nejaká dohoda bude musieť byť. Končí nám dvojtýždňový lockdown. V týchto dňoch dochádza k prehodnoteniu. Máme tu nejaké odporúčania konzília, to znamená, že nejaká dohoda zajtra na vláde bude,“ povedal Pčolinský.

Povinné očkovanie NIE

Prípadné povinné očkovanie hnutie Sme rodina odmieta. „Sme presvedčení, že ľudia by sa mali zaočkovať. Odporúčame im, aby sa zaočkovali, ale nie sme zástancovia toho, aby sme ľudí nútili pod hrozbou nejakých sankcií, aby sa očkovali,“ priblížil Pčolinský.

Dodal, že z právneho hľadiska má túto vec v rukách minister zdravotníctva a hlavný hygienik, ktorí také niečo vedia dať aj do vyhlášky. Sme rodina by to prekážalo. „To sa nedá vetovať, o tom sa nehlasuje,“ poznamenal Pčolinský.

Za hypotetické považuje otázky, či by pre povinné očkovanie odišlo hnutie Sme rodina z vlády, alebo by žiadalo odchod Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) z funkcie ministra zdravotníctva.

Šéf parlamentu a strany Sme rodina Boris Kollár na Rádiu Expres k návrhu ministra zdravotníctva povedal, že „všetko bude inak“.

Vladimír Lengvarský navrhuje predĺžiť lockdown do 17. decembra s tým, že následné uvoľnenie pravidiel bude platiť iba pre očkovaných a ľudí, ktorí už koronavírusovú infekciu prekonali.

Nechcel však prezradiť viac, o konkrétnej podobe opatrení má v stredu po skončení rokovania vlády informovať minister zdravotníctva alebo premiér.

Lockdown nemotivuje k očkovaniu

Predsedníčka zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková (SaS) vysvetlila, že z ich pohľadu predĺženie lockdownu nemotivuje k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19, pretože toto opatrenie platí pre všetkých obyvateľov bez rozdielu.

Strana Sloboda a Solidarita by ocenila, ak by boli očkovaní ľudia odmenení práve tým, že pre nich zákaz vychádzania platiť nebude. Šéfka zdravotníckeho výboru nevylúčila, že do stredajšieho rokovania vlády sa ešte koaliční partneri dohodnú na nejakom kompromise Lengvarského návrhu.

Zdroje: SITA, RádioExpres

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie