Koaličná kríza má ďalšiu obeť. Demisiu prezidentke zajtra podajú hneď dvaja ministri

  • Demisiu Richarda Sulíka prijala prezidentka už včera
  • Svoju demisiu dnes oznámili Branislav Gröhling a Ivan Korčok
  • Oficiálne ju prijme prezidentka SR zajtra o 14.00
Korčok
TASR/ Jakub Kotian
  • Demisiu Richarda Sulíka prijala prezidentka už včera
  • Svoju demisiu dnes oznámili Branislav Gröhling a Ivan Korčok
  • Oficiálne ju prijme prezidentka SR zajtra o 14.00

Strana SaS spravila to, čo avizovala. Všetci ministri za SaS podávajú demisiu. Zuzana Čaputová prijala demisiu Richarda Sulíka už včera. Svoju demisiu dnes ohlásil aj minister školstva, vedy a výskumu Branislav Gröhling. Najnovšie svoj odchod z funkcie potvrdil aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Demisiu oboch ministrov prijme prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok 25. marca o 14:00.

AKTUÁLNE: Demisiu podal ďalší minister, tvrdí, že tým chce zastabilizovať koalíciu

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok po včerajšom rokovaní Republikovej rady SaS oznámili premiérovi Igorovi Matovičovi, že podávajú demisiu,“ informovala prostredníctvom sociálnej siete strana SaS.

Rozlúčil sa zaňho Klus

Minister Korčok sa aktuálne nachádza v Bruseli, tak Igora Matoviča o svojej demisii informoval písomne. „Bolo mi potešením s vami spolupracovať, spoznať vás ako kolegyne a kolegov. Politika prináša aj takéto situácie ako dnes, keď spolu s ďalšími kolegami odchádzame z vlády. Prosím vás, aby ste pri akomkoľvek vnútropolitickom vývoji, urobili maximum pre dodržanie PVV v oblasti zahraničnej a európskej politiky,“ adresoval Korčok členom vlády. 

MINISTRI ZA SaS PODÁVAJÚ DEMISIUMinister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling – Vzdelanie je…

Posted by Sloboda a Solidarita on Wednesday, March 24, 2021

S kolegami sa namiesto ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka lúčil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus . „Pán minister má posledné dni dôležitý pracovný program v Bruseli, tak som v jeho mene doniesol na dnešné rokovanie vlády jej členkám a členom malý rozlúčkový darček z rezortu diplomacie. Zdá sa totiž, že je v tomto zložení nateraz posledné.“

Kedy bude kríza zažehnaná? 

Rokovania v koalícii viaznu na tom, či bude predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík pôsobiť vo vláde a či bude mať SaS naďalej tri ministerstvá. Po dnešnom rokovaní vlády to povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová. Zopakovala, že strana Za ľudí naďalej trvá na fungovaní vládnej štvorkoalície.

Prezidentku situácia neteší

Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú neteší aktuálna situácia, z vlády podľa nej postupne odchádzajú najlepší ministri. V reakcii na stredajšiu demisiu ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nominant SaS) to uviedla v stredu na tlačovej konferencii v Žiline. Zdôraznila, že je najvyšší čas pohnúť sa dopredu a vyriešiť vládnu krízu.

Hlava štátu informovala, že demisiu oboch ministrov prijme vo štvrtok (25. 3.) o 11.00 h. „Je to v súlade s tým, čo už predtým mediálne avizovali. Blížime sa k tomu, že takmer polovica ministrov už nebude súčasťou vlády SR. Ultimát padlo veľa a situácia je pomerne jasná. Medializované informácie nasvedčujú tomu, že čoskoro, dúfam, dôjde k vyriešeniu tejto situácie,“ povedala Čaputová.

SKVELÁ SPRÁVA: Injekčné vakcíny môžu byť čoskoro minulosťou. Vedci pracujú na tabletkách, ktoré by ich nahradili

Minister školstva informoval v stredu počas rokovania vlády, že podáva demisiu. Verí, že sa podarí vytvoriť priestor na rekonštrukciu vlády a upokojenie situácie. Dodal, že školstvo preňho bolo aj ostáva prioritou. Minister zahraničných vecí informoval premiéra Igora Matoviča (OĽANO) o demisii písomne, keďže je pracovne v Bruseli.

SaS už skôr avizovala, že dáva premiérovi Matovičovi do stredy ultimátum na to, aby odišiel z funkcie. Predseda SaS Richard Sulík už podal demisiu v utorok. Urobil tak po tom, ako premiér Matovič v nedeľu (21. 3.) oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Určil si na to viacero podmienok, jednou z nich bol aj odchod Sulíka z vlády.

Zdroje: Facebook/SaS, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK