SKVELÁ SPRÁVA: Injekčné vakcíny môžu byť čoskoro minulosťou. Vedci pracujú na tabletkách, ktoré by ich nahradili

  • Vakcína by sa mohla prenášať v bežnej chladničke a dokonca skladovať pri bežnej izbovej teplote
  • Tabletka by však mohla pomôcť najmä tým, ktorí majú panický strach z ihiel
  • Perorálne vakcíny sú budúcnosťou. Ľahšie sa podávajú a distribuujú
tabletka/korona
Freepik/jcomp, unplash/Fusion Medical Animation
  • Vakcína by sa mohla prenášať v bežnej chladničke a dokonca skladovať pri bežnej izbovej teplote
  • Tabletka by však mohla pomôcť najmä tým, ktorí majú panický strach z ihiel
  • Perorálne vakcíny sú budúcnosťou. Ľahšie sa podávajú a distribuujú

Nedávno sme informovali, že vedci z Massachusettského technologického inštitútu vynašli vakcínu proti koronavírusu, ktorá môže byť oveľa účinnejšia ako klasická injekčná vakcína. Išlo o nosový sprej.

Rovnaký spôsob „vakcinácie“ skúmajú aj vedci z Oxfordskej univerzity. Plus k tomu sa však zamerali aj na vakcínu vo forme tabletky. Výskum je zatiaľ len v počiatočnej fáze. „Na vývoj potrebujeme viac času. Najprv otestujeme bezpečnosť,“ povedala pre The Guardian profesorka Sarah Gillbert z Oxfordskej univerzity. 

Budúcnosť očkovania proti Covidu nie je vo vakcíne. Vedci tvrdia, že našli účinnejší a príjemnejší spôsob

Očkovanie doteraz prebiehalo len vo forme injekcií. Tabletka by však mohla pomôcť najmä tým, ktorí majú panický strach z ihiel. Podľa portálu Webnoviny s riešením vakcinácie prostredníctvom tabletky prichádza aj izraelsko-americká farmaceutická spoločnosť, ktorá pripravuje spustenie prvej fázy klinických testov perorálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

 Na výskume tejto inovatívnej metódy očkovania sa podieľajú firmy Oramed Pharmaceuticals a Premas Biotech, ktoré vytvorili spoločnú značku Oravax Medical Inc.

Doterajšie výsledky sú povzbudivé

Na farmaceutickom portáli Pharmabiz sa píše, že vakcína, ktorá bude podávaná perorálne, by mohla odstrániť množstvo problémov s očkovaním. „Išlo by o rýchlu a rozsiahlu distribúciu. Potenciálne by to umožnilo ľuďom si vziať vakcínu doma. Pre urýchlené očkovanie je dnes rozhodujúce ľahké podanie. Perorálna vakcína by sa mohla stať ešte cennejšou v prípade, že COVID-19 pretrvá a budeme sa proti nemu očkovať častejšie, ako napríklad proti chrípke,“ uviedol Nadav Kidron, generálny riaditeľ spoločnosti Oramed.

zdroj: Freepik/wayhomestudio

Spoločnosť podľa portálu Webnoviny dokončila pilotnú štúdiu na zvieratách. Vedci zistili, že vakcína podporuje vývoj protilátok imunoglobulín G (IgG) a imunoglobulín A (IgA), ktoré sú potrebné na dlhotrvajúcu imunitu.

Pofesor medicíny Paul Hunter z University of East Anglia sa pre Insider vyjadril, že výsledky u zvierat sú povzbudivé. „Ale nepredpokladajte, že výsledky na zvieratách sa vždy prejavia na výsledkoch u ľudí“.

Generálny riaditeľ spoločnosti Oramed Nadav Kidron zas očakáva, že výsledky prvej fázy klinických testov na ľuďoch budú známe do troch mesiacov.

Distribúcia v chladničke

Tabletka je ešte stále v počiatočnej fáze vývoja a spoločnosť dúfa, že na ľuďoch ju budú môcť začať testovať v júni 2021. Firma už požiadala o testovanie v niekoľkých krajinách. Na zozname sú Spojené štáty, Izrael, Mexiko aj Európa. Radi by sa dostali aj na africký trh, kde by tabletka mala veľké uplatnenie.

Slovenské kúpele začínajú liečiť pacientov, ktorí prekonali COVID-19. Používajú pri tom aj inhaláciu minerálky

Perorálne vakcíny sú však určite budúcnosťou. Ľahšie sa podávajú a distribuujú. Podľa Nadava Kidrona by sa vakcína mohla prenášať v bežnej chladničke a dokonca skladovať pri bežnej izbovej teplote. „Vďaka tomu je logisticky ľahšie ju dostať kamkoľvek do sveta,“ uviedol pre denník Jerusalem Post.

Webnoviny informujú, že vo februári 2020 začal iný izraelský tím s vývojom perorálnej vakcíny proti novému koronavírusu. Vedci z Galilee Research Institute viedli vývoj vakcíny proti koronavírusu vyskytujúceho sa u vtákov, ktorá sa osvedčila v predklinických testoch. Chceli ju predstaviť o niekoľko mesiacov. Aktuálne stanovisko však ešte nevydali.

Zdroje: Startitup, The Guardian, Webnoviny, Pharmabiz, Insider, Jerusalem Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá