Slovenské kúpele začínajú liečiť pacientov, ktorí prekonali COVID-19. Používajú pri tom aj inhaláciu minerálky

  • Rehabilitácia by mala začať čo najskôr, ideálne do štyroch mesiacov
  • Na pretrvávajúce ťažkosti po koronavíruse pomôžu liečivé vody
inhalácia, kúpele
TASR/ František Iván
  • Rehabilitácia by mala začať čo najskôr, ideálne do štyroch mesiacov
  • Na pretrvávajúce ťažkosti po koronavíruse pomôžu liečivé vody

Pacientom, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, pomáha v rámci rehabilitácie aj inhalovanie minerálok. Samozrejme tým nemyslíme hocijaké. Bardejovské kúpele totiž zavádzajú rehabilitačný pobyt po koronavíruse na odstránenie nepriaznivých následkov ochorenia. Využívajú vzácne liečivé minerálne vody Herkules a František.

Kúpele začali pri rehabilitácii po covidovej infekcii medzi prvými využívať laserovú terapiu v kombinácii s magnetoterapiou, ktoré by spolu s inhaláciou mali pacientom pomôcť k odstráneniu následkov ochorenia. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka kúpeľov Tamara Šatanková.

Rehabilitácia do štyroch mesiacov

Bardejovské Kúpele dokážu pomôcť pacientom, ktorí mali stredne ťažký až ťažký priebeh ochorenia COVID-19. Pobyt je vhodný pre tých klientov, ktorí prekonali akútnu fázu ochorenia, no pretrvávajú u nich následky.“

Rehabilitáciu by mal človek začať čo najskôr, ideálne do štyroch mesiacov od prekonania choroby. Medzi najčastejšie komplikácie patria: veľká únava a vyčerpanosť, dusivý kašeľ, zadýchanie sa. Práve v tom by mala pomôcť inhalácia minerálok.

zdroj: Bardejovské kúpele

Šatanková dodala, že okrem inhalácie je dôležitá aj pitná kúra. „Pri liečbe týchto komplikácií používame osvedčené liečebné postupy pod dohľadom odborného zdravotníckeho personálu,“ vysvetľuje.

Najsilnejšie na Slovensku

Podľa informácií SITA Herkules sa svojím obsahom minerálnych látok (6573 miligramov na liter) a kysličníka uhličitého radí k najsilnejším na Slovensku. Podobne vysoko mineralizovaný (7283 miligramov na liter) a účinný je aj prameň František, ktorý však nie je vyvedený na kolonáde a používa sa na minerálne kúpele a inhalácie.

Tento liek dokáže pri korone znížiť riziko hospitalizácie až o 90 %. Je lacný a dostupný aj na Slovensku

Na základe rozhodnutia rezortu zdravotníctva, od 9. marca je možné posielať a rehabilitovať pacientov, a to po vypísaní návrhu lekárom a schválení zdravotnou poisťovňou, ako pobyt v prírodných liečebných kúpeľoch alebo kúpeľnej liečebni.

Zdroje: SITA, Bardejovské Kúpele

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech