Koaličný spor sa mal dnes rozuzliť, no vyriešili jedno veľké nič

  • Dnes sa stretli zástupcovia koaličných strán, aby vyriešili koaličný spor
  • Predseda strany SaS Richard Sulík nemá pocit, že by sa niečo zmenilo
Richard Sulík, Igor Matovič a Veronika Remišová
Richard Sulík, Veronika Remišová a Igor Matovič, TASR/Martin Baumann
  • Dnes sa stretli zástupcovia koaličných strán, aby vyriešili koaličný spor
  • Predseda strany SaS Richard Sulík nemá pocit, že by sa niečo zmenilo

Predseda strany SaS Richard Sulík nemá pocit, že by sa po dnešnom stretnutí so zástupcami koaličných strán niečo zmenilo.

Ako uviedol po stretnutí, nevie si predstaviť že by sa strana vrátila do koalície, pokiaľ predseda OĽANO Igor Matovič ostane vo vláde. Zároveň zopakoval, že pokiaľ Matovič neodíde zo svojho postu, ministri za SaS začiatkom septembra podajú demisiu.

„Dnes žiadne také signály neboli,“ povedal Sulík na margo možného odstúpenia Matoviča. Doplnil, však, že na popud predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) by sa zástupcovia strán mali stretnúť ešte na budúci týždeň.

Nejasné rokovania

Liberáli rátajú s tým, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) neodstúpi z funkcie a ministri SaS po vypršaní ultimáta podajú demisiu a vládu opustia.

„Ide o to, akým chaotickým, zničujúcim spôsobom funguje naša vláda,“ podotkol Sulík s tým, že ich postoj nemá nič spoločné s osobnými spormi. Matovič je podľa neho osobne zodpovedný za množstvo nesprávnych krokov vlády. SaS sa na tom podľa slov Sulíka nechce podieľať.

Zopakovali, že ak Matovič ostane vo vláde, opustí ju SaS. Na piatkovom rokovaní nenadobudol pocit, že by sa niečo malo meniť.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský novinárom povedal, že každá strana si na stretnutí povedala svoj postoj k situácii. Rokovania môžu podľa jeho slov smerovať „kamkoľvek“.

Piatkové stretnutie vo vládnom hoteli Bôrik zvolalo hnutie OĽANO. Vo štvrtok (11. 8.) jeho predsedníctvo a poslanci vyhlásili, že ich líder Igor Matovič ostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS a ich stanovisko je nemenné.

Spor v koalícii sa vyostril potom, ako parlament prelomil veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne Matoviča.

Liberáli následne vypovedali koaličnú zmluvu, žiadajú vypracovanie novej. Trvajú na odchode Matoviča z vlády. Pri nesplnení podmienok avizovali ministri SaS na záver augusta demisiu.

igor matovič minister financií
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V jednote je sila

Bez SaS bude však vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu. Predseda vlády to povedal po piatkovom rokovaní koaličných predstaviteľov v súvislosti s vládnou krízou.

Heger apeloval na stabilitu a nájdenie riešení, ako zostať jednotní. Uviedol tiež, že všetky štyri strany sa v piatok zhodli, že pri schvaľovaní tzv. rodinného balíčka z dielne Igora Matoviča (OĽANO) nebola porušená koaličná zmluva. 

„Bez SaS bude moja vláda nefunkčná, v parlamentne nebude mať väčšinu. Preto je dôležité, aby sme našli jednotu a spoluprácu uvedomujúc si ťažké časy, aby sme vedeli zabezpečiť patričnú podporu občanom SR v ťažkých časoch, ktoré prichádzajú,“ uviedol Heger.

Minister financií Igor Matovič po rokovaní uviedol, že on na rozdiel od Sulíka nevyžaduje nič. Podľa jeho slov už raz svoju funkciu opustil, znova to však urobiť neplánuje. „Môžete sa spoľahnúť na to, že 1.9. budem stále ministrom financií,“ hovorí Matovič.

Premiér Heger si však možnosť predčasných volieb jednoducho nepripúšťa a nevidí v tom žiadne riešenie. Hlavne v týchto časoch, keď prebieha na Ukrajine vojna, ktorá ovplyvňuje vo veľkej miere aj nás, je dôležité, aby sa všetky spory skončili a vláda držala spolu. 

Okrem toho aj koaličná strana Za ľudí verí, že rokovania o ukončení koaličnej krízy budú pokračovať aj napriek ultimátu strany SaS a predseda OĽaNO Igor Matovič a líder SaS Richard Sulík si nájdu k sebe cestu. Uvádza sa to vo vyhlásení strany po dnešnom stretnutí SaS a ostatných strán vládnej koalície.

„Keď Slovensko a Európa zažívajú najväčšiu energetickú krízu a za našimi hranicami zúri vojna, zodpovední politici v prvom rade musia hľadať riešenia ako pomôcť ľuďom, nie ako sa čo najrýchlejšie zbaviť zodpovednosti za krajinu,“ konštatuje Za ľudí s tým, že opúšťať Slovensko v najťažšom čase a prestrieť červený koberec strane Smer-SD a jej klonom je zbabelosť.

Kollárova výzva

Predseda politickej strany Sme rodina a Národnej rady SR Boris Kollár apeluje na svojich koaličných partnerov, aby sa začali správať zodpovedne.

„Vyzývam svojich koaličných partnerov, aby zobrali rozum do hrsti a začali sa správať zodpovedne. Keby boli pokojné časy a nič sa nedeje, urobia sa predčasné voľby,“ povedal Kollár s tým, že teraz si Slovensko nemôže dovoliť rozpad vlády.

Boris Kollár
zdroj: TASR/Martin Baumann

„Nemáme zmluvu s elektrárňami, nemáme zabezpečenú ochranu domácností a vychádza to tak, že sa o 130 percent zdvihnú elektrické energie pre domácnosti, plyn na 170 percent a ľudia to neustoja. A teraz v tejto situácii odísť a nevedieť zasadať a prijímať zákony, nevedieť pomôcť ľudom, je už hraničiace s trestným činom. Vykašľať sa na ľudí kvôli vlastnému egu,“ dodal Kollár.

Taktiež premiér Eduard Heger (OĽANO) verí v pozitívne vyriešenie vládnej krízy.

„Čelíme dnes mimoriadnym udalostiam – očista spoločnosti, vojna na Ukrajine, enormný rast cien energií i prítomnosť pandémie, ktorá nie a nie doznieť. Preto očakávam od kolegov, že na toto stretnutie prídu so silným presvedčením, že Slovensko dnes potrebuje stabilnú vládu, ktorá sa opiera o fungujúcu parlamentnú väčšinu.“

„Je to naša povinnosť voči voličom, ktorí nám dali mandát vládnuť štyri roky a posunúť Slovensko dopredu. Vychádzam aj z toho, že sme sa v drvivej väčšine prípadov vždy dohodli a máme za sebou aj výsledky,“ uviedol predseda vlády k dnešnému plánovanému stretnutiu koaličných subjektov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá