Kolíková chystá bič na konšpirátorov. Po novom možno na tvrdo skončia vo väzení

  • Šírenie nepravdivých informácií je nutné obmedziť
  • Pomôcť by mohol návrh Ministerstva spravodlivosti
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Pawel Czerwinski, TASR/ Pavel Neubauer
  • Šírenie nepravdivých informácií je nutné obmedziť
  • Pomôcť by mohol návrh Ministerstva spravodlivosti

Denzinfo scéna počas pandémie nepravdami doslova prekvitá. Deje sa tak v čase, keď nemocnice bojujú s preťažením a na lôžkach vo väčšine umierajú práve neočkovaní pacienti. So situáciou by mohla zatočiť práve návrh ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

Odňatie slobody na 1 až 5 rokov

Ministerstvo spravodlivosti prichádza s návrhom postihovať aj šírenie nepravdivých informácií. Podľa Infosecurity si vládna koalícia vo svojom Programovom vyhlásení stanovila za pomoci trestného práva obmedziť šírenie propagandy a dezinformácií.

„Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková navrhuje v rámci novely trestného zákona nový paragraf, ktorým by mohli byť tvorcovia dezinformácií potrestaní odňatím slobody na 1 až 5 rokov,“ píšu na sociálnej sieti.

Spomínaný návrh hovorí o nepravdivej informácii vo forme správy, nahrávky aj videa.

Zatiaľ iba návrh

Kto vyrobí alebo rozširuje nepravdivú informáciu, ktorá je spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, ohroziť životy alebo zdravie ľudí alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu, alebo sa dopustí iného obdobného konania slovne alebo písomne, prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, zvukového záznamu, zvukovo-obrazového záznamu alebo iného záznamu, potrestá sa odňatím slobody na jeden až päť rokov,“ citujú nový paragraf Aktuality.

O návrhu bude zrejme prebiehať diskusia v rámci medzirezortného pripomienkového konania odborníkmi a verejnosťou.

Zdroje: Facebook/Infosecurity.sk, aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie