Koľko ľudí pred tebou v tvojom kraji čaká na očkovanie? Vypočíta ti to táto šikovná aplikácia

  • Tomáš chcel spraviť informácie prehľadnejšími
  • Vytvoril aplikáciu, ktorá vypočítava poradie ľudí v čakárni
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, reprofoto//cakaren.vercel.app, TASR/AP Photo/Pavel Golovkin
  • Tomáš chcel spraviť informácie prehľadnejšími
  • Vytvoril aplikáciu, ktorá vypočítava poradie ľudí v čakárni

Rada v čakárni na očkovanie sa mnohým zdá dlhšia než tá, ktorá sa vytvorila po uvoľnení opatrení pri tvojom obľúbenom podniku. Registrácia do Čakárne je aktuálne prístupná aj pre osoby s vekom od 16 rokov. Termíny sú ľuďom priraďované prioritne podľa veku aj ochorení.

Ľudia žiadali zverejnenie údajov

Mnohí nepoznáme dňa ani hodiny, kedy sa ku vakcíne dostaneme. Tomáš sa preto rozhodol, že vytvorí aplikáciu, ktorá ti približne vypočíta, koľko ľudí sa pred tebou nachádza v rade na prvú dávku.

Slúži hlavne pre ľudí, ktorým sa nechce študovať grafy alebo im nerozumejú a chcú sa len dozvedieť túto informáciu. K dispozicií je kalkulačka, kde si používateľ môže vybrať svoj kraj a vekovú skupinu a aplikácia mu vyráta poradie,“ uvádza Tomáš, ktorý koncept navrhol.

Na mini webe, za ktorým stojí, teda nájdeš prehľadné zobrazenie počtu ľudí čakajúcich na prvú či druhú dávku podľa krajov a vekových skupín. Ako používateľ si môžeš vybrať viacero dní a porovnať tak, ako sa čísla hýbu. Nakoľko sa počas včerajšieho dňa prideľovali termíny, počty sa výrazne znížili.

Ako sám Tomáš uvádza, vnímal, že ľudia chcú mať informácie pohromade a prehľadne usporiadané. „Inšpirácia vznikla po tom, ako som uvidel status od Jána Suchala, kde publikoval graf s prvými dostupnými dátami. V takejto forme to bolo pre mňa dostačujúce, no zároveň som chcel mať k dispozícii aktuálne dáta každý deň. Taktiež som si všimol pár komentárov, kde ľudia žiadali zverejnenie týchto údajov online. Rozhodol som sa teda vytvoriť podobnú webovú verziu s dodatočnými funkciami,“ opisuje pre Startitup Tomáš.

Počet ľudí v čakárni
zdroj: reprofoto//cakaren.vercel.app

Najmenej v Košickom

Všetky dáta, z ktorých aplikácia vychádza, sú odvodené z oficiálnych dát Inštitútu zdravotných analýz. Z nich vieme odvodiť, koľko ľudí, v ktorom kraji a v akej vekovej katégorii čaká na konkrétnu dávku. Na základe toho vieme zistiť približný počet ľudí nachádzajúcich sa v čakaní pred tebou na 1. dávku.

„Jedná sa len o približné číslo, nakoľko pri prideľovaní termínov sa okrem veku berie do úvahy aj zoznam chronicky chorých či zvolené očkovacie miesto,“ opisuje Tomáš. Ďalej dodáva, že najmenej ľudí zatiaľ čaká na 1. dávku v Košickom a Prešovskom kraji. Naopak, najviac čakateľov je Bratislavskom kraji.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Rahmat Gul
Zdroj: cakaren.vercel

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK