Kollár vysvetlil, prečo Sme rodina nepodržala koalíciu v hlasovaní o Ficovi

  • Boris Kollár sa dnes vrátil k hlasovaniu o väzbe Roberta Fica
  • Vysvetlil, prečo sa klub Sme rodina zdržal hlasovania
boris kollar v okuliaroch
TASR/Martin Baumann
  • Boris Kollár sa dnes vrátil k hlasovaniu o väzbe Roberta Fica
  • Vysvetlil, prečo sa klub Sme rodina zdržal hlasovania

V diskusnej šou RTVS O 5 minút 12 o aktuálnych témach debatovali súčasný šéf parlamentu Boris Kollár zo Sme rodina a sekundoval mu expremiér a predseda opozičného Hlas-SD Peter Pellegrini.

V úvode relácie dostal Kollár očakávanú otázku, a to, prečo počas ostrosledovaného parlamentného hlasovania o Robertovi Ficovi a jeho väzbe sa zdržali hlasovania. Kollár vysvetlil, prečo klub Sme rodina konal tak, ako konal.

Poškodený Kollár

„Mňa veľmi mrzí, že novinári urobili taký naratív, že poškodený bol len Kiska a Matovič. Okrem Kisku a Matoviča bol aj Kollár. Ja som v tomto prípade bol poškodený. Môže si to každý dohľadať. Boli tam esemesky medzi Kočnerom a Bödörom. Kollár sa nesmie dostať do volieb v roku 2020. Mumla, keď sa jej zbavíme, ako volali exministerku Žitňanskú, tak tam dáme Jankovskú a zavrieme toho Kollára. To všetko bolo v tom uznesení,“ opisoval Kollár.

Národná kriminálna agentúra nedávno zasahovala pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, pre prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Vyšetrovatelia NAKA v rámci tejto akcie 19. apríla vzniesli obvinenia voči Robertovi Ficovi, Robertovi Kaliňákovi, Marekovi Parovi, Norbertovi Bödörovi či Tiborovi Gašparovi. Prví dvaja politici sú stíhaní aj zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. 

Podľa spomínaného uznesenia mali byť do vysokých funkcií dosadzované osoby, ktoré mali získavať na Andreja Kisku, Igora Matoviča, Borisa Kollára, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica alebo prokurátora Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka informácie, ktoré by im poškodili. 

Podľa uznesenia, tak ako tvrdí Kollár aj v dnešnom O 5 minút 12, vystupuje ako poškodený.

Nechcel pôsobiť zaujato

Kollár tak v relácii opísal, prečo jeho klub nehlasoval podobne ako takmer celá koalícia.

„V tomto prípade sme boli poškodení a na konci sme sa dohodli, že aby sme jednej alebo druhej strane, (tí, čo chceli, a tí, čo nechceli, aby ho vydali) podľa toho ako zahlasujeme, nedali zámienku na to, aby nám mohli povedať, že na základe toho, že si tam bol poškodený, si absolútne jednal v intenciách, nie že nezákonne, ale neeticky,“ opísal situáciu Kollár.

Nakoniec to ešte zhrnul vysvetľujúcou vetou, že skrátka nechcel vyzerať pri hlasovaní, že je zaujatý.

Taktiež reagoval na otázku, či Kollárov klub takto nekonal len preto, že jeho poslanec Martin Borguľa je v súčasnosti taktiež stíhaný. Otvára sa tak polemika, či to Sme rodina neurobila preto, že očakáva, že možno v budúcnosti by mohli niektorí zákonodarcovia podržať aj jeho poslanca.

Kollár priamo uviedol, že ak by išlo o prípad, v ktorom by nebol on sám poškodený a týkal sa Roberta Fica, konali by rázne. „No, v jeho rozkrádačkách poškodený nie som, to znamená, tam by som okamžite a aj s celým klubom hlasoval za jeho vydanie,“ podčiarkol šéf parlamentu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá