Kóma, intubácia, minimálne šance na prežitie. Známy Slovák si prešiel COVID peklom, jeho príbeh sa rýchlo šíri

  • Futbalový tréner Vladimír Goffa bojoval s ťažkým priebehom COVIDu, dnes o tom píše blog
  • Upozorňuje aj na postcovidový syndróm, ktorý trápi veľké množstvo ľudí
covid
Unsplash/Mulyadi Je, Ashkan Forouzani
  • Futbalový tréner Vladimír Goffa bojoval s ťažkým priebehom COVIDu, dnes o tom píše blog
  • Upozorňuje aj na postcovidový syndróm, ktorý trápi veľké množstvo ľudí

COVID-19 si nevyberá – celý život športoval, no ochorenie ho dostalo na kolená. Známy futbalový tréner Vladimír Goffa sa pasoval s ťažkým priebehom nákazy, teraz o tom píše na svojom Facebooku. 

Schudol 25 kilogramov, musel sa naučiť opätovne postaviť na nohy, na JIS ho intubovali v umelom spánku. Lekári mu dávali malé šance na prežitie. „20:80. Také vraj boli moje percentuálne šance na prežitie,“ hovorí Goffa. 

Zvíťazil a teraz o tom autenticky píše

On však zvládol poraziť aj svojho doposiaľ najťažšieho súpera. Teraz o „hnusobe“ píše na Facebooku blog, jeho príspevky zdieľajú stovky ľudí.

Ako priamy účastník chripôčky, by som chcel v ďalších častiach písať dojímavo, pútavo, drsne. Aj veselo. Nebude to mudrovanie, poučovanie či sebaľútosť, ale s dovolením – osveta pre tých, ktorých to zaujíma,“ vysvetľuje princíp jeho facebookového seriálu. 

Máš skúsenosť s nákazou koronavírusom?

Doposiaľ napísal o COVID-e 5 príspevkov. Venoval sa v nich trachestómii, umelému spánku, svojmu liečeniu v Zázrivej či postcovidovému syndrómu. 

Postcovidový strašiak, nie je to mýtus

Ako sám hovorí, dozvuky nákazy uňho pretrvávajú dodnes. Stále nevie poriadne chodiť, prednedávnom zažil reumatický záchvat. Trápia ho aj ťažkosti s dýchaním. „Za loptou už nepobehnem, za babami šanca je,“  vtipne komentuje. 

O postcovidovom syndróme sa stále hovorí málo, Vladimír Goffa robí osvetu aj v tomto smere. Upozorňuje na to, že postcovidovým syndrómom trpí veľké množstvo ľudí, dotýka sa aj tých, ktorí chorobu prekonali bez výraznejších príznakov. 

COVIDOVÝ ZÁPISNÍK č.4: KÓMAJednotka intenzívnej starostlivosti vo Fakultnej nemocnici Martin. Asi desať presklených…

Posted by Vlado Goffa on Thursday, October 21, 2021

Syndrómy sa objavujú aj po ľahkom priebehu ochorenia. Dýchavičnosť (tá predovšetkým), opuchy, problémy so srdcom, psychika v prdeli, vlasy na podlahe, alergie na peľ, rozhádzaná imunita. Nikoho, kto covid prekonal aj s ľahším priebehom, som nepočul, aby netrpel aspoň nejakými následkami,“ píše ďalej. 

COVID nie je chrípôčka

Na postcovidový syndróm dnes upozorňuje mnoho vedcov. Aj z rozsiahleho výskumu, za ktorým stoja vedci z University of Oxford, the National Institute for Health Research a Oxford Health Biomedical Research Centre, vyplynulo, že dlhodobé príznaky COVID sa prejavujú až u jednej tretiny ľudí, ktorí sa ochorením infikovali. 

Pravdepodobnosť dlhodobých ťažkostí je oveľa väčšia pri COVID pacientoch ako pri ľuďoch, ktorí prekonali chrípku. Mnoho ľudí totižto tvrdí, že je to také isté ako v prípade chrípky, dáta to však vylúčili.

Zdroj: Facebook/ Vlado Goffa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie