Komáre útočia: V Bratislave zlikvidovali už 20-tisíc metrov štvorcových liahnisk

  • Mesto používa biologický larvicíd BTI
  • Od začiatku mája zasahovalo na desiatkach liahnisk
  • V posledných dňoch majú komáre dobré podmienky vďaka zrážkam
postrek komrarov
Flickr/Global Environment Facility Unsplash/Егор Камелев
  • Mesto používa biologický larvicíd BTI
  • Od začiatku mája zasahovalo na desiatkach liahnisk
  • V posledných dňoch majú komáre dobré podmienky vďaka zrážkam

Mesto Bratislava pokračuje naďalej v boji proti výskytu komárov. Od začiatku mája zasahovalo na desiatkach liahnisk v Rusovciach, Jarovciach, Čunove, Dúbravke, Devíne a Devínskej Novej Vsi. Spolu ide o viac ako 20.000 štvorcových metrov liahnisk, podľa hlavného mesta sa tým tento mesiac podarilo zabrániť vyliahnutiu miliónov komárov. Liahniská objavuje prostredníctvom pravidelného monitoringu, s ktorým začalo mesto už v marci.

„V posledných dňoch vďaka zrážkam a vyšším teplotám vznikli na viacerých miestach vhodné podmienky na liahnutie komárov. Larvy sa liahnu z vajíčok. Preto je ideálny čas na zásahy larvicídom BTI, ktorým eliminujeme larvy ešte pred tým, ako sa z nich stanú dospelé jedince,“ konštatuje bratislavský magistrát na sociálnej sieti. 

Komáre budú v Bratislave vždy  

Mesto ubezpečuje, že robí všetko pre to, aby eliminovalo čo najviac lariev komárov. Pripomína však zároveň, že aj pre charakter okolitého prostredia budú v Bratislave komáre vždy, a to aj napriek zásahom. Cieľom zásahov nie je eliminácia celej populácie komárov, ale minimalizovať ich kalamitné liahnutie.

Na území mesta sa totiž nachádzajú viaceré miesta v piatom stupni ochrany, kde nie je možné použiť ani biologický larvicíd BTI.  „K tomu treba prirátať dendrotelmy – malé dutiny priamo v stromoch na rozsiahlych lesných plochách v okolí Bratislavy, kde nie je možné zasiahnuť ani chemickými postrekmi, ani BTI,“ poznamenalo mesto.

Ďalšími zdrojmi lariev sú sudy či iné nádrže v súkromných záhradách. Keď takéto nádoby nie sú pravidelne vylievané, tak v priebehu týždňa sa v nich dokážu vyliahnuť tisíce komárov. „Všade tam, kde nám to zákon umožňuje a je to technicky možné, zasahujeme skôr, ako sa z lariev stihnú vyliahnuť komáre,“ doplnil magistrát.

Mesto Bratislava odmieta používať v boji proti výskytu komárov chemický postrek. Chemické insekticídy prinášajú podľa magistrátu totiž zdravotné riziká, majú vplyv na endokrinný systém, na plodnosť a tiež majú karcinogénne účinky.

Boje proti komárom v minulosti

V jarnom období sa to na Slovensku zakaždým hemží komármi. Bratislavský primátor proti tomuto otravnému hmyzu bojoval aj minulý rok. V hlavnom meste minulý rok evidovali viac ako 1 000 väčších liahnísk a ďalšie stovky až tisíce menších mlák, ktoré poskytovali vhodné podmienky na liahnutie komárov. 

Slovenská metropola vlani použila rovnaký prípravok, akým háveď zneškodňuje aj tento rok. 

Skupina dobrovoľníkov, ktorá hlavnému mestu pomáha, bola v minulosti úspešná. Lovci komárov na svojej stránke píšu, že „komáre sú voči BTI úplne bezbranné“. Prostredníctvom tejto webovej stránky sa dobrovoľníci prihlasujú na pomoc a zjavne to fungovalo. Nazbieralo sa ich viac ako 200 a liahniská komárov skutočne objavili. 

Nebezpečné komáre na Slovensku

Počas minuloročných bojov s množiacimi sa komármi sa však vyskytol nový problém. V lete totiž na Slovensko zavítali  pôvodom ázijské komáre, ktoré sa nazývajú Aedes japonicus japonicus.

Tento druh na Slovensku ovplyvňuje biodiverzitu. To však nie je jediný problém. Taktiež môže mať aj medicínsky vplyv, pretože invázne komáre sú prenášače veľkého spektra patogénov. Táto háveď u nás môže rozšíriť zatiaľ nepôvodné vírusy, ako napríklad vírusy japonskej encefalitídy, chikungunya, dengue alebo aj Zika.

„V natívnom prostredí na kladenie vajíčok vyhľadávajú tieto komáre najmä dutiny stromov, preto nie je prekvapivé, že v nových oblastiach vyhľadávajú veľmi podobné dutiny rôzneho typu. Ich vajíčka sú napríklad importované v pneumatikách, v ktorých stojí voda,“ povedala Viktória Čabanová, odborníčka Biomedicínskeho centra SAV na komáre.

Zdroje: TASR, Lovci komárov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá