KOMENTÁR Cestovanie je liek. Potrebujú ho najmä tí, ktorí sú hlasom rozumu v chorej dobe

cestovanie
Unsplash/Josh Periera/Kees Streefkerk

Všetci sme si mysleli, že je koniec. Že máme slobodu na dosah, že stačí vydržať, že sme „hnusobu“ už takmer porazili. Toto leto malo byť oslavou slobody, vydýchnutím si po roku a pol plnom obmedzovania a neustáleho strachu o blízkych.

Ešte pred pol rokom som si kúpila letenky do Portugalska. Mali sme odchádzať o týždeň. Všetko šlo, ako malo, všetko bolo zariadené. Krajina mala dobré čísla. No týždeň pred plánovaným odchodom sa farba na semafore zmenila a mňa by po návrate čakala karanténa, možno dokonca štátna. Kamarátku, ktorá mala ísť so mnou, tiež. Ona navyše nemá možnosť pracovať z domu. Z práce by tak vypadla na dlhšie ako týždeň, ktorý sme plánovali byť na dovolenke. To pre ňu nepripadalo do úvahy. Čo teda robiť?

Priznám sa, napadlo mi všeličo. Obísť systém po návrate domov by nebolo ťažké, asi každý pozná človeka, ktorému sa to podarilo. Slovensko v kontrole navrátilcov zlyháva a po internete kolujú „návody“, ako sa vyhnúť rôznym opatreniam a „vybabrať“ so systémom.

Nakoniec som sa však rozhodla, že na plánovaný výlet nejdem. Počas celej krízy sa vo svojej bubline aj mimo nej snažím byť zodpovedná. Aj keď sa mi pravidlá nepáčia, dodržiavam ich, som doma, aj keď sama pociťujem úzkosti. Cestovanie je pre mňa životnou potrebou, čerpám tam sily a inšpiráciu. Aj tak však nejdem do svojej vysnívanej krajiny.

Očkovanie funguje

Nebezpečenstvo bolo privysoké a hoci bola túžba obísť pravidlá naozaj veľká, neurobila som to. Nechcela som riskovať, že budem mať na svedomí život niekoho iného. Na cesty pôjdem, ale inam. Aj keď ma to bude stáť peniaze, ktoré som si mohla užiť inak, nestojí to za to. Peniaze vie človek zarobiť vždy, ľudský život sa získať späť nedá.

Keby sme boli plne zaočkované, šli by sme. Ja som sa na očkovanie prihlásila hneď, ako to šlo. V čakárni som bola od apríla až do konca júna a to napriek tomu, že žijem v jednom z najmenej preočkovaných okresov. Aký je dôvod? Neviem.

Cestovanie
zdroj: flickr/ Marco Verch Professional Photographer

Všetky vedecké dáta potvrdzujú, že očkovanie funguje a že chráni ľudí pred koronavírusom. Aj keď vakcíny nefungujú na 100 % a nakaziť sa môžeme aj tak, znižuje sa riziko ťažkého priebehu.

Vírus vo svete mutuje a situácia sa mení každý deň. Ani najväčšie vedecké kapacity si netrúfajú odhadnúť, kedy konečne problémy s koronou skončia. Najpravdepodobnejšie je, že si na ňu zvykneme a ak sa v najbližších rokoch dá zaočkovať dostatok ľudí, časom z nej bude druhá chrípka.

Dobrou správou je, že vakcíny sú účinné aj proti novým variantom. Vo februári dáta z Izraela ukazovali, účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech na úrovni 95,8 %, ako aj predchádzanie 99 % ťažkých prípadov covidu. Dnes je realita trochu horšia, účinnosť tejto očkovacej látky pri prevencii infekcie znížila na 64 %. Stále však latí, že vakcína zabránila 93 % prípadov ťažkého priebehu choroby a hospitalizácie. Podľa irozhlas.cz nateraz nie sú známe úplné dáta o účinnosti iných vakcín proti delta variantu koronavírusu.

Vo všeobecnosti sa však predpokladá mierny pokles účinnosti, zároveň sa však počíta s tým, že očkovanie zabráni ťažkému priebehu. Známe sú však dáta o účinnosti vakcín, ktoré predkladali výrobcovia pri schvaľovaní.

Vakcína od výrobcu Moderna preukázala pri plnej zaočkovanosti účinnosť 94,1 %, AstraZeneca 82 %, Johnson & Johnson 67 %. Posledná menovaná však pred ťažkým priebehom chráni na 100 %.

Cestovanie? Áno!

Cestuj, ale zodpovedne. Sú ľudia, ktorí tvrdia, že by sme mali zostať tento rok doma. Vydržať ešte jedno leto, ešte jeden rok… Ja nesúhlasím. Cestovanie nie je len o ležaní na pláži. Dovolenka je o načerpaní nových síl, inšpirácie, o spoznávaní nových kultúr či o túžbe vypadnúť zo stereotypu.

Cestovanie je dnes pre množstvo ľudí nevyhnutnosťou, či už pracujú v zahraničí alebo chcú ísť na dovolenku načerpať sily. Vďaka otvorenému svetu máme možnosti, o ktorých naši rodičia len snívali. Zároveň však väčšia časť zodpovednosti leží na našich pleciach.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Armando Franca

Koronavírus na začiatku lepšie zvládali krajiny, ktoré majú nedemokratický režim. Tam, kde vládne tvrdá ruka diktátora, nie je na lockdown potrebné zložité rokovanie a ani dohoda pandemickej komisie. Nemusia sa dodržiavať zákonné lehoty, ľudia svoju nespokojnosť vyjadrujú oveľa menej.

My však, chvalabohu, žijeme v demokratickej krajine. Časť spoločenskej zodpovednosti tak leží na našich pleciach a životy starších a chorých máme v rukách práve my.

Nemyslím si, že by sa mal svet kvôli korone zastaviť. Leto je stále obdobím, kedy je koronavírus najslabší a čísla u nás sú veľmi priaznivé. Sú možnosti, ako cestovať bezpečne – či už očkovanie, alebo test. Žijeme však zložitú dobu a je naozaj potrebné, aby sme boli zodpovední.

To, ako bude naša krajina vyzerať na jeseň, je skutočne na nás. Polícia nemôže mať oči všade a ,povedzme si na rovinu, sú miesta, kde by boli potrebnejší. Systém kontroly navrátilcov je deravý, ľudia vedia, že majú množstvo možností, ako prekĺznuť a vyhnúť sa povinnej registrácii či karanténe.

To, že sa to dá, však neznamená, že by sme to mali robiť.

Pripravme sa na najhoršie

Polovica leta je ešte pred nami. S najväčšou pravdepodobnosťou príde tretia vlna, ktorá do nejakej miery obmedzí náš život. Cestovanie do zahraničia bude zložitejšie, mnohí opäť prejdú k home officu. Je otázne, či sa deti vrátia do škôl, študenti na internáty a či náš bežný život zostane aspoň z časti zachovaný.

Očkovacie tempo sa spomaľuje, frustrácia v ľuďoch rastie a neustále hádky politikov situácii nepomáhajú. O pár mesiacov tak hrozí, že sa zaplnia nemocnice a všetci zostaneme doma odkázaní na ľudí, ktorí sa často správajú, akoby k funkcii prišli len náhodou.

pandemia, protest, korona
zdroj: TASR/Dano Veselský

Slovensko potrebuje zodpovedných ľudí. Potrebuje, aby aj medzi bežnými ľuďmi existovala názorová pluralita a aby diskusie o korone neboli len o nadávkach ale aj o spolupatričnosti. Je to čoraz ťažšie a je nás čoraz menej.

Každý deň vedieme boje s rodinou, s priateľmi. Trpezlivo vysvetľujeme, občas aj kričíme alebo sa hádame na sociálnych sieťach. Snažíme sa obhajovať zdravý rozum v tejto chorej dobe. Vďaka politikom, ktorí za rekordný čas sklamali obrovskú časť národa, to nie je ľahké. No to, že nechcem byť „protisystémová“ za každú cenu, neznamená, že nevidím ich chyby. Naopak.

Na to, aby sme nepoľavili a boli ako-tak pozitívni, potrebujeme všetci oddych. A preto si aj ty uži leto. Oddychuj, cestuj, spoznávaj nové krajiny, nových ľudí, nové osobnosti. Buď však zodpovedný, aby si vždy mohol byť hrdý na to, že si nepoľavil, aj keď by to bolo oveľa ľahšie.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/delta-mutace-delta-koronavirus-covid-19-vakcina-ucinnost-protikovidova-opatreni_2107101848_hyh

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK