Šéf Pfizeru uviedol, že účinnosť vakcíny klesá na 84 % po 6 mesiacoch. Tretia dávka poskytuje „silnú“ ochranu

  • Účinnosť vakcíny Pfizer s pribúdajúcim časom mierne klesá, prezradil výkonný riaditeľ Pfizeru
  • Spoločnosť sa preto zameriava na tretiu dávku, pre ktorú chce získať súhlas regulačných úradov
  • Dáta z testovania tretej dávky naznačujú silnú ochranu a vysokú úroveň protilátok oproti štandardným dvom dávkam
  • Pokles účinnosti zaznamenal aj Izrael, dokonca hovorí ešte o väčšom poklese ako Pfizer
PfizerBioNTech
TASR/AP, Ted S. Warren
  • Účinnosť vakcíny Pfizer s pribúdajúcim časom mierne klesá, prezradil výkonný riaditeľ Pfizeru
  • Spoločnosť sa preto zameriava na tretiu dávku, pre ktorú chce získať súhlas regulačných úradov
  • Dáta z testovania tretej dávky naznačujú silnú ochranu a vysokú úroveň protilátok oproti štandardným dvom dávkam
  • Pokles účinnosti zaznamenal aj Izrael, dokonca hovorí ešte o väčšom poklese ako Pfizer

Účinnosť vakcíny Pfizer s pribúdajúcim časom mierne klesá, uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla. Účinnosť vakcíny klesne postupne na úroveň 84 % po štyroch až šiestich mesiacoch od podania druhej dávky. Dobrou správou je, že prípadná posilňujúca tretia dávka vakcíny môže zaistiť „silnú“ ochranu aj voči delta variantu, uvádza CNBC.

COVID-19 ako ničiteľ mozgu: Preukázateľne znižuje IQ a môže spustiť ďalšie nezvratné ochorenie

Až päťnásobne vyššie protilátky 

CNN informuje, že tretia dávka poskytuje ochranu nad rámec štandardných dvoch dávok, odvoláva sa pritom na údaje zverejnené spoločnosťou Pfizer. Tie naznačujú, že hladiny protilátok, ktoré môžu chrániť pred variantom Delta, rastú päťnásobne u ľudí od 18 do 55 rokov, ktorí dostanú tretiu dávku vakcíny.

U ľudí vo veku 65 až 85 rokov dokonca hladiny protilátok, ktoré by mali chrániť pred Delta variantom, rastú 11-krát viac ako po druhej dávke.

„Dobrou správou je, že sme si veľmi, veľmi istí, že tretia dávka, posilňovač, zaberie na imunitnú odpoveď do úrovne, ktorá budú stačiť na ochranu pred delta variantom,“ uviedol výkonný riaditeľ pre CNBC.

CNN uvádza, že tretia dávka bola zatiaľ testovaná len na 23 osobách a zverejnené údaje zatiaľ neboli recenzované. Nie je tiež jasné, či zvýšené hladiny protilátok skutočne korelujú s lepšou ochranou pred variantmi. Vedci si zatiaľ nie sú istí, aký vplyv majú aj ďalšie súčasti imunitného systému ako sú napríklad B bunky a T bunky, ktoré môžu prispieť k ochrane pred koronavírusom. Nedávna štúdia zistila, že imunita z B buniek by mohla trvať dlhé mesiace možno aj roky.

Pfizer chce povolenie pre tretiu dávku

Pfizer pred nedávnom oznámil, že požiada americké a európske regulačné úrady o podmienečné povolenie pre jeho tretiu dávku vakcíny.

„Naďalej sa domnievame, že je pravdepodobné, že na udržanie najvyššej úrovne ochrany bude pravdepodobne potrebné posilnenie treťou dávkou do šiestich až 12 mesiacov po úplnom očkovaní a prebiehajú štúdie na vyhodnotenie bezpečnosti a imunogenicity tretej dávky,“ cituje CNN doktora Mikaela Dolstena, ktorý vedie celosvetový výskum, vývoj a medicíny spoločnosti Pfizer.

Pfizer chce posilňujúcu dávku, regulačné úrady sú proti. Časť Ameriky sa z nízkej zaočkovanosti teší

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) aj hlavný poradca prezidenta Joe Bidena imunológ Anthony Fauci, tvrdí, že ešte nenastal správny čas pre tretiu dávku a zaočkovaní Američania ju zatiaľ nepotrebujú.

Nechal by si sa zaočkovať vakcínou, ktorá neprešla registráciou Európskej liekovej agentúry?

Účinnosť vakcíny klesá, ukazuje nová štúdia aj dáta z Izraela 

Pfizer financoval štúdiu, ktorá sledovala dlhodobú účinnosť jeho vakcíny po celom svete. Štúdia zistila, že celková účinnosť vakcíny bola počas šiestich mesiacov približne 91%. Účinnosť vakcíny proti závažnému priebehu bola približne 97%.

Údaje ukazujú, že účinnosť vakcíny vrcholila na viac ako 96% od týždňa do približne dvoch mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny a potom sa zdá, že začala postupne klesať klesá na 83,7% o štyri až šesť mesiacov neskôr, s priemerným poklesom asi 6 % za posledné dva mesiace. Príspevok zatiaľ nebol recenzovaný ani publikovaný v žiadnom odbornom časopise.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Najnovšie dáta z Izraela tiež ukazujú pokles účinnosti vakcíny, ale ešte väčší. Štúdia Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, ktorá bola predložená aj izraelskej vláde naznačuje pokles v účinnosti aj v prevencii proti vážnemu priebehu, uvádza Times of Israel.

Údaje zverejnené ministerstvom zdravotníctva naznačujú, že ľudia očkovaní v januári majú teraz iba 16% ochranu pred infekciou, zatiaľ čo u osôb očkovaných v apríli je účinnosť 75%. Účinnosť vakcíny pri prevencii závažných chorôb klesla na 80 percent (v porovnaní s viac ako 90% pred variantom delta). Očkovacie látky sú naďalej až 90% účinné pri prevencii úmrtí.

 

Zdroje: CNBC, CNN, Times of Israel, MedRxiv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá