KOMENTÁR: Každý boh je smiešny, len ten tvoj nie

cirkev, zaborska
Unsplash/Adrien Olichon, TASR/Jakub Kotian

Známa, už zľudovelá múdrosť, hovorí, že sa pri rozhovoroch máš vyvarovať dvoch tém – náboženstva a politiky. Debaty o viere však odkrývajú krásnu vlastnosť, ktorou sa pýši nejeden Slovák – pokrytectvo.

V slovenskom verejnom priestore je človek, ktorý je dokonalou ukážkou pokriveného myslenia. Anna Záborská. Okrem jej neustálej snahy o sprísnenie prístupu žien k interrupciám má novú agendu, len nedávno sa totiž stála splnomocnenkyňou pre ochranu náboženskej slobody a slobody presvedčenia.

Ak by sa menovaná pani a tí, ktorí jej „na mieru“ ušili funkciu, pozreli do slovníka, zistili by, čo slovo sloboda znamená. Podľa definície ide o možnosť voľne, bez cudzieho nátlaku sa prejavovať, rozhodovať. Možno sa pýtaš, prečo tu vysvetľujem základné pojmy, ktoré pozná aj podpriemerný žiak základnej školy. Je na to dôvod.

Z titulu svojej funkcie by mala Záborská ochraňovať všetky náboženstvá a slobody. Rovnako by však mala rešpektovať aj fakt, že nie každý Slovák v niečo verí.

Vypálen!

Pani splnomocnenkyňa už svojim prvým počinom ukázala, ako bude jej pôsobenie vyzerať. V našom článku si si mohol prečítať o jej spore so známym komikom Gabom Žifčákom. Ten jej adresoval otvorený list, v ktorom ju žiadal o pomoc pri registrácii svojej cirkvi – Svedkov Liehovových. Liehovisti veria v Liehusa Špiritusa a zdravia sa Vypálen alebo Liehus Špiritus. Táto viera sa šíri prostredníctvom sociálnych sietí. 

„Pomôžte zabrániť neprávosti páchanej na našich veriacich a zabojujte aj za našu náboženskú slobodu a presvedčenie. Svedkovia Liehovovi sú cirkvou naozaj početnou a na sociálnych sieťach sa k nám hlási približne 120 000 ľudí, čo podľa výsledkov sčítania obyvateľstva z roku 2011 znamená, že sa radíme do top 5 najväčších cirkví na Slovensku,“ písal Žifčák v otvorenom liste.

Väčšina Slovákov si myslí, že ide o recesiu, ktorej cieľom je poukázať na skostnatelosť cirkví a upozorniť, že v našej krajine nežijú len presvedčení kresťania. Oni však hovoria, že to myslia vážne. A majú na to právo.

Záborská reagovala a urobila by lepšie, keby mlčala. Žifčákovi vraj odkázala, že sú sodomisti a že im v ich snahe nepomôže. Nie je pravdepodobné, že by komik jej pomoc naozaj čakal, svojou reakciou však dokázala, že je ochotná chrániť len jedno vierovyznanie – to svoje.

Pani Záborská, na Slovensku nežijú len veriaci ľudia. Nie každý svoje morálne hodnoty podriaďuje cirkvi a nie každý súhlasí s tým, aby cirkevná vôľa pretavovala aj do tej politickej. A to sa deje.

Ušité na mieru

Od tejto političky nikto nič iné nečakal. Za svoju vieru bojuje do posledného dychu a je to v poriadku, je to jej právo. Komu však vôbec napadlo, že práve ona patrí na takýto post? Kto usúdil, že ona je tá správna osoba, ktorá ochráni vieru Židov, moslimov či právo neveriť v nič?

Kresťania na Slovensku sú asi tým posledným náboženstvom, ktoré potrebuje chrániť. Nikto sa im za ich vieru nevyhráža, v parlamente nie je politická strana, ktorá sa tam vyšplhala na nenávisti voči nim.

Naopak, majú silné politické zastúpenie a naši volení zástupcovia sa vždy pred voľbami predbiehajú, kto si prvý zabezpečí podporu KBS a kto im sľúbi viac. Na svoje pôsobenie na Slovensku dostávajú milióny a „vďaka“ Vatikánskej zmluve vyučujú na školách. Naozaj práve toto náboženstvo potrebuje ochranu?

Spýtajme sa moslimov, ktorí žijú na Slovensku, či sa cítia rovnoprávne. Či môžu slobodne žiť svoju vieru, či sa necítia byť ohrození. Spýtajme sa ateistov, či ich ich „neviera“ nediskriminuje napríklad pri voľbách. Svoje by vedela hovoriť aj naša pani prezidentka, ktorá zožala obrovskú kritiku za to, že si dovolila rozviesť sa.

Lepší ako pápež

Ďalšou ukážkou pokrytectva našich slovenských veriacich je to, ako sa vyjadrujú o pápežovi Františkovi. Človek, ktorý stojí na čele cirkvi, je považovaný za pomerne progresívneho človeka. Hlása lásku všetkých ľudí, veľký rozruch vyvolal aj svojim vyjadrením o LGBT komunite.

Médiá zaujal list, ktorý adresoval americkému kňazovi za „pastoračnú horlivosť“, s ktorou vykonáva svoj apoštolát medzi ľuďmi z komunity LGBTQ. Pred časom tiež povedal: „Ak je človek homosexuál a hľadá Pána s dobrou vôľou, kto som ja, aby som ho súdil?“

Pápež si síce netrúfa súdiť ľudí, avšak Slováci si radi trúfnu. Dôkazom je aj to, že veriacich v parlamente okrem Záborskej a spol. reprezentujú kotlebovci. To hovorí samo za seba. Ľudia, ktorí sa bijú „za národ a za Boha“, tiež vnímajú vieru po svojom a svoju svätú vojnu vedú bez ohľadu na to, čo hovorí hlava cirkvi.

Zatiaľ čo oficiálna náuka cirkvi hovorí o láske a rešpekte, činy veriacich ukazujú niečo iné. Namiesto lásky a pomoci dochádza k neustálej kritike, osočovaniu a nenávisti. Ako veľmi by s vami bol spokojný váš Boh?

„Buďte k sebe navzájom láskaví a milosrdní, navzájom si odpúšťajte, ako aj vám odpustil Boh v Kristovi!“ Toto je citát z Biblie, z Listu Efezanom. Každý Slovák, ktorý sa považuje za veriaceho, by si ho mal poriadne zapamätať a spomenúť si naň, keď bude písať komentáre na Facebook že „pápež je idiot“ alebo mudrovať v krčme o tom, akí sú homosexuáli chorí ľudia.

Láska je odpoveď.

Či už veríš v Boha, v Alaha či v Liehovu, je to jedno. Pokúsme sa zlepšiť svoj vlastný svet, svoj každodenný život, vyskúšajme namiesto nenávisti pomáhať a namiesto kritiky sa naučme pochváliť. Pretože dnes sa nám nemusí nikto vyhrážať peklom, ktoré dostaneme za naše hriechy.

My si peklo každý deň spôsobujeme sami.

Zdroje: Startitup.sk, Moja Biblia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech