KOMENTÁR: Očkovanie je pre antivaxerov odnožou zla, no v protestoch plných nenávisti zlo prehliadajú

  • Dnes naďalej pokračujú protesty súvsiace s protipandemickými opatreniami
  • Demonštranti hodili do policajtov aj fľaše
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, tasr/AP Photo/Manu Fernandez, tasr/Dano Veselský
  • Dnes naďalej pokračujú protesty súvsiace s protipandemickými opatreniami
  • Demonštranti hodili do policajtov aj fľaše

Pri vývoji aktuálnej situácie už nemožno hovoriť len o polarizácii spoločnosti. Ide totiž o jej absolútnu destabilizáciu. Pokiaľ sa lekári ešte len spamätávajú z obdobia, kedy mleli z posledných síl, skupinka protestujúcich demonštrantov im už dláždi cestu k rovnakému scenáru.

Poľahky veria novodobým fašistom

Nikto nevraví, že antivaxeri budú jediným dôvodom prípadného zhoršenia situácie. Budú však zásadným faktorom, ovplyvňujúcim nasledujúce dianie v boji s pandémiou. Smerujeme do záhuby a ocitáme sa v akomsi svete plnom paradoxov.

Tí, ktorí najviac žiadajú slobodu a zrušenie obmedzení, nie sú ochotní spraviť jediný kompromis v prospech spoločnosti. Očkovanie je pre nich odnožou zla, no v protestoch plných nenávisti zlo prehliadajú.

Narastajúci počet úmrtí pre nich nie je nijakým dôkazom, no poľahky veria tým, ktorých by sme nazvali novodobými fašistami. Pred parlamentom vykrikujú, že nastáva očkovací fašizmus, no v dejepise by ich porazil žiak šiestej triedy s prstom v nose.

Nechceme paušalizovať, či nebodaj urážať ľudí, ktorí majú na nezaočkovanie reálne dôvody. Nechceme haniť ani tých, ktorí sa pre neprijatie vakcíny v tichosti rozhodli. Problém je v osobách šíriacich demagógiu naprieč celou krajinou.

Ešte o niečo väčším problémom sú politici, ktorí svojimi výrokmi ostatných (ne)priamo podnecujú k nedodržiavaniu opatrení.

Všetci už iste zachytili starý známy výrok – ryba smrdí od hlavy. Je teda na mieste pýtať sa, kto je tou pomyselnou rybacou hlavou našej spoločnosti a či my ako národ nie sme zrkadlom osôb, ktoré sme sami korunovali za politikov.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Pavel Golovkin

Jednou nohou za prahom dverí

„Covid-19 alebo vakcína? Sú to jediné dve alternatívy, ktoré dnes neočkovaní majú na výber. Tretia alternatíva, že Covid19 sa vytratí a nestihne si nájsť ten zvyšok neimúnnych ľudí, už nie je reálna,“ uviedol infektológ Peter Sabaka.

Pred podobnými výrokmi ale mnohí zatvárajú oči a mihnutím oka tak robia z nutných varovaní len pokrčený papier v odpadkovom koši. Ignorujú fakt, že tretia vlna a infekčnejší delta variant nám nie že klope na dvere, ale je už jednou nohou za prahom dverí.

Popri agresívnych protestoch demonštrantom neostáva čas venovať pozornosť údajom z najprestížnejších lekárskych časopisov. Ak by čas totiž mali, dozaista by si všimli, že efektivita vakcín proti delta variantu do značnej miery hovorí v prospech spoločnosti. Pfizer a Moderna sa totiž tešia číslu 88%, Astrazeneca má zas na konte 67% efektivitu.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Alastair Grant

A kúsok pre ostatných?

Ak už antivaxeri neveria koronavírusu ako takému, nemali by aspoň prehliadať údaje, ktoré s pandémiou úzko súvisia. Covid-19 so sebou totiž nepriniesol len ľudí napojených na pľúcne ventilácie, ale aj tých, ktorých duševné zdravie sa zhoršilo do takej miery, že sa pokúsili o samovraždu.

Priniesol aj ľudí, ktorí sa ocitali omnoho dlhšiu dobu zavretí za dverami s tyranom. Ak už teda nechcú dodržiavať opatrenia a podstúpiť očkovanie kvôli ľuďom bojujúcim s Covidom, mohli by tak spraviť „aspoň“ pre týrané ženy, či ľudí zápasiacich s duševným ochorením.

Z toho obrovského množstva empatie, ktorej majú voči svojej obmedzenej slobode dostatok, by mohli aspoň kúsok ukrojiť aj pre ostatných.

Protest
zdroj: TASR/Martina Kriková

…keď lekárom neostanú sily

To, že nás delta variant skôr či neskôr dobehne, je samozrejmé. Otázkou je, či nás zastihne pripravených alebo nepripravených. Stačí sa pozrieť na susedné Rakúsko, kde je delta variant nového koronavírusu zodpovedný za približne 95% prípadov nákazy.

Samozrejme, skupinka, ktorá aktuálne protestuje pred parlamentom určite povie, že v súčasnosti riešime len koronavírus a nevšímame si choroby ako HIV či rakovinu, na ktoré tiež umiera mnoho ľudí. To je jediný výrok, ktorý možno označiť za pravdivý a zhodujeme sa s ním aj my. Na rakovinu aj iné smrteľné choroby sa skutočne umiera a potrebujú obrovskú pozornosť.

Otázkou ale ostáva, kto bude tieto ochorenia riešiť, keď lekárom neostanú sily, či v horšom prípade prídu o život. Nie VÝHRADNE kvôli demonštrantom, no AJ vďaka nim.

zdroj: tasr/AP Photo/Manu Fernandez
Zdroj: facebook/peter sabaka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech