Komik Daniel Čistý vyrastal v sekte. „Za lego ma bili do krvi,“ opisuje každodenný teror

  • Stand-up komik Daniel Čistý vyrastal v sekte Modrý kríž
  • Násilie a psychický teror boli vraj jeho každodennou realitou
Daniel Čistý
Daniel Čistý
  • Stand-up komik Daniel Čistý vyrastal v sekte Modrý kríž
  • Násilie a psychický teror boli vraj jeho každodennou realitou

Spoločenstvo Modrý kríž vzniklo ako náboženské protialkoholické združenie v Švajčiarsku. Na Slovensku sa objavilo v roku 1897 v Starej Turej a eventuálne sa rozšírilo na celé územie Slovenska. V roku 1952 bolo zakázané, jeho členovia odsúdení k odňatiu slobody. 

Napriek tomu dnes nájdeš rovnomennú náboženskú organizáciu na Mierovej ulici v Bratislave. Podľa stand-up komika Daniela Čistého, ktorý v nej vyrastal a zo slobodnej vôle ju opustil, na celonárodné stretnutia z Česka a Slovenska chodia tisíce členov. „V prvom rade slovo a meno ,Ježiš‘ je centrálne. Neuznávajú akékoľvek náboženské objekty okrem Biblie, konkrétne používajú Roháčkov preklad, vysvetľuje Daniel. 

Modrý kríž je v skutočnosti známa sekta, podriaďujúca sa bežným sektárskym praktikám. Členovia jej odvádzajú časť svojich príjmov, podriaďujú sa silným náboženským presvedčeniam, ktoré sú utvrdzované psychickým aj fyzickým terorom. Daniel Čistý ju označuje za „šialený vynález, ako ľudí spútavať a vymývať im mozgy“.

Daniela v detstve prorokyňa z Modrého kríža označila za budúceho kazateľa. Prorocká predpoveď sa mu nakoniec aj splnila, hoci dávno po tom, ako sektu opustil, a trošku inak, ako si to vtedy asi predstavovali. Našiel sa v „stand-upe“, publiku káže cez scenáristiku a podcasty. O tom, aké je to v sekte žiť a aké je z nej odísť, nám porozprával v redakcii Startitup.

  • Aké sú Danielove spomienky na detstvo?
  • Kedy začal o živote v sekte pochybovať?
  • Ako ovplyvnil náboženský kult jeho vzdelanie?
  • Čo by poradil niekomu v podobnej situácii?

Ako si si uvedomil, že žiješ v sekte? 

Veľmi často opakovali, že nie sú sekta – podľa toho. Ak niekto niečo opakuje dokola, niekedy presviedča hlavne seba. Presne takto vodcovia siekt „parazitujú“ na slabších, manipulovateľných ľuďoch. Dajú im nekonečné pochopenie a falošnú blízkosť, ktorú nevedia získať inde.

Mňa moji rodičia špeciálne nenávidia. Zistil som to podľa toho, že dookola opakovali, ako nás všetkých troch majú radi rovnako. No nie je to čudné? Počúvať to každý týždeň znova a znova? A predsa mi to tak nepripadalo. Dokonca ani vtedy, keď si moja mladšia sestra mohla u našich doma v detskej izbe nainštalovať tyč na poledance – vo veku, keď mňa mlátili do krvi za lego. 

Ako sa tvoja rodina zapája do sekty? 

Hlavne finančne. Môj otec zarába ako profesor na Slovenskej technickej univerzite dobre, ale peniaze dáva na tzv. „desiatky“. Člen Modrého kríža má minimálne 1/10 svojho zárobku dať vždy sekte. 

Mňa nepodporili nikdy, čo ma zas naučilo vedieť sa o seba postarať sám. Dlho mi však trvalo naučiť sa dôverovať ľuďom a pochopiť, že tí druhí sú tiež vlastne ako ja. Nie sú len „Satanove obete“, ale duše, s ktorými je úžasné zažívať skúmanie tejto reality.

Ako presvedčenia sekty ovplyvňovali každodenný život a rutinu rodiny?

Fyzické a psychické násilie je pre nich nástroj, ktorý je nutné použiť, aby ich udržali. Izolácia. Deštrukcia sebavedomia. Deštrukcia morálky. Deštrukcia hodnôt. Totálny rozpor reality a vymysleného.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Daniel Čistý, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá