Komunisti ju chladnokrvne zabili, škrtili ju 15 minút. Odchádzam bez nenávisti k vám, zneli posledné slová Horákovej pred popravou

  • Političku Horákovú a jej skupinu odsúdili na trest smrti vo vykonštruovanom procese
  • Umierala obzvlášť krutým spôsobom. Dodnes je symbolom odvahy a nezlomnosti
  • Horáková unikla smrti predtým už dvakrát, krátko pred zatknutím sa ju snažili presvedčiť, aby emigrovala
Milada Horáková
Milada Horáková
  • Političku Horákovú a jej skupinu odsúdili na trest smrti vo vykonštruovanom procese
  • Umierala obzvlášť krutým spôsobom. Dodnes je symbolom odvahy a nezlomnosti
  • Horáková unikla smrti predtým už dvakrát, krátko pred zatknutím sa ju snažili presvedčiť, aby emigrovala

Horáková, rodená Králová, zdedila rebelskú povahu po svojom otcovi, českom vlastencovi, ktorý pracoval ako obchodný zástupca. „Sestra bola určite ďaleko razantnejšia, cieľavedomejšia a vzdelanejšia. Ale obe sme boli skôr po otcovi. Ten bol viac impulzívnejší ako maminka.  Zúčastňoval sa protirakúskych demonštrácii a mladej Milade o tom hovoril. Ako oktavanka tak potom na žiadnej demonštrácii nechýbala. Vyštudovala gymnázium, z predošlej školy ju vylúčili za účasť na demonštráciách,“ spomínala na sestru Věra Tůmová v rozhovore pre Mladý svět.

Na novej 50-librovej bankovke bude predstaviteľ LGBTQ komunity. Britom pomohol vyhrať vojnu, tí ho vykastrovali

Po vyštudovaní gymnázia smerovali jej ďalšie kroky na právnickú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe. Počas štúdia stretla svojho budúceho manžela Bohuslava Horáka, študenta poľnohospodárskej ekonómie. Miladu tešil aj politický vývin. Po konci vojny sa prezidentom novo vzniknutého Československa stal Tomáš Garrigue Masaryk.

Prezident so svojimi demokratickými a humanistickými hodnotami sa stal Miladiným veľkým politickým i ľudským vzorom, ktorý neopustila ani neskôr pri hrozbe šibenicou. Horákovej šťastie narušilo ochorenie šarlach, na ktoré predtým zomreli dvaja jej súrodenci. Milada prvýkrát bojovala o svoj život, boj vyhrala aj vďaka svojej nezlomnosti.

Ideálna kombinácia rozumu a citu

Ešte počas štúdia Milada stretla senátorku Františku Plamínkovú, zakladateľku Ženskej národnej rady (ŽNR), ktorej ponúkla spoluprácu. Horáková sa stala nerozlučnou spolupracovníčkou senátorky. Obe pomáhali prostredníctvom rady presadzovať rovnoprávnosť žien a väčšie zapájanie žien v práci, politike a na spoločenskom dianí. Horáková vypracovala legislatívu k týmto problematikám.

Po štúdiu nastúpila Horáková ako právnička na Ústredný sociálny úrad pražského magistrátu. Spolupracovníci si ju pamätajú ako usilovnú pracovníčku, ktorá v práci využívala ideálnu kombináciu rozumu a citu. Neskôr sa stala vedúcou pracovníčkou odboru pre mládež.

V osobnom živote sa jej tiež darilo, krátko po skončení štúdia sa vydala za Horáka a v roku 1933 porodila dcéru Janu.

Nemci ju mučili a hrozili jej smrťou

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Mladá fronta DNES, Milada Horáková justiční vražda - Miroslav Ivanov, Prípad Dr. Horáková

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie